Що таке кислотно-лужний баланс людського організму?

Кислотно-лужний баланс організму людини — це рівень кислот і лугів у крові, при якому тіло людини функціонує найкраще. Організм людини створений так, щоб природним чином підтримувати здоровий баланс кислотності та лужності. У цьому процесі ключову роль відіграють легені і нирки. Нормальний рівень рН крові становить 7,40 за шкалою від 0 до 14 рН та може дещо змінюватися в будь-який бік.

Якщо легені або нирки працюють неправильно, рівень pH може стати незбалансованим. Порушення кислотно-лужного балансу може призвести до захворювань, відомих як ацидоз та алкалоз. Обидва стани вимагають лікування під наглядом лікаря, а не просто зміни харчування або дотримання якоїсь дієти.

Легені контролюють баланс pH вашого тіла, вивільняючи вуглекислий газ з організму. Вуглекислий газ є слабокислою сполукою. Це також відходи, що виробляються клітинами організму, коли вони використовують кисень. Клітини викидають його в кров, і він потрапляє в легені. Коли Ви видихаєте, видаляється вуглекислий газ, процес, який також допомагає регулювати рН-баланс вашого тіла за рахунок зниження кислотності. Кількість вуглекислого газу, який ви видихаєте, залежить від того, наскільки глибоко ви вдихаєте або видихуєте. Ваш мозок постійно контролює це, щоб підтримувати належний баланс pH у вашому тілі.

Нирки допомагають легеням підтримувати кислотно-лужний баланс, виводячи кислоти або основи через сечу. Вплив нирок на кислотність організму значно повільніша, ніж легенів.

Норма PH людського організму

Які показники pH сечі норма?

Сеча містить воду, солі та продукти життєдіяльності нирок. Баланс цих сполук може вплинути на рівень кислотності сечі, який фахівці вимірюють за показником pH. Рівень рН — це вимірювання того, наскільки кисла або лужна сеча людини. Лікарі часто перевіряють рівень pH сечі, та інші діагностичні тести, коли у людини є симптоми, які можуть бути пов’язані з проблемою в сечовивідних шляхах.

Середнє значення pH сечі становить 6,0 рН, але воно може коливатися від 4,5 до 8,0. У різних лабораторіях можуть бути різні діапазони «нормальних» рівнів pH. Лабораторний звіт пояснює нормальні та аномальні рівні для конкретної лабораторії. Лікар зазвичай пояснює ці результати пацієнту.

Одним з основних факторів, що впливають на рН сечі — це їжа, яку вживає людина. Якщо у людини високий pH сечі, тобто вона більш лужна, це може сигналізувати про такі захворювання, як: камені в нирках, інфекції сечовивідних шляхів, розлади, пов’язані з нирками.

Кисла сеча також може створити середовище, де можуть утворюватися камені в нирках. Якщо у людини низький pH сечі, тобто вона більш кисла, це може свідчити про такі захворювання, як: діабетичний кетоацидоз, який є ускладненням цукрового діабету, діареї, голодування.

Які показники pH слини норма?

Нормальний діапазон pH для слини становить від 6,2 до 7,6 рН. Їжа та напої змінюють рівень pH слини. Наприклад, бактерії у роті розщеплюють їжу, яку ви споживаєте, вивільняючи різні кислоти, які знижують рівень pH вашої слини. Тіло людини приблизно на 60 % складається з води і для підтримки його життя йому потрібен pH, близький до води.

Якщо в крові занадто багато кислоти (низький рівень pH крові), виникає метаболічний ацидоз. Це пов’язано з високим кров’яним тиском, захворюваннями нирок, діабетом та іншими хворобами, що впливають на зниження рН слини.

А якщо в крові занадто багато лугу (високий рівень pH), виникає метаболічний алкалоз. Це пов’язано із захворюваннями надниркових залоз і зловживанням алкоголем та призводить до підвищення рівня рН слини.

РН вашої слини може мати серйозні наслідки для здоров’я ваших зубів. Хоча зубна емаль є найтвердішою речовиною в організмі, її може пошкодити кисла слина. Коли рН вашої слини падає нижче 5,5, ваша зубна емаль починає руйнуватися. На жаль, оскільки зубна емаль не може відновлюватись, це пошкодження є постійним. Якщо кислоти роз’їли емаль, ваші зуби можуть бути чутливими. Ви також можете помітити дискомфорт під час вживання гарячих, холодних або солодких напоїв. Жовтуватий колір зубів є ще однією тривожною ознакою ерозії емалі.

Які показники pH крові норма?

Важливою властивістю крові є її ступінь кислотності або лужності. Кислотність або лужність будь-якого розчину, включаючи кров, визначається за шкалою pH. Кров, як правило, злегка основна, з нормальним діапазоном pH приблизно від 7,35 до 7,45. Зазвичай організм підтримує рН крові близько 7,40. Лікар оцінює кислотно-лужний баланс людини, вимірюючи рН і рівні вуглекислого газу (кислоти) і бікарбонату (основи) в крові.

Кислотність крові підвищується, коли людина споживає речовини, що містять або виробляють кислоту, або коли легені не виділяють достатньо вуглекислого газу. Люди з метаболічним ацидозом часто відчувають нудоту, блювоту та втому і можуть дихати швидше і глибше, ніж зазвичай. Люди з респіраторним ацидозом часто відчувають головний біль і сплутаність свідомості, а дихання може бути поверхневим, повільним або і те, і інше.

Кислотно-лужний баланс людського організму

Як визначити рівень кислотності організму?

Рівень рН можна виміряти за допомогою рН-метру та звичайних індикаторних смужок, які перевіряють кислотність біологічних рідин організму. Смужки pH дуже прості та зрозумілі у використанні, але не дають достовірних результатів вимірювання, а тільки приблизні. Різні люди по різному можуть зчитувати результати вимірювання таких смужок бо розрізняють кольори по різному. Для отримання точних результатів вимірювання краще скористатися рН-метром. Ці пристрої мають високу точність вимірювання навіть до 0,001 рН. Проводити тестування набагато зручніше та швидше.

Де купити рН-метр?

В маркеті вимірювальних приладів «SIMVOLT» представлений широкий асортимент рН-метрів для моніторингу та контролю рівня рН біологічних рідин. У нас представлені моделі від відомих виробників: AZ-Instrument, DELTA OHM, EZODO, Horiba, Lutron, XS Instruments.

У нас Ви можете знайти пристрій, який найкраще відповідає вашому бюджету та має відмінні характеристики. Обрати рН-метр для біологічних рідин може бути складно, але кваліфікований персонал компанії допоможе підібрати відповідну модель.