Навіщо потрібний блискомір?

Блиск — це аспект візуального сприйняття об’єктів, який є таким же важливим, як і колір, коли розглядається психологічний вплив продукції на споживача. Іншими словами, «глянець продає». Глянець визначається як властивість поверхні, яка надає їй блискучий металевий вигляд.

На блиск поверхні може значно впливати ряд факторів, наприклад, гладкість, досягнута під час полірування, кількість і тип нанесеного покриття або якість основи. Виробники проектують свою продукцію, щоб мати максимальну привабливість. Такими прикладами є: високовідбиваючі панелі кузова автомобіля, глянцеві обкладинки журналів або сатинові чорні дизайнерські меблі. Що відбувається, коли продукти раптом виглядають інакше? Клієнти вважають це дефектом або низькою якістю. Використання блискоміра та хороша практика контролю якості усуває цю змінну як проблему.

Тому важливо, щоб рівні блиску були однаковими для кожного продукту або для різних партій продуктів. Блиск також може бути показником якості поверхні, наприклад, зниження блиску поверхні з покриттям може вказувати на проблеми з її затвердінням, що призводить до інших несправностей, таких як погана адгезія або відсутність захисту для поверхні з покриттям.

5 областей застосування блискоміра

Саме з цих причин багато виробничих галузей контролюють блиск своєї продукції, від автомобілів, поліграфії та меблів до продуктів харчування, фармацевтики та електроніки.

Блискомір – це пристрій, який використовується для вимірювання дзеркального відбиття блиску поверхні. Дзеркальне відбиття має прямий зв’язок між співвідношенням падаючого та відбитого світла та використовується як основа для стандартизації та вимірювання величин блиску.

Блиск визначається за допомогою блискоміра (глосметра), який спрямовує світло під певним кутом на тестові поверхні та одночасно вимірює ступінь відбиття. Існують численні міжнародні стандарти, які визначають методологію та технічні характеристики блискомірів для вимірювання різних типів матеріалів.

Інтенсивність світла залежить від матеріалу і кута освітлення. Існує кілька різних геометрій, доступних для вимірювання блиску, кожна з яких залежить від типу вимірюваної поверхні. Є три типи, які охоплюють повний діапазон блиску, а саме 20-градусні, 60-градусні і 85-градусні вимірювачі блиску. Деякі галузі, однак, пропонують інший кут, наприклад, паперова, керамічна, плівкова та вінілова промисловість.

Багато галузей промисловості вимірюють блиск, щоб гарантувати якість своєї продукції. Доведено, що рівень блиску продукту має такий же психологічний вплив на споживача, як і його колір. Багато продуктів розроблено з поєднанням глянцевих і матових покриттів, що максимально підвищує їхню привабливість для клієнтів.

Сфера використання блискомірів

Багато галузей промисловості використовують блискомір для контролю якості для вимірювання блиску продуктів, щоб забезпечити узгодженість виробничих процесів. Автомобільна промисловість є основним користувачем глосметра, його застосування поширюється від виробництва до ремонтної майстерні.

Велика кількість галузей покладаються на продукцію з глянцевою обробкою, щоб привернути увагу споживачів, яка швидко змінюється. Навіть якщо продукт є найкращим, люди навряд чи купуватимуть його, якщо вони не знайдуть його привабливим. Наприклад, працівникам фармацевтичної галузі, виробникам меблевої продукції та електроніки потрібно вимірювати блиск, щоб переконатися, що їхня продукція має постійну візуальну привабливість.

Блискомір

Блискоміри широко застосовують:

  • При виробництві побутової електроніки. Виробники побутової електроніки розробляють свою продукцію таким чином, щоб вона мала глянсову поверхню, що робить її більш привабливою та блискучою.
  • Фармацевтична галузь. Фармацевтичні виробники виготовляють таблетки та упаковку з блискучим покриттям, щоб покращити зовнішній вигляд своїх продуктів.
  • Харчова промисловість. Виробники харчових продуктів покладаються на блискучі покриття, щоб покращити зовнішній вигляд упаковки харчових продуктів. Оскільки блискуча упаковка може дуже привертати увагу споживачів та виділятися серед конкурентів, стоячи на полицях магазину.
  • Виробники меблевої продукції. Виробники меблів іноді використовують глянцеві фарби та матеріали з глянцевим покриттям, щоб надати своїм виробам більш блискучий і привабливий вигляд.
  • Поліграфічна галузь. Виробники поліграфічної продукції часто використовують крейдований папір із глянцевим покриттям для обкладинок журналів і книг, що надає їм естетичного, привабливого вигляду для певних споживачів. Ці компанії також використовують глянцеві брошури, листівки та друковані фотографії, щоб зробити колір більш яскравим і насиченим.
  • Транспортні засоби. Виробники транспортних засобів виготовляють деякі транспортні засоби з глянцевими панелями кузова, щоб надати їм більш металевого вигляду та привернути увагу покупця

Не вимірювання блиску продукту може призвести до кількох проблем. Наприклад, виробники покриттів зазвичай використовують глянцеві добавки для досягнення певного рівня блиску. Занадто багато або занадто мало може вплинути не тільки на зовнішній вигляд покриттів після висихання, але також на текучість та вирівнювання покриттів, час затвердіння, адгезію та довговічність покриття. Рівень блиску також змінює візуальне сприйняття кольору поверхні або предмета. Покриття гладкої поверхні та текстурованої поверхні однаковим покриттям призведе до того, що поверхня з гладким покриттям виглядатиме набагато темнішою, ніж поверхня з текстурованим покриттям.

Як вибрати блискомір?

Блискомір — це пристрій, який використовується для обчислення блиску поверхні за допомогою дзеркального відбиття. Блиск вимірюється шляхом проектування світлового променю на поверхню під певною інтенсивністю та кутом, а потім шляхом обчислення кількості світла, відбитого під протилежним кутом.

Для вимірювання покриття використовуються різні типи геометрії, кожна залежно від типу поверхні, що вимірюється. Метали, як правило, більше відображають і менше залежать від кута.

При виборі глосметра необхідно враховувати:

  1. Тип блискоміра. Вибір точного робочого кута має вирішальне значення для розрахунку та досягнення максимальної точності. На ринку є три основні типи вимірювачів блиску, включаючи пристрої з одним кутом 60°, комбінацією 20° і 60°, а також прилади, які поєднують кути 20°, 60° і 85°. Існує ще два додаткових кута: кут 45° використовується для вимірювання плівки, кераміки та анодованого алюмінію, тоді як 75° використовується для вимірювання паперу.
  2. Рівень глянцю поверхні.
    • Низький глянець 85°. Підвищена точність низького блиску, коли вимірювання поверхні виконується за допомогою кута наведення 85°. Цей кут може вказувати, коли поверхню потрібно виміряти під кутом 60°, що на 10 GU нижче. Він може вимірювати варіації текстури, а кут має ширшу точку вимірювання.
    • Середній глянець 60°. Для розрахунку всіх показників блиску слід використовувати стандартний кут вимірювання 60°. Цей кут 60° діє як стандартний кут для всіх виробів. Тоді навіщо вибрати інші рівні? Можна отримати більш надійні коефіцієнти для інтенсивного блиску із зворотними кутами 85° або 20°.
    • Високий глянець 20°. 20°– це гострий кут вимірювання, який забезпечує кращу роздільну здатність поверхонь з високим блиском. З цією геометрією поверхні, які мають показник 70 GU або більше, також розраховуються під нормальним кутом 60°. Кут 20° є більш вразливим до ефектів димки, які впливають на зовнішній вигляд поверхні. При вимірюванні під кутом 20° контрастний блиск двох зразків видно чіткіше.
    • Глосметр 45°. Глосметр 45° в основному використовується в галузях виробництва плівок і кераміки.
    • Блискомір 75°. Вінілова та паперова промисловість переважно використовують вимірювач глянцю 75°.
  3. Конструктивні особливості глосметра. Звичайний блискомір може містити механічно закріплені компоненти, що складаються зі спеціального джерела світла, сконфігурованого для кількісної оцінки паралельних пучків світла на поверхні, і детектора, розташованого для збору відбитих променів. Цей метод передбачає, що освітлення має включати правильну комбінацію джерела та детектора, щоб забезпечити ефективність світла. Різноманітні пристрої доступні на ринку та розроблені з використанням еталонних критеріїв, як правило, виготовлені з полірованого, гладкого чорного скла, зі значенням 100 для збільшення геометрії, щоб відповідати необхідним вимогам.
  4. Вимірювання кута в процесі роботи блискоміра. Вибір відповідного кута залежить від поверхні та ступеня полірованості. Блискоміри визначають використовувані кути вимірювання. Кут вимірювання означає відстань між світлом, що відбиває, і пристроєм. Кути слід вибирати залежно від очікуваного рівня блиску, наприклад 60°, що означає високий рівень блиску понад 70 GU. Коли значення при 60° перевищує 70 GU, налаштуйте тестову конфігурацію на 20°. Стандартна шкала глянцю 60° становить 10–70 GU, а слабкий рівень глянцю менше 10 GU. Перемістіть тестову конфігурацію до 85°, якщо значення менше 10 GU.
  5. Тип вимірювальної поверхні. Вимірювач блиску використовується для вимірювання відбиття та блиску поверхні. Глосметр проектує випромінювання світла на постійному рівні, наводячи пристрій на поверхню, він обчислює відбите світло під зворотним кутом. Для розрахунку потрібні спеціальні параметри, кожен з яких залежить від вимірюваної поверхні. Для неметалів, таких як пластмаси та покриття, інтервали відбитого світла знаходяться в наступній точці освітлення, коли світло досягає поверхні, або подається всередину, або розсіюється затіненням поверхні.