На ринку представлена величезна кількість найрізноманітніших pH-метрів різних форм, конструкцій, виробників та різних цінових категорій. Лише в нашому маркеті представлено не менше сотні різних моделей цих вимірювальних приладів.

Як обрати pH-метр саме під ваші потреби? У циклі із 3 статей «Обираємо pH-метр. Покрокова інструкція» ми надаємо покрокову інструкцію ‒ короткий алгоритм дій з вибору pH-метра для вимірювання кислотності води, розчинів чи інших речовин.

Стаття 1Обираємо pH-метр. Покрокова інструкція. Крок 1. Форм-фактор приладу.

Стаття 2 ‒ Обираємо pH-метр. Покрокова інструкція. Крок 2. Вимірювальний pH електрод.

Стаття 3 ‒ Обираємо pH-метр. Покрокова інструкція. Крок 3. На що ще звертати увагу при виборі pH-метра?

Крок 1. Форм-фактор приладу (ручний, портативний чи лабораторний)

Передусім ви повинні вирішити, який форм-фактор приладу найбільше підходить для вирішення саме ваших завдань.

Усі pH-метри умовно можна поділити на ручні, портативні і лабораторні (настільні). Окремо ідуть промислові (стаціонарні) pH-метри, але в цій статті про них не йтиметься.

Ручні ph метри (їх ще називають тестерами pH), як правило, мають форму великого фломастера. Конструктивно електрод і вимірювальний блок об’єднані. pH-електрод ‒ гелевий, він не підлягає обслуговуванню.

Особливості ручних pH-метрів:

  1. Більшість ручних pH-метрів мають форму pH-електрода у вигляді кульки і добре підходять для вимірювання pH води або інших розчинів. Дуже мало виробників можуть запропонувати pH-електроди з іншою формою, наприклад, гострою для сиру, або плоскою, універсальною. Детальніше про форму pH-електрода ви дізнаєтеся у другій частині цієї статті.

  1. До ручних pH-метрів неможливо під’єднати pH-електрод іншого виробника. Це робить вас трохи залежним від наявності запасних електродів на складі у постачальника, а також не дає змоги в подальшому модифікувати прилад, змінюючи тип електрода.

Наприклад, ви міряли pH води, а тепер вам необхідно виміряти, наприклад, pH сиру. Якщо у вас портативний або лабораторний pH-метр з універсальним BNC роз’ємом, ви можете придбати спеціальний «гострий» проникаючий pH електрод і виміряти pH цього сиру. Якщо ж у вас ручний pH-метр з електродом у формі «кульки», то в більшості випадків ви позбавлені такої можливості. Лише в деяких ручних pH-метрах передбачено можливість встановлення опційних pH-електродів плоскої чи гострої форм. Наприклад, моделі EZODO 6011 і 7011 мають звичайні й опційно «плоскі» електроди, якими можна виміряти pH не лише рідин, а й харчових продуктів та інших напівтвердих речовин.

  1. Як правило, кишенькові pH-метри мають простішу електроніку й електрод у порівнянні з портативними і тим більше лабораторними pH-метрами. На практиці це означає, що вони будуть міряти pH зразків трохи довше. Нерідко у бюджетних моделей є так званий «дзвін» під час вимірювання. Це коли значення не стабілізується повністю, і присутні скачки в кілька сотих pH (про це ми написали свого часу окрему статтю).
  1. Кишенькові тестери мають менший екран, електрод не виносний. Ними набагато складніше проводити тривалі дослідження зміни pH або визначати pH у великих резервуарах чи водоймах.

Наприклад, якщо ви додаєте певний реагент у резервуар з метою зміни кислотності і вам потрібно контролювати поступово ці зміни протягом тривалого часу, то набагато простіше це зробити портативним pH-метром з виносним електродом. Закинули електрод у резервуар, поклали поруч прилад і контролюєте процес, а не робите заміри кожних 5 хвилин ручним pH-метром.

  1. Ручні моделі зазвичай мають обмежений функціонал у порівнянні з портативними і лабораторними.
  1. Ручні pH-метри коштують дешевше, ніж портативні, а тим паче лабораторні pH-метри.

Зазначені вище особливості притаманні абсолютній більшості бюджетних китайських pH-метрів і меншою мірою кишеньковим вимірювачам від більш іменитих брендів.

Наприклад, ручні pH-метри HORIBA серії LAQUATWIN міряють набагато краще і швидше за своїх «однокласників» та мають плоский pH-електрод, який дає змогу вимірювати pH не лише води і рідин, а й напівтвердих речовин. Ним можна міряти, наприклад, pH ґрунту або харчових продуктів. А топова в лінійці модель HORIBA LAQUATWIN pH-33 має характеристики непоганого лабораторного приладу. Але, відповідно, і коштують такі прилади значно дорожче, ніж бюджетні pH тестери.

Більш доступними за ціною є pH-метри тайванського бренду «EZODO» серії 7000. Зокрема, pH-метр EZODO 7011 має хороші характеристики та якісний pH-електрод і опційно може бути оснащений pH-електродом із пласким вимірювальним склом (модель з індексом 7011F). Великою перевагою цього приладу є те, що він постачається в зручному кейсі з усім необхідним для роботи (буферні розчини, розчин для зберігання тощо).

Особливості портативних pH метрів:

  1. У порівнянні з бюджетними ручними, портативні pH-метри мають покращену електроніку, великий дисплей, розширений функціонал. Багато портативних і лабораторних моделей можуть підключатися до ПК, зберігати значення в пам’яті, мають нагадування про необхідність калібрування та багато інших функцій, які не доступні ручним тестерам.
  2. Основна відмінність портативного pH-метра ‒ виносний pH-електрод на дроті. Завдяки цьому робота з таким приладом стає значно зручнішою.
  3. Якщо ви обрали портативний pH-метр з універсальним BNC-роз’ємом, вам стане доступним надзвичайно широкий асортимент різноманітних pH-електродів різних форм і виробників. У цьому ви не прив’язані до виробника приладу (чим інколи «грішать» виробники зі своїм специфічним роз’ємом, змушуючи вас купувати змінні й запасні pH електроди виключно у них).

Портативні pH-метри можуть використовуватися в лабораторних умовах. Ви можете доукомплектувати прилад тримачем для електроду і блоком живлення. Якісний портативний pH-метр від хорошого виробника може повністю замінити лабораторний прилад.

Наприклад, портативні pH-метри від італійського виробника XS серії PH 7 і PH 70 мають великий кольоровий екран, сучасну електроніку, широкий функціонал та універсальний BNC-роз’єм, до якого можна під’єднувати різноманітні pH-електроди, і можуть повноцінно використовуватися як лабораторні прилади.

Особливості лабораторних pH метрів

Лабораторні pH-метри мають усі переваги портативних: вони мають хорошу електроніку і добре вимірюють значення pH. Додатково вони мають більш зручне виконання для використання саме в умовах лабораторії, а саме: тримач для електродів, більший екран, зручніше керування. Вони живляться від мережі і не потребують заміни батарейок.

Дуже часто лабораторні pH-метри мають додаткові функції, які не доступні портативним. Наприклад, лабораторний прилад для аналізу якості води EZODO PL-700ALS має вбудовану магнітну мішалку.

Портативний або лабораторний? Який pH-метр кращий саме для вас?

Алгоритм вибору з-поміж лабораторного і портативного pH-метра дуже простий. Якщо ви плануєте проводити всі заміри в одному приміщенні, за одним робочим місцем, то краще придбати саме лабораторний pH-метр. Якщо ви будете вимірювати pH у «польових» умовах ‒ купуйте портативний.

Якщо ви плануєте визначати pH як у лабораторних, так і в польових умовах, рекомендуємо придбати хороший портативний прилад з якісним електродом і додатково обладнати його спеціальним тримачем для електродів.