Що таке радіоприймач

Налаштування в ефір на нові та цікаві трансляції захоплювало ентузіастів із самих ранніх днів існування радіо. У результаті прогресу в комп"ютерних і радіотехнологіях наповнені обладнанням радіокімнати минулого тепер замінено скануючими приймачами, іноді розміром із мобільний телефон.

Сучасний радіоприймач має можливість сканувати дуже широкий діапазон радіочастот і зафіксувати будь-яку передачу, яку він отримує. Отже, що можуть вловити радіоприймачі/сканери?

Більшість сучасних радіоприймачів дозволяють:

  • Контролюйте зв'язок земля-повітря в аеропортах та на авіашоу.
  • Прослуховувати морське радіо в портах і гаванях.
  • Налаштовуватися на міжнародні радіостанції.
  • Прослуховувати радіо для любителів, наприклад (CB) і аматорське радіо.
  • Отримувати трансляції місцевого радіо.
  • Отримувати повідомлень від космічної станції.
  • Прийом метеорологічних супутників NOAA.
  • Взаємодія з комп"ютером/Інтернетом для віддаленого доступу.
  • Моніторинг діапазонів PMR, що може включати засоби безпеки, таксі радіотрафіку.

Огляд радіоприймачів TECSUN

Сканери по суті бувають двох типів: портативні/мобільні та базові, хоча доступні пристрої на базі ПК. Рішення про те, що купити, – це просто випадок знання того, як і де ви найбільше використовуватимете приймач, а також вашого бюджету.

Тим, хто вважає за краще сканувати радіохвилі в комфорті власного дому, слід інвестувати в домашній пристрій. Якщо вам подобається ідея погуляти на природі, то портативний пристрій стане очевидним вибором. Проте, якщо ви тільки починаєте сканувати та не впевнені, який із цих варіантів ви віддасте перевагу, тоді придбання портативного пристрою, ймовірно, буде шляхом уперед, оскільки це дозволить вам використовувати його як у приміщенні, так і на вулиці.

Переважними режимами є AM і FM, хоча є й інші, наприклад USB (верхня бічна смуга) і LSB (нижня бічна смуга). Режими USB і LSB в основному використовуються в діапазоні КВ (3 – 30 МГц), зокрема радіоаматорами, а також морськими, авіаційними та іншими. Однак саме режим FM забезпечить більшу частину дії за кількома винятками, такими як Air Band (108 – 136 МГц), який використовує AM.

Чи можна контролювати радіочастоти законно? Це гостре питання, яке ускладнюється "заплющенням" очей чиновників. Частоти, які можна контролювати, не побоюючись судового переслідування, включають радіо-, телевізійні трансляції, аматорські радіопередачі та широкий спектр закордонних трансляцій на коротких хвилях. Короткохвильові сигнали часто надходять за кордон і зазвичай складаються з комерційних, військових, новинних і морських передач.

Авіадіпазон і морський зв"язок, де сигнали містять переважно навігаційну інформацію, є відносно безпечним, і органи влади схильні "закривати очі" на налаштування на ці частоти. Незважаючи на те, що вони перейшли на зашифровану цифрову передачу, частоти, які використовуються поліцією, пожежною бригадою, швидкою допомогою та телефонними дзвінками, є великими забороненими зонами. Спостереження за поліцією створить "проблеми". Ви також ризикуєте бути притягнутим до відповідальності, якщо ваш приймач буде отримувати частоти органів влади та покаже незаконні канали в своїй пам"яті.

У багатьох країнах діють правила, які контролюють продаж сканерів, які охоплюють певні діапазони частот. Великобританія наразі вільна від таких обмежень, і в інтересах усіх користувачів приймачів використовує їх відповідально, щоб уникнути введення обмежувального законодавства.

Існує два способи роботи приймача, які зазвичай називаються режимом "пошуку" та режимом "сканування". Режим "пошуку" робить саме це: тобто він шукає будь-які радіопередачі, які він може знайти в межах визначеного діапазону частот. Якщо сканер знаходить передачу, він зупиняється та дозволяє слухати трансляцію.

Режим "сканування" зазвичай спрацьовує після того, як ви деякий час шукали й знайшли кілька частот, до яких хочете повернутися. Ці частоти можна зберігати в пам'яті сканера. Після цього пристрій можна налаштувати на "сканування" збережених частот, щоб швидко знаходити канали, які вас цікавлять.

Ключовим моментом для ефективної роботи є вибір розміру кроку, за яким ваш сканер шукатиме. Залежно від вашого сканера, розмір кроку зазвичай коливається від 5 кГц до 50 кГц. Наприклад, як правило, найкраще дотримуватися кроків розміру 6,5 кГц і 12,5 кГц під час сканування діапазонів VHF і UHF.

Тому важливо визначити найбільш ефективний розмір кроку, щоб уникнути пропуску будь-яких передач. Пошук правильного розміру кроку також гарантує, що коли радіоприймач зупиняється на передачі, він буде правильно налаштований на правильну частоту.

Радіоприймачі все ще популярні, і з розвитком цифрових радіоприймачів ви можете очікувати зростання нового цифрового радіотрафіку. На ринку можна знайти різні моделі від кишенькового портативного до комерційного широкосмугового приймача, який є професійним пристроєм.

Наша порада при виборі радіоприймачів. Якщо ви новачок у сфері радіосканування, прочитайте посібник і детально ознайомтеся з тим, як працює ваш пристрій. Будьте обережні, пошук передач спочатку може бути складним, але не здавайтеся. Замість цього не поспішайте і продовжуйте шукати, і незабаром у вас буде накопичений список цікавих частот, до якого ви можете повернутися.

Основні характеристики радіоприймачів TECSUN

Радіо залишається одним із наших найнадійніших засобів зв"язку. Ось чому вони є обов"язковим пристроєм у надзвичайних ситуаціях, коли Інтернет і електроенергія можуть бути відключені, радіо досі використовуються військовими та правоохоронними органами.

Ви, ймовірно, слухаєте деякі місцеві AM/FM-станції, щоб дізнатися новини, останні хіти або прогноз погоди. Однак є багато за межами цих частот — або, точніше, прямо між ними.

Ми маємо на увазі короткохвильове радіо, яке може відкрити слухачам світи незрозумілі, веселі та далекі від мейнстріму. Серед опцій, які ви можете налаштуватися на короткохвильове радіо, можна відзначити музику та новини з інших країн, дивну політичну пропаганду та передачі випадкових аматорів (ну, випадкових ліцензованих операторів HAM), які намагаються встановити зв"язок один з одним.

Короткохвильове радіо складається з частот від 1710 кГц до 30000 кГц (30 МГц). Його називають короткохвильовим, тому що хвилі, що випромінюються, короткі, на відміну від довгих і середніх хвиль, які використовуються в AM-радіо, і широкосмугового VHF (дуже високочастотного) в FM-радіо. Ці короткі хвилі можуть подолати тисячі кілометрів по земній кулі, тому короткохвильове радіо за своєю природою є міжнародним.

Ось чому ви також знайдете багато "корисного" вмісту на короткохвильовому радіо. Через короткі хвилі ви можете почути військовий, авіаційний і морський зв"язок і навіть азбуку Морзе та ймовірні шпигунські канали, де ви почуєте випадкові числа та коди. Все це може бути загадковим, насправді, але точно інтригуючим.

Існує велика спільнота, присвячена короткохвильовому прослуховуванню (SWL), тож ви знайдете багато інформації, оновлень і цікавих фактів в Інтернеті, зокрема, де та як знайти найцікавіші – або найстрашніші – станції.

Радіоприймачі TECSUN

Купуючи радіоприймач TECSUN звертайте увагу на основні його характеристики:

  • Аналоговий або цифровий. Ви знайдете як цифрові, так і аналогові варіанти радіоприймачів для різного застосування. Між ними є помітні відмінності. Сучасні цифрові радіоприймачі мають вдосконалені компоненти, які краще фільтрують і обробляють сигнали та відтворюють звук вищої якості. Вони також можуть мати одну бічну смугу, тоді як аналогові радіо не можуть. Цифрові радіоприймачі також більш зручні для користувача. У них є клавіатури, за допомогою яких можна вводити безпосередньо частоту, а не шукати її за допомогою ручки, вони можуть зберігати ваші улюблені частоти в пам"яті, в переважній більшості оснащені акумулятором, який можна перезаряджати та можуть мати більше функцій у меншому блоці. Аналогові радіоприймачі мають кілька власних переваг. Хоча ви можете знайти високоякісні аналогові радіоприймачі, зазвичай вони набагато дешевші та доступні в багатьох магазинах. Їх компонування може бути дуже зручним для початківців, оскільки це повне візуальне представлення частот, і ви бачите тонку червону лінію, що проходить через них під час налаштування. Нарешті, вони забезпечують інший досвід використання, як і будь-яке старе аналогове радіо, важке та неточне ручне налаштування також може бути частиною чарівності.
  • Діапазон частот. Діапазон частот, які радіо може виявити, є одним із найважливіших факторів. Короткохвильова частота змінюється приблизно від 1710 кГц (або 1,7 МГц) до 30 000 кГц (30 МГц). Недорогі радіоприймачі варіюються приблизно від 2,3 МГц до 21 МГц. Радіостанції високого класу мають доступ до повного діапазону. Однак навіть із дорогими цифровими радіостанціями ви не зможете точно налаштувати між цими частотами. Багато радіостанцій налаштовуються з кроком 10 кГц, наприклад, від 2,3 МГц до 2,4 МГц. З аналоговими радіо це ще складніше. Найкращі радіоприймачі можуть точно налаштувати частоту до 0,01 кГц або 10 Гц, тож вони можуть переходити до відповідних частот із надзвичайною точністю. Це відкриває набагато більше каналів і можливостей для вибору найточнішої можливої частоти для кращої якості звуку.
  • Чутливість. Це здатність радіо зчитувати слабкі сигнали. Чим вища чутливість, тим більше сигналів він зможе вловити, а звук буде чистішим і надійнішим. Однак занадто висока чутливість може призвести до виявлення деяких інших сигналів, що призведе до "зовнішнього" шуму. Деякі користувачі не заперечують, оскільки вони віддають перевагу стабільному сигналу з деякими шумами, ніж переривчастому. На жаль, немає точного способу дізнатися чутливість радіо, не використавши його самостійно чи прочитавши докладні огляди та перевірені відгуки в Інтернеті.
  • Вибірковість. Вибірковість – це здатність приймача зосереджуватися на частоті, вибраній слухачем, і уникати перешкод від інших "сусідніх" частот. Купуючи радіо, зверніть увагу на параметри пропускної здатності фільтра. Ви можете вибрати більші (ширші) діапазони, щоб збільшити кількість інформації, яку отримує радіо, це особливо добре для музики, яка має декілька звукових частот. Чим менше (вужче) діапазон, тим краще слухати один голос і позбутися інших навколишніх шумів. Якщо ви зменшите частоту, скажімо, 0,5 кГц, ви почуєте лише азбуку Морзе. Чим більше параметрів пропускної здатності, тим краща вибірковість, що забезпечує точне виявлення сигналу.
  • Одна бічна смуга (SSB). Модуляція однієї бічної смуги є дуже складною, але її важливо розуміти, якщо ви хочете вибрати правильний приймач. По суті, модуляція SSB видаляє зайву інформацію із сигналу, щоб зробити його більш ефективним. Це призводить до чистішого сигналу з меншим шумом і перешкодами, через це він також може використовувати вужчу смугу пропускання для ще більшого зменшення шуму, тому голоси можна вловлювати та відтворювати точніше. SSB активно використовується в двосторонньому зв'язку радіоаматорами-аматорами та в морських програмах. Його використання відкриває більше частотних можливостей, оскільки мовники можуть використовувати нижню бічну смугу (LSB) або верхню бокову смугу (USB), таким чином усуваючи "іншу сторону" сигналу, яка несе, по суті, ту саму інформацію. Ви часто можете почути дві різні трансляції на одній частоті під час перемикання з LSB на USB на вашому радіо – однак зауважте, що не всі радіостанції можуть переключатися між ними за бажанням користувача. Ця модуляція є складною та вимагає більш передової технології, що робить приймачі з цією функцією дорожчими. Однак він забезпечує чіткіший і зрозуміліший звук.
  • Загальна зручність. Крім технічних характеристик, ви повинні розглянути функції, які роблять радіо відповідним до ваших конкретних потреб або інтересів. По-перше, портативність. Хоча більшість сучасних радіоприймачів мають невеликі розміри, деякі з них набагато легше носити, ніж інші. З іншого боку, потужні моделі великі та важкі, а деякі фактично потребують постійного підключення до мережі. Варто пам"ятати про це, якщо ви цінуєте портативність та ширше охоплення. Ще один фактор, який слід враховувати: ємність батареї та можливість їх перезаряджання. У багатьох радіоприймачах досі використовуються звичайні батареї типу АА, а в інших використовуються літій-іонні батареї 18650, які можна заряджати через мікро- або міні-USB. На жаль, моделі, які використовують USB типу C, зараз дуже мало. І нарешті, динаміки. Говорячи про чіткість і якість звуку радіоприймача, це не завжди стосується фактичного динаміка, а сигналу, перед покупкою важливо переглянути відеоогляди, які допоможуть вам зрозуміти, наскільки хороший звук.

Попередні налаштування радіоприймача TECSUN

Попереднє налаштування радіоприймачів TECSUN розглянемо на моделі, яка представлена в інтернет-маркеті https://simvolt.ua/радіоприймач TECSUN PL-330.

Вибір радіодіапазону та демодуляції. Пристрій підтримує такі радіодіапазони:

  • FM: 64‒108 МГц / 76‒108 МГц / 87‒108 МГц / 88‒108 МГц
  • LW: 153‒513 кГц
  • MW (AM): 520‒1710 кГц / 522‒1620 кГц
  • SW: 1711‒29999 кГц

Щоб увімкнути або вимкнути LW-діапазон, потрібно довго натискати кнопку 2, коли радіо вимкнено. Коли радіоприймач увімкнено та LW увімкнено, ви можете вибрати між LW та MW коротким натисканням кнопки MW/LW.

MW-діапазон можна перемикати, довго натискаючи кнопку 3, коли живлення вимкнено. Коли радіо увімкнено, ви можете вибрати між MW та LW коротким натисканням кнопки MW/LW.

Щоб вибрати регіональний FM-діапазон, потрібно довго натискати кнопку 0, коли радіо вимкнено. Коли радіо увімкнено, FM-діапазон можна вибрати коротким натисканням кнопки FM/ST.

Коли радіо увімкнено, SW-діапазон можна вибрати коротким натисканням кнопки FM/ST.

У діапазонах LW, MW і SW демодуляція може бути синхронною AM, SSB і AM (SYNC). Коротке натискання кнопки SSB перемикає між AM і SSB. Тривале натискання кнопки SSB перемикає між AM/SSB та AM синхронним режимом.

Приємною особливістю в діапазоні SW є те, що ви можете швидко перейти до попередньо визначених діапазонів трансляції або улюблених радіостанцій.

Ручне налаштування та розмір кроку. Існує один (цифровий) диск TUNING для всіх операцій налаштування в будь-якому радіодіапазоні. Він лише налаштовує діапазони вгору та вниз і не має інших функцій (це робить налаштування досить простим). Залежно від вибраного діапазону та демодуляції кроки налаштування можна змінити кнопкою STEP.

У діапазонах LW і MW для демодуляції AM розмір кроку можна перемикати між 1 кГц і 10/9 кГц коротким натисканням кнопки STEP.

У SW для демодуляції AM розмір кроку можна перемикати між 1 кГц і 5 кГц коротким натисканням кнопки STEP.

У діапазоні SW для SSB і синхронного режиму розмір кроку можна перемикати між 10 Гц, 1 кГц і 5 кГц коротким натисканням кнопки STEP.

TECSUN PL-330 має постійне тонке налаштування в SSB, ви можете налаштувати весь діапазон SW вгору та вниз з кроком 10 Гц. Однак розмір кроку може змінюватися від 10 Гц до 50 Гц, якщо ви швидко повертаєте диск TUNING.

У діапазоні FM розмір кроку можна перемикати між 100 кГц і 10 кГц коротким натисканням кнопки STEP.

Налаштування пропускної здатності. Для AM і SSB ви можете змінити смугу пропускання, натиснувши кнопку AM BW, поверніть диск VOLUME до потрібної смуги та знову натисніть кнопку AM BW.

  • Діапазон LW/MW, вибір смуги AM: 2,5 кГц, 3,5 кГц, 5,0, 9,0 кГц кГц
  • SW діапазон, вибір діапазону AM: 2,5 кГц, 3,5 кГц, 5,0 кГц
  • Вибір смуги пропускання SSB: 0,5 кГц, 1,2 кГц, 2,2 кГц, 3,0 кГц, 4,0 кГц

Порядок роботи радіоприймача TECSUN

Радіо, яке часто використовується, відіграє важливу роль у нашому житті. Ми рідко замислюємося над фізикою того, як радіо здатне передавати звук. Ще рідше ми замислюємось, що зробили інженери, щоб допомогти нам використовувати потужність радіохвиль. Дослідження явища радіохвиль допоможе вам краще зрозуміти, що відбувається за лаштунками кожного разу, коли ви налаштовуєте свій радіоприймач.

Ви їдете по відкритій дорозі, нічого не турбує вас. Сьогодні сонячний літній день, і у вас опущені вікна в машині. Все здається майже ідеальним, але чогось не вистачає. Ви включаєте радіо, налаштовуєте його на улюблену станцію, і автомобіль миттєво наповнюється звуком. Раптом усе стає добре. Радіо – це те, що більшість із нас сприймає як належне. Ви коли-небудь замислювалися над тим, як працює радіо? Як радіо знає, яку станцію грати? Що таке AM, що таке FM і чим вони відрізняються? Чому FM звучить краще, а AM чути далі? Ви, напевно, стикалися з часом, коли було важко знайти певну радіостанцію. Існує багато факторів, пов"язаних із пошуком і прийомом станцій, таких як модуляція, потужність мовлення, час доби та географічне розташування.

Щоб ви почули своє радіо, має статися кілька речей. Спочатку радіостанція кодує деяку інформацію на радіохвилі. Це відомо як модуляція. Потім вони транслюють радіохвилю із закодованою інформацією на певній частоті. Ваша радіоантена вловлює трансляцію на основі частоти, на яку налаштовано ваше радіо. Потім ваше радіо декодує інформацію з радіохвилі та відтворює цю інформацію через динаміки як звук. Тож звідки ця інформація?

Відмінності AM і FM. Дві характеристики, амплітуда та частота, позначають різницю між AM та FM радіо. AM означає амплітудну модуляцію, що означає, що амплітуда радіосигналу використовується для кодування інформації. FM позначає частотну модуляцію, яка використовує зміну частоти для кодування інформації. З цього стає зрозуміло, що як AM, так і FM-радіо використовують модуляцію для кодування інформації. "Модуляція – це зміна певної властивості радіосигналу таким чином, щоб передавати інформацію".

Якість звуку та продуктивність. Вибір між FM-радіо та AM-радіо дійсно впливає на якість звуку через фізичні та нормативні відмінності між ними. Окрім відмінностей у способах кодування інформації, AM- та FM-радіо відрізняються продуктивністю, зокрема щодо якості звуку та діапазону мовлення. Ви, мабуть, помітили, слухаючи радіо, що FM-станції, як правило, звучать краще, ніж AM-станції, але AM-станції зазвичай можна почути далі.

Сила сигналу. Є три причини, чому FM звучить краще, ніж AM. Перша причина полягає в тому, що AM-радіо зазвичай має слабший сигнал, ніж FM. Згідно з правилами Федеральної комісії зі зв"язку (FCC), станції AM не можуть транслювати з потужністю понад 50 кіловат. З іншого боку, FM-станції можуть транслювати з потужністю до 100 кіловат. Це лише максимальні значення, багато станцій транслюють на набагато нижчих рівнях потужності. Крім того, змінюючи амплітуду сигналу трансляції для AM-радіо, потужність, з якою цей сигнал транслюється, також змінюється, оскільки амплітуда представляє силу сигналу. Таким чином, замість того, щоб вловлювати сигнали низької амплітуди, деякі радіоприймачі можуть взагалі не вловлювати сигнал. З іншого боку, FM-радіо завжди має постійну амплітуду, тому сила сигналу не змінюється.

Діапазон частот. Другою перевагою FM-радіо є використання більш високого частотного діапазону. AM-радіо працює від 535 кГц до 1605 кГц. Коли ви налаштовуєте циферблат на радіо, число кожного разу змінюється на 10 кГц. Це означає, що кожна станція має 10 кГц смуги пропускання для трансляції. З іншого боку, FM-радіо працює в діапазоні від 88 МГц до 108 МГц, і ваше радіо збільшується кожні 200 кГц. Згідно з правилами FCC, FM-станція може використовувати лише 150 кГц смуги пропускання, але це все одно в 15 разів більше, ніж у AM-станції. Це означає, що FM-станція може передати в 15 разів більше інформації, ніж AM-станція.

Радіоприймач TECSUN який вибрати

Втручання перешкод. Третя причина, чому AM-радіо не звучить так добре, полягає в тому, що AM-радіо зазвичай створює багато перешкод. Існує багато природних джерел радіохвиль, більшість із яких – хвилі AM, і ваше радіо не може відрізнити природні хвилі AM від тих, що транслюються радіостанціями. Можливо, ви помічали, що AM-радіо звучить краще вночі, ніж удень. Причина цього в тому, що сонце є великим джерелом природних AM радіохвиль.

Діапазон трансляції. Можливо, зараз вам цікаво, чому взагалі хтось використовує AM-радіо. Як згадувалося раніше, AM має одну важливу перевагу перед FM, і це його діапазон мовлення. Уявіть, що ви подорожуєте по пересіченій місцевості. Припустімо, ви хотіли б проїхати через певну місцевість, але ви чули, що там була сильна снігова буря, і ви не впевнені, чи буде відкрита дорога, якою ви хочете їхати. Було б зручно знати заздалегідь, щоб відповідно спланувати свій маршрут. Чи не було б зручно, якби ви могли знайти станцію, яка транслює звіти про дорожній рух у тій місцевості, ще не доїхавши до неї? Дивно, але іноді це можливо, іноді сигнали АМ доходять на велику відстань. Як це можливо? Оскільки АМ-радіо працює на нижчій частоті, воно має набагато більшу довжину хвилі. Хвилі з більшою довжиною хвилі можуть поширюватися далі, оскільки вони добре поширюються через тверді об"єкти. З іншого боку, FM-радіохвилі погано проходять через тверді предмети. Ось чому FM-станції іноді зникають під час руху в гірській місцевості. Ще одна причина, чому AM-радіохвилі чутні далеко, полягає в тому, що вони можуть відбиватися від іоносфери, що оточує землю. Низькочастотні хвилі, як правило, відбиваються краще, ніж високочастотні. Завдяки цьому відображенню у верхніх шарах атмосфери за відповідних умов станція AM може транслюватися по всьому світу.

Наступного разу, коли ви будете їхати відкритою дорогою з увімкненим радіо, пам"ятайте про ці принципи радіо. Радіоприйом залежить від багатьох факторів, включаючи тип модуляції, потужність мовлення, час доби та географічне розташування. Знання основ радіомовлення, може допомогти вам знайти ту невловиму станцію, яку ви шукаєте. Або, можливо, це може пояснити, чому ви не можете її знайти.