Електросмог – невидимий ворог.

 Перш ніж дати відповідь на питання, як захиститись від електромагнітного випромінювання, згадаємо, що воно собою являє. Електромагнітне поле, окремим випадком якого є електромагнітне випромінювання, можна вважати особливою формою матерії, за допомогою якої здійснюється взаємодія між зарядженими частинками. Це взаємопов'язані між собою змінне електричне і магнітне поля. Цей взаємний зв'язок полягає в тому, що будь-яка зміна одного призводить до появи іншого: змінне електричне поле, яке індукується рухомими зарядами (джерелом поля), збуджує в суміжних областях простору змінне магнітне поле, яке, в свою чергу, збуджує в прилеглих до нього областях простору змінне електричне поле, і т. д. Таким чином, ЕМП поширюється від точки до точки простору у вигляді електромагнітних хвиль (випромінювань). Через скінченну швидкість поширення, що залежить від властивостей середовища, ЕМП може існувати автономно від джерела випромінювання і не зникає з усуненням джерела. ЕМВ являє собою змінне в часі ЕМП, що розповсюджується в просторі з кінцевою швидкістю [1].

Всі штучно згенеровані електричні, магнітні та електромагнітні поля складають електромагнітне забруднення навколишнього середовища, для якого віднедавна є спеціальний термін – електросмог [2, 3]. Невидимий, безшумний, без запаху, проте всюдисущий. Його джерелами є всі види електроприладів, електропроводка, причому, чим потужніший прилад, тим більш агресивне поле. Піднесіть мобільний телефон до працюючого радіо – почнуться збої, адже одні поля заважають іншим. Фактично те ж саме відбувається, якщо людина потрапляє в зону підвищеного рівня електромагнітного випромінювання – відбуваються збої в функціонуванні всіх органів і систем людського тіла. Негативного впливу зазнає нервова, ендокринна, імунна, сечостатева системи організму. Змінюється частота серцевих скорочень та артеріальний тиск.

Вплив зовнішнього електромагнітного поля на організм в цілому починається на молекулярному та клітинному рівні. Відбуваються коливання та рух заряджених частинок: електронів, протонів, йонів та молекул-диполів. Важко назвати молекули в клітині живого організму, що не мали б часткової поляризації на тих чи інших своїх ділянках: це і білки, і фосфоліпіди (мають заряджені головки та нейтральні хвости), молекула ДНК в процесі свого функціонування може мати нескомпенсований заряд на різних своїх ділянках. Навіть найпростіша молекула води є диполем. А отже впливу зазнають всі біохімічні процеси в клітині.

Проте не можна сказати, що електромагнітне поле це завжди зло. Відомо, що його використовують у фізіотерапії для лікування багатьох захворювань, для загоєння ран, воно має протизапальний ефект, покращує клітинний метаболізм. Однак це тільки у разі строгого контролю з боку лікарів, у вибраних частотних діапазонах та в певних інтервалах інтенсивності електромагнітного поля.

На побутовому рівні найбільш небезпечними є мікрохвильові пічки, холодильники з системою No Frost, електроплити та мобільні телефони. Низькочастотне випромінювання від електропроводки вважається відносно безпечним, а за умови використання трижильної системи з заземленням такий вплив зводиться до мінімуму. А от високочастотне поле від телекомунікаційних систем, радарів, високовольтних ліній електропередач вважається найбільш небезпечним. Можна дискутувати про шкідливість чи безпечність впливу електромагнітного випромінювання, але в більшості Європейських країн, в яких турбуються про здоров’я свої громадян, вже запроваджено заборону встановлювати Wi-Fi системи в школах, громадських місцях, бібліотеках, лікарнях. Натомість пропонується повернутись до провідних пристроїв для підключення до інтернету.

Негативний вплив електромагнітного випромінювання. Хто в групі ризику?

Зважаючи на всеохоплююче поширення телекомунікаційних мереж, мобільного зв’язку, різноманітних технічних засобів у всіх їх проявах, у групі ризику знаходиться 99,9 % населення Земної кулі. Тому зрозуміло, що питання захисту від електромагнітного випромінювання стає життєво важливим. Хто ж в групі особливого ризику?

Це звичайно ж вагітні жінки і маленькі діти. Науково доведено, що саме на стадії розвитку і інтенсивного росту організм є найбільш вразливим. Сприятливу атмосферу вдома, необхідну для відновлення сил та повноцінного відпочинку, забезпечать екрануючі фарби та екрануючі тканини. А поза межами дому у пригоді стане екрануючий одяг. Подбавши про захист від електромагнітного випромінювання своїх дітей зараз, Ви запобігаєте багатьом небезпекам, що пов’язані зі здоров’ям, у майбутньому.  

Друга група особливого ризику – це люди, професійні обов’язки яких передбачають тривалий контакт з комп’ютерною технікою та електромагнітним випромінюванням (програмісти, системні адміністратори, оператори ПК, монтажники радіоелектронного обладнання і т. д.). Організовуйте своє робоче місце, скориставшись екрануючими матеріалами, запропонованими компанією SIMVOLT, а при роботі на відкритому просторі індивідуальні засоби захисту (екрануючий одяг) будуть просто необхідними.

Ще одну групу ризику складають люди – жителі районів навколо важливих державних та промислових об’єктів, де зосереджена найбільша кількість засобів радіолокації, а також жителі населених пунктів розміщених у безпосередній близькості від аеродромів (цивільних, військових) та інших військових об’єктів. Екрануючі фарби та екрануючі тканини повинні стати невід’ємною частиною вашого інтер’єру, а екрануючий одяг обов’язково повинен бути присутній у гардеробі.

Як захиститись від електромагнітного випромінювання?

В загальному, методи і засоби захисту від електромагнітних полів можна умовно розділити на інженерно-технічні, організаційні та лікувально-профілактичні [1].

Згідно зі встановленою процедурою [4], захист людини від такого небезпечного впливу повинен здійснюється такими способами: 

  • зменшення випромінювання від джерела; 
  • екранування джерела випромінювання та робочого місця;
  • встановлення санітарно-захисної зони;
  • поглинання або зменшення утворення зарядів статичної електрики;
  • усунення зарядів статичної електрики;
  • підтримання оптимальної відносної вологості (не нижче 60 %), іонного складу повітря робочих приміщень
  • застосування засобів індивідуального захисту.

Отже, перший крок у цьому напрямку можна зробити не вдаючись до застосування спеціальних засобів захисту від електромагнітних полів та екрануючих матеріалів. Оптимально розмістіть електроприлади вдома, збільшуйте відстань від електроприладу до спального місця, видаліть штучні матеріали, зменшити навантаження, виконуйте елементарні правила техніки безпеки користування електроприладами, мобільними телефонами, засобами зв’язку. Однак цього не завжди достатньо. Якщо ж ви в групі ризику, якщо відчуваєте дискомфорт, пов’язаний з надмірним впливом ЕМВ на робочому місці чи вдома – застосування екрануючих матеріалів є життєво необхідним.

Перш ніж застосовувати будь-які засоби захисту від електромагнітних полів чи екрануючі матеріали, необхідно спершу провести дослідження використавши спеціальне обладнання. Якщо Вам самим це зробити важко з огляду на ряд причин, зверніться до спеціалістів. В Україні такі послуги може запропонувати Науково-сервісна компанія ОТАВА, що успішно проводить аналіз фізичних параметрів та вимірювання рівня електромагнітного випромінювання, а також надасть рекомендації щодо виправлення ситуації.

Вплив такого фізичного явище як електромагнітне забруднення з усіма його різними специфічними проявами можна успішно зменшувати, скориставшись достовірно ефективними фізичними рішеннями та ефективними екрануючими матеріалами. Ми не пропонуємо такі «неоднозначні» продукти, як екрануючі чіпи для мобільних телефонів, хвильові гармонізатори і т. д. Всі екрануючі матеріали є результатом тривалих і кропітких наукових досліджень та мають під собою строгу фізичну основу. Тому серед асортименту засобів захисту від електромагнітного випромінювання компанії SIMVOLT виключно продукція відомих європейських брендів. Це компанія Yshield, що спеціалізується на розробці та виробництві електропровідних покриттів і фарб, шведська компанія Swiss-Shield®, що є виробником унікального, високотехнологічного текстилю з особливими властивостями, а також компанія Gigahertz-Solutions, вже добре відома споживачам як виробник високоточних аналізаторів електромагнітного випромінювання.  

Як працюють екрануючі матеріали? Фізичні принципи екранування.

Ще раз підкреслю, оскільки це є надзвичайно важливо – всі екрануючі матеріали та засоби захисту від електромагнітних полів, що їх ви знайдете в маркеті SIMVOLT, це високотехнологічні, в більшості своїй запатентовані продукти. То, коли це не черговий маркетинговий обман для виманювання коштів, як же працює захист від електромагнітного випромінювання? Відповідь на це запитання дає теорія екранування.

В залежності від типу поля, яке потрібно екранувати, розрізняють електростатичне, магнітостатичне та електромагнітне екранування. Є свої особливості і в залежності від екрануючого частотного діапазону.

Екранування високочастотних полів ґрунтується на двох основних фізичних властивостях – відбиванні і поглинанні електромагнітних хвиль при переході з одного середовища в інше. Обидва ці ефекти знижують енергію електромагнітної хвилі, що пройшла за екран. Найчастіше в якості матеріалу екрану використовується провідник. Наші екрануючі матеріали (крім екрануючих фарб) містять в своєму складі металеві волокна (мідні, срібні чи стальні), що утворюють сітку. Саме ця сітка і служить захисним екраном.

Електромагнітна хвиля при взаємодії з екраном частково відбивається від його поверхні, частково проникає в стінку екрана, зазнає там поглинання, багато разів відбивається від його стінок і, в кінцевому підсумку, частково проникає в екрануючу область. При цьому всі перераховані вище процеси супроводжуються втратами енергії електромагнітної хвилі, а отже ослаблюють її дію.

Екранування низькочастотних полів має свої особливості. Тут головну роль відіграють процеси поляризації і намагніченості матеріалу екрана. Поляризація зарядів в металевій стінці екрану створює поле, що компенсує зовнішнє низькочастотне електричне поле. Оскільки рухливість електронів в металі дуже висока, то товщина стінок екрану може бути малою. Аналогічно для магнітного поля. В металевому екрані з високою провідністю магнітне поле викликає вихрові струми, які в свою чергу створюють магнітне поле, спрямоване назустріч зовнішньому та компенсує його. Товщина екрана в цьому випадку може бути досить. Тут важлива в першу чергу висока провідність матеріалу екрану [5] Для екранування низькочастотних полів використовують як правило феромагнетики з магнітною проникністю μ1. У випадку екранування високочастотного поля основною вимогою є висока електропровідність.

Для оцінки ефективності дії екрануючого матеріалу використовується такий параметр як ефективність екранування (або екранне затухання) – це ступінь ослаблення складових поля (електричної або магнітної), що визначається як відношення діючих значень напруженості полів в даній точці простору при відсутності і наявності екрану. Оскільки таке відношення може набувати великих значень, то зручніше користуватися логарифмічним представлення цієї величини. Вимірюється екранне затухання в децибелах (дБ). [6, 7, 8].

Екрануючі фарби  

Якщо Ви придбали нове жило, або ж збираєтесь робити ремонт, разом з розробкою конструктивних та естетичних характеристик, рекомендуємо одразу подумати про захист від електромагнітного випромінювання. Найкраще рішення для екранування високочастотного (ВЧ) і (або) низькочастотного (LF) електромагнітного випромінювання, для захисту стін, стелі і підлоги – це високоякісні електропровідні екрануючі фарби від компанії YSHIELD.

 

Універсальне покриття. Ці екрануючі фарби просто наносяться звичайним валиком, можуть застосовувати для покриття найскладніших елементів конструкцій, порівняно зі шпалерами чи сітками, мають більш широке застосування. Всі екрануючі фарби характеризується покращеними адгезивними властивостями до різних поверхонь, таких як емульсійні фарби, гіпсокартон, шпалери, цемент, гіпс, кам'яна кладка, дерево і т. д.

Характеризується ідеальною корозійною стійкістю. Оскільки більшість екрануючих матеріалів містять металеві компоненти, тому мають суттєві обмеження щодо умов експлуатації, піддаються корозії. Екрануючі фарби HSF54, HSF74 і NSF34 не містять жодних металевих частинок, а їх висока ефективність досягається завдяки використанню суміші вуглецю та сажі. Тому екрануючі фарби від компанії YSHIELD характеризуються ідеальною корозійною стійкістю навіть у вологому середовищі, а також довгим терміном служби.

Ретельно підібрані інгредієнти та висока якість. Якість та технічні характеристики даних екрануючих фарб ретельно контролюються. Вміст летючих органічних сполук підтримується на рівні 0–0,2 г/л при допустимому значенні 30 г/л, а рівень поліциклічних ароматичних вуглеводнів у 100 разів нижчий показника, дозволеного для дитячих іграшок. Ці екрануючі фарби не містять розчинників, пластифікаторів або інших токсичних інгредієнтів. Всі інгредієнти екрануючих фарб ретельно підібрані, незалежно від ціни та відповідно до їх високої якості та безпеки. Консерванти, які в невеликій кількості містяться у екрануючих фарбах, мають дуже низький алергічний потенціал, а фарба HSF74 абсолютно вільна від будь-яких консервантів!

Відмінні екрануючі характеристики. Характеризуються високими захисними властивостями навіть при одношаровому нанесення. Затухання на рівні 36–38 дБ та екранування порядку 99 %. Екрануючі фарби дають майже лінійну залежність загасання аж до високих частот, незалежно від напрямку сигналу та його поляризації.

Легко покривається. Найкраще покривається пластиковими фарбами, емульсійними фарбами на водній основі, фасадними фарбами та силіконовими фарбами. Відносно непогано підходять також фарби на основі природних смол в залежності від їх хімічного складу. Ми не рекомендуємо покривати наші екрануючі фарби чистими мінеральними фарбами! Завдяки високим адгезивним властивостям, екрануюча фарба буде особливо ефективною безпосередньо під чистою натуральною штукатуркою!

Області застосування. Оптимальна для захисту від електромагнітного випромінювання на частотах мобільного зв'язку, телекомунікаційних мереж, радіолокації, цифрових бездротових телефонів, ліній електропостачання. Застосовується для екранування приміщень різноманітного призначення, екранування квартир, для захисту в центрах обробки даних, технічних кімнатах, школах, дитячих садках, готельних номерах високого класу, лікарнях, студіях звукозапису і т. д.

 

 Екрануючі тканини та гардини.

Часто складається така ситуація, коли людина є заручником обставин не залежних від неї. Будучи ерудованою сучасною людиною, Ви намагаєтесь оптимізувати свій життєвий простір, щоб звести до мінімуму вплив шкідливих полів на себе та дітей, відмовились від Wi-Fi, не зловживаєте мобільним зв’язком, користуєтесь гарнітурою, не залишаєте на ніч ввімкненими непотрібні прилади та максимально віддалили їх від спальних та робочих місць. Але чи цього достатньо для оптимального захисту від електромагнітного випромінювання?

Ввімкніть центр управління мережами свого комп’ютера, і побачите, що Вас опромінюють ще, принаймні, десяток Wi-Fi джерел від сусідів, та добрий десяток антен мобільних операторів на навколишніх будинках, та потужний високовольтний трансформатор напроти вікон. Та ще згадайте про нову мережу цифрового телебачення аж на 32 каналу, що оперезала всю країну. Список можна продовжувати. І робити дорогий ремонт в даний момент Ви не маєте можливості з ряду причин. Чи є вихід, які ще є засоби захисту від електромагнітних полів, що можуть допомогти вже зараз? Компанія SIMVOLT може запропонувати Вам ряд вже готових рішень, що заощадить Ваш час та дозволить відчувати себе захищено. Зверніть увагу на асортимент екрануючих тканин, з яких можна пошити необхідні вам елементи екрануючого одягу та декору. 

 

 

 

SILVER-WELL

PERSPECTIVE

NATURELL

Різноманіття типів матеріалів і текстур дозволяє розв’язувати навіть самі нестандартні завдання та задовольнить всі потреби щодо захисту від електромагнітного забруднення без будь-якої відмови від комфорту чи естетики вашої оселі.

Екрануючі тканини від компанії Swiss-Shield – це текстиль найвищої якості для захисту від електромагнітного випромінювання в широкому частотному діапазоні. Його екрануючі властивості забезпечуються вмістом найтонших волокон срібла, міді чи сталі. Основа екрануючої тканини може бути натуральною, з органічної бавовни, або штучна, така як поліестер, еластан, спандекс, нейлон, чи мішаного типу. Використання передових технологій дозволяє поєднати ультратонкі мононитки металу з нитками основи без втрати текстильних властивостей. В результаті утворюється сітка, що діє як дзеркало, відбиваючи електромагнітні хвилі. Крім того, екрануючі тканини, що містять у своєму складі срібло, мають антисептичні властивості.

Разом з відмінними екрануючими характеристиками (екранування більше 99 % та затухання від 30 до 60 дB на частоті 1 ГГц в залежності від типу тканини), всі екрануючі тканини приємні на дотик, мають елегантний блиск та м’яку поверхню, легко перуться, прасуються, стійкі до стирання та до зминання. Захисна ефективність всіх екрануючих тканин постійно контролюється виробником, відповідає стандартам ASTM D4935-10 і/або IEEE-STD-299-2006, що підтверджено дослідженнями в Університеті Німецьких Федеральних Збройних Сил, Мюнхен.

Ефективність до стирання перевірена пральними тестами для всіх екрануючих тканин, в результаті яких розроблено ряд корисних рекомендацій щодо догляду без втрати екрануючих властивостей. Виробник рекомендує делікатні режими прання з використанням спеціального миючого засобу TEXCARE, а також прасування без пари. Ті типи екрануючих тканин, що містять срібло, що можуть знебарвлюватись після тривалого часу використання, проте це ніяк не впливає на захисні характеристики. Ця особливість характерна для всіх тканин з вмістом срібла. Причиною знебарвлення є пряме сонячне світло, тепло від радіатора, бризки від води і т. д.

Для екранування квартир використовуйте елегантні тюлі різної прозорості та штори, виготовлені з наших екрануючих тканин. Вони стануть окрасою будь-якого інтер’єру! Балдахіни на ліжко забезпечать надійний захист від електромагнітного випромінювання, здоровий сон, справжній відпочинок та відновлення життєвих сил. Ширми і навіть постіль – все це з легкістю можна виготовити з наших екрануючих тканин за індивідуальними розмірами та відповідно до Ваших потреб. Можливе також пошиття екрануючого одягу, чохлів для техніки, сумок та інших виробів. Використайте готові вироби чи пошиті на індивідуальне замовлення для оздоблення дитячих кімнат – і Ви будете спокійними за здоров’я своїх дітей! Чохли та ширми стануть у пригоді для захисту приміщень виробничого призначення, серверних, у місцях скопичення технічних засобів, для захисту персоналу від електромагнітного випромінювання.

Готові рішення. Екрануючий одяг.

 

Wear TKW

Якщо особливості виконання Ваших професійних обов’язків передбачають небезпеку дії електромагнітного випромінювання, або періодично Вам доводиться потрапляти під такий вплив, на допомогу прийдуть індивідуальні засоби захисту від електромагнітних полів, такі як екрануючий одяг, екрануючі головні убори, сорочки та легінси. Придбавши такий екрануючий одяг, Ви будете незалежними від зовнішніх обставин та зможете відчувати себе захищеними в будь-якому місці та в будь-якій ситуації – в приміщенні, в транспорті, на вулиці, вдома чи на робочому місці. Маркет вимірювальних приладів SIMVOLT та компанія Yshield пропонують високоякісний, зручний та естетичний екрануючий одяг для захист від електромагнітного випромінювання в широкому частотному діапазоні, що задовольнить потреби найвибагливіших покупців.

Для виготовлення всіх моделей екрануючого одягу використовуються високоякісні металовмісні екрануючі тканини, що пройшли всі необхідні дослідження щодо ефективності екранування, якості та безпеки, а також отримали відповідне підтвердження у вигляді сертифікатів якості. Всі елементи екрануючого одягу відповідають стандартам ASTM D4935-10 та IEEE-STD-299-2006, що підтверджено дослідженнями в Університеті німецьких федеральних збройних сил, Мюнхен.

Для захисту від електромагнітного випромінювання використовуйте різноманітні головні убори на бавовняній основі з вмістом срібла та міді (Wear TKW), на віскозній основі зі сталевими волокнами (Steel-Active TKA), а також зі спандексу з вмістом срібла 20 % (Екрануюча шапочка (рукав) ТКЕ). Перші два вироби мають форму класичної квадратної, або трикутної хустини . Останній – це більш молодіжний варіант, головний убір у формі рукава, який можна носити різними способами (як шапку, як захист для обличчя і шиї, або для повного захисту голови за допомогою 2 виробів шапочку). Крім того, екрануючий головний убір Екрануюча шапочка (рукав) ТКЕ виготовлений з дуже гнучкого матеріалу, що прекрасно адаптується до форми голови. У зв'язку з високим вмістом срібла, виріб є дуже міцним і має відмінні характеристики затухання на рівні 50 дБ та 99.999 % екранування.

 

Steel-Active TKA

 

Екрануюча шапочка (рукав) ТКЕ

Екрануючий одяг

Екрануючі сорочка з капюшоном і з довгим рукавом у поєднанні з легінсами забезпечать усьому тілу надійний захист від електромагнітного випромінювання в як в високочастотному так і в низькочастотному діапазоні. Основа зі спандексу або нейлону забезпечує еластичність виробу, що може легко набувати форму тіла, а високий вміст срібла на рівні 20 % гарантує відмінні екрануючі властивості. Цей екрануючий одяг можна носити як натільну білизну піжаму для сну, чи самостійний одяг.

Весь представлений екрануючий одяг ідеально підходить як для домашнього носіння, так і для відпочинку, роботи чи у відрядженнях! Дана продукція не є у масовому виробництві, що гарантує її беззаперечно високу якість. Проявіть фантазію та створіть Ваш неповторний образ з екрануючим одягом та екрануючими тканинами від SIMVOLTМоделі можуть змінюватись, незмінним залишиться лише якість та збережене здоров’я!

Література.
1. Электромагнитные излучения. Методы и средства защиты. Автор: В. А. Богуш. Издательство: Бестпринт Страниц: 406 Год издания: 2003 Язык: русский
2. Electrosmog – a phantom risk. Copyright 1996 by Swiss Reinsurance Company Author: Christian Brauner, D-Freiburg i.Br. 33 pages
3. EMI Shielding: Methods and Materials—A Review. S.Geetha, K.K. Satheesh Kumar, Chepuri R.K. Rao, M. Vijayan, D.C. Trivedi. Journal ofAppliedPolymer Science,Vol. 112, 2073–2086 (2009).
4. Безопасность жизнедеятельности: Учебное пособие. Авторы: Никифоров Л.Л., Персиянов В.В. Издательство: Дашков и К, 2013 г. 494 страницы.
5. Защитные экраны и поглотители электромагнитных волн. О.С. Островский, Е.Н. Одаренко, А.А. Шматько ФІП ФИП PSE, 2003, том 1, № 2, vol. 1, No. 2 с.161-173.
6. Физические принципы экранирования (http://neo-chaos.narod.ru/useful/emc/screening_physical.pdf)
7. D.D.L. Chung. Electromagnetic interference shielding effectiveness of carbon materials. Carbon 39 (2001) 279 –285
8. The Basic Principles of Shielding. Written by Gary Fenical, Laird Technologies. http://www.incompliancemag.com/index.php?option=com_content&view=article&id=334:the-basic-principles-of-shielding&catid=43:basics&Itemid=184

Гнатюк Олена,
к.ф.-м. наук,
науковий консультант SIMVOLT