Що таке тепловізійний монокуляр?
Тепловізійний монокуляр – спеціальне обладнання, яке дозволяє користувачеві бачити теплові ознаки та виявляти інфрачервоне випромінювання об’єкта. Пристрій корисний для визначення живих об’єктів у темряві, а також для виявлення прихованих об’єктів при денному світлі. Якісний тепловізійний монокуляр забезпечує різкі чіткі огляди, точно зчитує та відображає тепло, простий у використанні та забезпечує надійність, на яку можна покластися.
Тепломонокуляри швидко стають найпопулярнішою нічною оптикою на ринку. Протягом останнього десятиліття виробництво теплових монокулярів зазнало суттєвого розвитку. Пристрої були розроблені з більш високими специфікаціями та більш функціональними можливостями. Конструкція стала більш компактною та міцною, а загальна якість істотно підвищилася. Тепловізійні монокуляри стали доступними персональними пристроями.
Тепловізійні монокуляри дозволяють дивитися на світ з абсолютно нової перспективи, а найкращі монокуляри мають вбудовані можливості визначення дальності разом із тепловізійним зображенням і нічним баченням, а деякі навіть можуть фіксувати зображення, щоб ви могли запам’ятати момент і поділитися ним з іншими.
Але як вибрати монокуляр, який найкраще буде відповідати вашим потребам? Залежно від моделі, яку ви виберете, ви можете зробити значні інвестиції, тож вам потрібно переконатися, що ви придбали монокуляр, який можна використовувати з користю протягом багатьох років. Нижче наведено декілька порад на які варто звернути увагу при виборі тепловізійного монокуляра.
- Вирішити, для чого ви хочете використовувати свій монокуляр. Ви просто хочете щось, що допоможе вам ідентифікувати об’єкти на відстані? Монокуляр, який допоможе вам визначити відстань між однією точкою та іншою? Або вам потрібен тепловізійний монокуляр, який допоможе вам стати кращим мисливцем? Коли ви дізнаєтеся, для чого будете використовувати свій монокуляр, можна починати пошук.
- Збільшення – одна з найважливіших характеристик, про які слід пам’ятати, купуючи теплові монокуляри. Як правило, ви захочете шукати монокуляр із 5- або 6-кратним збільшенням, оскільки вони запропонують постійне широке поле зору, щоб ви могли знайти те, що ви шукаєте. Пам’ятайте, що чим більше збільшення, тим вужчим буде ваше поле зору, а ваше зображення стане не досить чітким.
- Підбираючи найкращий монокуляр, слід також звернути увагу на об’єктив. Об’єктив є, мабуть, найважливішою частиною монокуляра, і різні розміри працюють краще в різних умовах. Наприклад, якщо ви плануєте використовувати тепловізійний монокуляр вночі, виберіть пристрій із більшим об’єктивом, оскільки вони краще працюють в умовах слабкого освітлення.
- Ще одна важлива річ, яку слід взяти до уваги, – це рельєф лінз, оскільки не всі вони однакові. Відстань від ока означає необхідну відстань між вашим оком і лінзою монокуляра, щоб ви могли правильно бачити об’єкт. Зазвичай монокуляр постачається з гумовим наочником, який забезпечує деяку віддаленість від очей, але ви повинні переконатися, що відстань від ока є необхідною. З неправильною віддаленістю від очей ви побачите чорне кільце навколо поля зору замість чіткого зображення. Якщо ви носите окуляри, вам знадобиться більша відстань від очей, ніж людям, які не носять окулярів. Кожен має власну «ідеальну відстань», тому обирайте монокуляр, який не змушуватиме вас напружувати очі.
Це деякі з технічних аспектів, які слід враховувати при виборі найкращих монокулярів. Звичайно, ви повинні обирати модель з хорошою роздільною здатністю, достатнім часом автономної роботи та якісним корпусом з захистом від погодних умов, і, очевидно, ви не повинні купувати тепловізійний монокуляр із функціями, які вам не знадобляться.
Принцип роботи тепловізійних монокулярів
Традиційні прилади нічного бачення з підсиленням світла створюють зображення на основі світла, яке відбивається від об’єктів. Це означає, що якість зображення, створюваного цими пристроями, залежить від постійної присутності навколишнього освітлення (наприклад, світла зірок або місяця). Ця технологія не працюватиме в повній темряві.
З іншого боку, тепловізійні монокуляри створюють зображення з теплового інфрачервоного спектру. Це світло, яке випромінюється об'єктом і не відбивається. Рух атомних частинок у всіх об’єктах створює тепло (у формі ІЧ-світла), і саме це тепло використовується тепловими пристроями для створення зображення. Це означає, що тепловізійні монокуляри можуть використовуватися в повній темряві та дозволяють користувачам бачити крізь дим, пил, легкий туман, листя та камуфляж.
Як це працює? Спеціальна лінза фокусує інфрачервоне світло, що випромінюється всіма об’єктами в кадрі. Сфокусоване світло сканується фазованою решіткою інфрачервоних детекторних елементів. Елементи детектора створюють дуже детальну температурну картину, яка називається термограмою. Ця інформація отримується з кількох тисяч точок у полі зору масиву детекторів, і весь процес займає лише одну тринадцяту секунди.
Термограма, створена елементами детектора, перетворюється в електричні імпульси. Імпульси надсилаються до блоку обробки сигналів, друкованої плати зі спеціальною мікросхемою, яка перетворює інформацію від елементів у дані для дисплея. Блок обробки сигналів передає інформацію на дисплей, де вона відображається різними кольорами в залежності від інтенсивності інфрачервоного випромінювання. Поєднання всіх імпульсів від усіх елементів створює образ.
Більшість тепловізійних пристроїв сканують зі швидкістю 30 разів на секунду. Вони можуть відчувати температуру в діапазоні від -20 °С до 2000 °С і зазвичай можуть виявляти зміни температури приблизно на 0,2 °С.
Існує два поширених типи тепловізійних пристроїв:
Без охолодження – це найпоширеніший тип тепловізора. Елементи інфрачервоного сповіщувача містяться в блоці, який працює при кімнатній температурі. Цей тип системи абсолютно тихий, активується миттєво та має вбудований акумулятор.
Кріогенне охолодження – дорожчі та більш сприйнятливі до пошкоджень через жорстке використання, ці системи мають елементи, які знаходяться всередині корпусу, які охолоджують їх до температури нижче 0 °С. Перевагою такої системи є неймовірна роздільна здатність і чутливість, які виникають в результаті охолодження елементів. Системи з кріогенним охолодженням можуть «бачити» різницю в 0,1 °С на відстані понад 300 метрів, чого достатньо, щоб зрозуміти, чи тримає людина зброю на такій відстані!
На відміну від традиційного обладнання нічного бачення, яке використовує технологію покращення зображення, тепловізійні монокуляри чудово підходять для виявлення людей та тварин або роботи в майже абсолютній темряві з невеликим освітленням або без нього (наприклад, зірки, місячне світло тощо).
Як використовувати тепловізійні монокуляри в полюванні?
Полювання – розповсюджене хобі чоловіків, на яке витрачаються великі суми грошей. Тепловізійні пристрої, такі як приціли, біноклі та монокуляри, працюють за принципом виявлення та вимірювання відмінностей в інфрачервоному випромінюванні (ІЧ). Вони відображають впізнавані та різноманітні теплові сигнатури у вбудованому видошукачі.
Основним джерелом ІЧ-випромінювання є енергія, і в цьому контексті мається на увазі теплове випромінювання. Все, що має температуру, випромінює енергію в інфрачервоному спектрі. Це правило стосується не тільки теплих, але й холодних предметів. Усе має температуру, навіть поверхня замерзлого озера, тому що всі об’єкти випромінюють інфрачервоне випромінювання. Коли об’єкт нагрівається, збільшується і його ІЧ-випромінювання.
Тепловізійні монокуляри перетворюють ІЧ-теплову енергію в те, що ми можемо бачити, хоча інакше ми б нічого не бачили. Теплові сигнатури об’єктів, які переглядаються, порівнюються з іншими об’єктами навколо них і перетворюються на зображення. Вищі температури (сигнали тепла) здаються яскравішими та сприймаються нашим оком як розпізнавані об’єкти. Додайте до цього функції та переваги, які надають вбудовані мікрочіпи, і дуже швидко переваги тепловізійних монокулярів стануть очевидними.
Взагалі кажучи, під час полювання дикі тварини частіше використовують покров темряви для пошуку їжі та годування. Дозволяючи мисливцеві ефективніше діяти в області, якій віддають перевагу тварини, ми можемо збільшити ймовірність кращих результатів полювання.
Більшість моделей монокулярів працюють приблизно однаково, єдиною відмінністю є їхня різна фокусна відстань, коефіцієнт масштабування, кут зору та вага. Деякі пристрої мають додаткові функції, включаючи Wi-Fi для дистанційного керування зі смартфона, запис відео та фотографій на вбудовану картку micro-SD, гаряче відстеження, зовнішній дисплей HDMI тощо.
Зовсім нелегко полювати вночі або у важкому середовищі, де не всіх тварин видно відразу. Тому люди постійно шукають тепловізори для полювання. Таким чином, щоразу, коли тварина перетинає їх поле зору, вони можуть легко її помітити та діяти відповідно. На відміну від звичайної оптики, яка демонструє кольорове або чорно-біле зображення вночі, ці пристрої здатні зчитувати температуру тіла та одразу вказувати місцезнаходження живої істоти. У багатьох випадках вони можуть зробити це незалежно від перешкод, які можуть виникнути між мисливцем і ціллю.
Той факт, що це хобі є законним у багатьох країнах, робить потребу в належному тепловізійному монокулярі ще більшою. На щастя, на ринку представлено безліч моделей монокулярів та іншої продукції для полювання. Все, що вам потрібно зробити, це знайти правильні для вас. Щоб допомогти вам у цьому питанні, ви можете звернутися до менеджерів компанії https://simvolt.ua/.
Переваги тепловізійних монокулярів для полювання у нічний час
Тепловізійний монокуляр працює за допомогою інфрачервоного світла або випромінювання. Будь-який об'єкт, як органічний, так і ні, випромінює інфрачервоне випромінювання у вигляді теплового сигнатури. Аналізуючи ці сигнатури тепла, монокуляри дозволяють вам спостерігати за навколишнім середовищем, переглядаючи теплову карту всього, що знаходиться в межах вашого цільового огляду.
Кожен тепловізійний монокуляр містить набір мікроболометрів – вимірювальних пристроїв, які вловлюють і реєструють інфрачервоне світло. Після захоплення інфрачервоного випромінювання кожен мікроболометр призначає відповідне значення кольору кожному пікселю загального зображення. Зазвичай нижчим температурам призначають колір «холодніших» відтінків, таких як синій і фіолетовий. Вищі температури позначаються як «гарячіші» відтінки, такі як червоні, жовті та помаранчеві. Ця система кольорового кодування дозволяє легше ідентифікувати гарячіші об’єкти (людей, тварин) на їх холоднішому фоні.
Як ви вже здогадалися, тепловізор може вивести вашу здатність визначати місцезнаходження тварин на полюванні на абсолютно новий рівень. Дуже легко знайти ознаки тепла, особливо прохолодної ночі, і ви зможете зосередити своє полювання в правильному напрямку з самого початку.
Однак тепловізійні монокуляри мають деякі проблеми, які необхідно вирішити. По-перше, якщо ви використовуєте тепловізійний монокуляр, вам буде важко отримати точний нуль. Калібрування теплового монокуляру слід виконувати обережно. Рекомендовано виконати стандартну орієнтацію, перш ніж налаштовувати оптику перед початком роботи.
Наступне важливе питання – точна ідентифікація цілі. Оскільки зображення, отримані в результаті термічного сканування, часто нечіткі, вам потрібно приділяти особливу увагу, визначаючи, що саме ви знімаєте. Не зрозумійте нас неправильно — відрізнити дику свиню від оленя буде відносно легко всього за кілька секунд. А як щодо вовка та домашньої собаки? Тут можуть виникнути питання.
Переваги застосування тепловізійних монокулярів:
- Джерело світла взагалі не потрібне.
- Надзвичайно легко знаходити цілі.
- Кольорове кодування для легшої ідентифікації.
- Пристрій може працювати крізь туман і пил.
- Кращий діапазон відстані.
Недоліки застосування тепловізійних монокулярів:
- Відсутність певних деталей зображення.
- Дорожчий.
- Вужче поле зору.