Потрібно звертати увагу на зміну рівня рН внутрішнього середовища організму

Головними регуляторами кислотно-лужного балансу в організмі людини є вуглекислий газ і іони водню H +. Водень відіграє основну роль в утворенні кислот і лугів, його концентрація повинна знаходитися в строгих межах, контрольованих організмом. При відхиленні кількості іонів водню від нормального виникають збої в роботі ферментних систем і функціональних білків, що призводить до розвитку різних захворювань. Дуже важливо вчасно звернути увагу на зміну рівня рН внутрішнього середовища організму і при необхідності вжити невідкладних заходів.

Контролюємо рН організму, вимірюючи рН сечі і слини

Простіше контролювати рівень рН організму можна, вимірюючи рН сечі і слини. Реакція сечі дорослої людини при вживанні змішаної їжі слабокислая або нейтральна (pH в межах 5,0-7,0, в середньому - 6,0). Залежно від характеру їжі реакція сечі може коливатися від 4,5 до 8,0. Кисла реакція сечі спостерігається при перевантаженні м'ясною їжею, лужна - при овочевій дієті. Крім того, кислотність сечі змінюється при багатьох захворюваннях організму.

Лужність сечі збільшується при вживанні мінеральних вод при блювоті і проносі, хронічної інфекції сечовивідних шляхів, при циститах і запальних захворюваннях сечового міхура (крім циститів, викликаних кишковою паличкою або мікобактерією туберкульозу). Кислотність збільшується при цукровому діабеті, туберкульозі нирок і сечового міхура, ниркової недостатності, при лихоманці, голодуванні, сечокам'яної хвороби, гіпокаліємії і гипохлоремии, вливання великої кількості ізотонічного розчину натрію хлориду, у дітей при ексудативному діатезі.

Крім рН сечі, при діагностиці стану здоров'я вимірюють рН слини, який залежить від швидкості слиновиділення. Зазвичай кислотність змішаної слини людини дорівнює 6,8-7,4 pH, але при великій швидкості слиновиділення досягає 7,8 pH. У дітей в середньому кислотність змішаної слини становить 7,32 pH, у дорослих - 6,40 pH. Низьке значення кислотності (6,2-6,0) слини не тільки свідчить про порушення функціонування організму, але і призводить до демінералізації зубної емалі з появою ерозії твердих тканин і утворенням в них порожнин - карієсу.

рН біологічних рідин зручно вимірювати електронним рН-метром

Досить часто вимірювати рН слини і сечі радять за допомогою індикаторного папірця, але індикатори такого типу є неточними, а в разі, коли сеча має інтенсивне забарвлення, взагалі можуть давати неправильні результати. Для організму же відхилення рН на десяту одиниці є досить істотними. Крім того, одноразове вимірювання рН сечі і слини мало інформативно - в діагностичних цілях потрібно проводити кілька вимірів в день, а значить, витрати на одноразові індикаторні смужки не дозволяють сильно заощадити.

Найбільш оптимальним варіантом для вимірювання рН біологічних рідин є електронні рН-метри. Компанія SIMVOLT пропонує для таких цілей використовувати зручні портативні рН-метри серій EZODO 5000, EZODO 6000, EZODO 7000. Досить занурити прилад в стакан з біологічною рідиною і на дисплеї з'явиться значення рН. У разі слини, в невелику ємність необхідно зібрати зразок рідини такого обсягу, щоб скляний електрод приладу був повністю занурений. Після використання потрібно лише промити електрод дистильованою водою і покласти прилад в чохол для зберігання.

З профілактичною метою вимірювати рН сечі рекомендують 3 рази на добу протягом 3 днів, рН слини - двічі в тиждень 2-3 рази на день. Кращий час для визначення рівня рН - за 1 годину до їди або через 2 години після їжі.

Використовуючи портативні електронні рН-метри, Ви можете самостійно контролювати кислотність свого організму, що дозволить своєчасно попередити можливість розвитку різних захворювань. Також електронні рН-метри можна використовувати в клінічних дослідженнях і при проведенні медичних аналізів - це дозволить отримати точні результати за максимально короткий час.