Як обрати pH-метр саме під ваші потреби? У циклі із 3 статей «Обираємо pH-метр. Покрокова інструкція» ми надамо покрокову інструкцію ‒ короткий алгоритм дій з вибору pH-метра для вимірювання кислотності води, розчинів чи інших речовин.

Стаття 1Обираємо pH-метр. Покрокова інструкція. Крок 1. Форм-фактор приладу.

Стаття 2 ‒ Обираємо pH-метр. Покрокова інструкція. Крок 2. Вимірювальний pH електрод.

Стаття 3 ‒ Обираємо pH-метр. Покрокова інструкція. Крок 3. На що ще звертати увагу при виборі pH-метра?

Крок 3. На що ще звертати увагу при виборі pH-метра?

А чи потрібен вам pH-метр взагалі?

Якщо вам потрібно виміряти pH усього лише кілька разів і надвисокої точності не потрібно, а тим паче, якщо ви обмежені в бюджеті, то радимо не купувати дешевий одноразовий прилад. В більшості випадків він принесе вам лише додаткові витрати і клопоти: слід додатково придбати буферні розчини для калібрування, витратити час на вивчення інструкції, на калібрування приладу, пристосуватися до його роботи тощо.

Краще придбайте хороші індикаторні смужки, які коштують значно дешевше. Вони прості у використанні і дають змогу в подальшому зрозуміти, який саме pH-метр вам потрібен.

Рекомендуємо звернути увагу на pH смужки від українського бренду UKRHIM. Наприклад, на індикаторні смужки на pH 0–14 UKRHIM TS-PH14-100 (100 шт.).

Автоматична температурна компенсація (АТК)

pH дещо залежить від температури. Але не критично, у стандартних умовах на рівні декількох сотих рН, для лужних розчинів ‒ до однієї-двох десятих рН. Для компенсації цього ефекту в деяких pH-метрах застосовується АТК (автоматична температурна компенсація). У зразку додатково розташовуються термодатчик (що може також бути конструктивно об”єднаний з електродом), який вимірює температуру зразка, і прилад робить коригування значення виміряного pH.

Ця функція, безперечно, корисна, особливо якщо ви хочете визначати значення pH з точністю до сотих. Тобто якщо для вас дійсно важливо, що pH вашого зразка 7.05, а не 7.09).

Якщо ж вас влаштовує точність на рівні десятих (7.1 або 7.2), АТК, як правило, вам не потрібна.

Точність pH-метра, наявність «дзвону»

Не приділяйте багато уваги параметру «точність pH-метра». Точність, як правило, у всіх виробників заявлена однаково хороша. Слід розуміти, що точність залежить передусім від якості буферних розчинів, правильності калібрування приладу і дещо від наявності температурної компенсації, яка впливає на соті pH.

Інша річ ‒ якість самого приладу і pH-електрода. Дешеві pH метри з неякісним електродом мають значний «дзвін» при вимірюванні, коли значення виміряного pH ніяк не може стабілізуватися, і «дзвенить» навколо якогось значення на десяті pH. Наприклад, істинне значення pH = 7.00, а прилад показує то 7.05, потім 7.10, а потім 6,90. І це протягом кількох секунд.

Такий ефект притаманний практично всім недорогим китайським ручним pH-метрам.

Бюджетні ручні pH-метри більш відомих брендів також можуть мати цей ефект, але значно менше виражений (дзвін навколо 1-2 сотих pH).

Детальніше цей ефект ми описали у статті «pH-метр працює нестабільно, покази «скачуть». Чому і що робити?».

Комплектація приладу, буферні розчини

Для повноцінного використання pH-метра його необхідно калібрувати спеціальними буферними розчинами. Це еталони зі сталим значенням pH, наприклад, pH=4 та pH=7. Цих точок має бути мінімум дві (4 і 7 або 7 і 10). Трьох цілком достатньо для широкого спектра задач. Відповідно, по-перше, дуже добре, коли набір буферних розчинів постачається разом із приладом у комплекті. А ще краще, коли ці розчини постачаються в рідкій формі, готові до використання, а не сухі в пакетиках, які треба розводити у дистиляті.

По-друге, не купуйте pH-метр з лише однією точкою калібрування (а такі ще зустрічаються), він буде давати значну похибку.

pH-електроди зберігаються в спеціальному розчині, їх не можна (за деяким виключенням) зберігати насухо або у звичайній воді. Переконайтесь, що прилад (електрод) постачається з таким розчином. Ще краще, коли якась кількість такого розчину йде додатково в комплекту до приладу.

Гарантія на pH-метр, але не на електрод (важливо!)

Коли покупці запитують у продавця, яка гарантія на прилад, то продавець йому може відповісти, що гарантія на прилад 12 місяців. Покупець при цьому заспокоюється і купує прилад. Через деякий час pH-метр перестає працювати. Покупець лише тоді дізнається, що «на pH-електрод гарантія не розповсюджується». І покупцю доводиться купувати новий pH-електрод (який часто коштує як половина приладу). Слід зазначити, що на українському ринку це доволі розповсюджена ситуація, коли на pH-електрод гарантія не надається (максимум ‒ 14 днів).

Тому дуже важливо, щоб ваш постачальник надавав гарантію саме на pH електрод. Термін гарантії може становити від 1 до 6 місяців. Якщо pH-електрод бракований (а таке буває), то це буде видно у перший місяць його експлуатації.

Маркет вимірювальних приладів «SIMVOLT» ‒ одна з небагатьох компаній в Україні, яка надає гарантію на pH-електроди до приладів.

Запчастини, запасні електроди, сервісне обслуговування

pH-метр через деякий час може потребувати заміни pH-електрода або сервісного обслуговування. Перед покупкою приладу подумайте, де ви будете його обслуговувати і купувати запасний pH-електрод (особливо якщо він зі специфічним роз’ємом і аналог дібрати буде неможливо).

Чи варто переплачувати за «бренд»?

Нам важко говорити про всі бренди, представлені на ринку, але, що стосується нашого асортименту, дійсно, є певна пряма залежність між ціною і якістю виконання приладів.

Такі бренди, як японська HORIBA чи італійський XS Instruments мають якісне виконання як приладу, так і електроду, мають хорошу комплектацію, розширену гарантію тощо. Але, відповідно, і коштують дорожче.

Тайванський бренд EZODO є виробником теж доволі якісних приладів (йдеться, зокрема, про ручні прилади серії 7000 і лабораторні прилади серії PL-700) за доступною ціною.

То який pH-метр ви порадите купити? Які конкретні моделі?

У цій статті ми розкрили лише кілька основних критеріїв, які важливі при виборі pH-метра. Але їх набагато більше. Важливо, щоб людина, яка консультує вас щодо вибору pH-метра, мала досвід у цій сфері і змогла точно зрозуміти, який саме прилад вам потрібен.

Рекомендуємо вам звернутися до наших спеціалістів, ми допоможемо дібрати pH-метр для вирішення саме ваших завдань.