Що таке вологомір деревини?

Вологоміри деревини — це невеликі цифрові ручні прилади призначені для вимірювання вмісту вологи в різній сировині із дерева та в готовій дерев’яній продукції.

Як професіонали, так і любителі використовують вологоміри, щоб переконатися, що вони працюють з якісним матеріалом та, що готова продукція відповідає високим стандартам. Це пов’язано з тим, що занадто багато вологи (а іноді й занадто мало) може викликати проблеми з такими матеріалами, як дерево. Ці проблеми можуть коштувати як професіоналам, так і любителям великих затрат. Крім того, ніхто не хоче витрачати дорогоцінний час (іноді сотні годин) на проект лише для того, щоб потім побачити його зруйнованим, оскільки використовуваний матеріал не мав належного вмісту вологи. А застосування якісного вологоміра деревини може позбавити Вас від цих проблем, пристрій забезпечує надійні та точні вимірювання рівня вологості деревини та інших матеріалів.

Вибрати вологомір для деревини

Вологомір деревини як працює?

На сьогоднішній день широко доступні вологоміри з двома способами вимірювання: діелькометричним (неруйнівним) та кондуктометричним (інвазійним).

Вологоміри кондуктометричного типу використовують принцип електричного опору для вимірювання наявності або відсутності вологи в деревині, гіпсокартоні, сіні та інших матеріалах. При активації електричний струм проходить вниз по одному електроду, через матеріал, що перевіряється, на інший електрод. Величина опору струму використовується для обчислення кількості вологи в матеріалі. Оскільки вода є провідником, чим менший опір, тим вище вологість досліджуваного матеріалу.

Переваги застосування кондуктометричних вологомірів:

  • Такий тип вологомірів вигідніший своєю більш доступною ціною. Ці пристрої не мають передових технологій вимірювання, оскільки не мають датчика. Це робить їх кращим варіантом, якщо у вас обмежений бюджет.
  • Вам також не доведеться турбуватися про якість поверхневого зрізу, який тестується. У діелькометричних моделях нерівні краї поверхні, що тестується, можуть вплинути на точність зчитування, оскільки вони спричиняють неправильне розташування датчиків на деревині. В даних моделях вологомірів голки добре проникають в матеріал, що вимірюється.

Недоліки застосування кондуктометричних вологомірів:

  • Найбільшим недоліком кондуктометричних вологомірів є те, що вам потрібно пошкодити деревину, щоб отримати показання. Щоразу, коли ви вставляєте голчасті щупи, отвори залишаються, коли ви переміщуєте вимірювач. Це може бути проблемою, якщо вам потрібно використовувати деревину в декоративних цілях або ви тестуєте вже готову продукцію.
  • Ще одним недоліком є те, що для отримання показань потрібно більше часу. Перш ніж розпочати процес вимірювання, вам доведеться пройти через клопоти з вставленням датчиків в деревину. Це може бути досить важко, особливо якщо ви ніколи цього не робили.

Діелькометричні вологоміри використовують електромагнітну частоту для «сканування» певної області на наявність вологи. Вимірювання вологості, представлене цими приладами, є середнім для загальної площі сканування. Це робить безконтактні вологоміри дещо менш точними з точки зору точного вмісту вологи в певній точці, але швидшими при виявленні прихованих осередків вологи в таких конструкційних матеріалах, як дерево.

Переваги застосування діелькометричних вологомірів:

  • Однією з основних переваг безконтактних вологомірів є те, що вони не пошкоджують матеріал. Ці датчики просто прикладаються до зовнішньої сторони деревини. Вам не потрібно створювати отвори чи задирки, щоб отримати результати вимірювання. Це неймовірно вигідно, якщо у вас є матеріал, який не можна пошкоджувати або готова продукція з деревини.
  • Ще одна перевага цього типу вимірювача полягає в тому, що він працює дуже швидко. Все, що вам потрібно зробити, це просто розмістити датчик на зовнішній стороні поверхні деревини, і ви отримаєте показання майже миттєво. Не потрібно витрачати час на вставляння шпильок чи чогось іншого.

Недоліки застосування діелькометричних вологомірів:

  • Незважаючи на те, що безконтактні вологоміри не залишають пошкоджень на дереві, вони також мають недоліки. Зокрема, вони можуть надати інформацію лише про відносну вологість деревини.
  • Ще одним недоліком діелькометричних вологомірів є те, що вони не можуть зчитувати кутові, нерівні або шорсткі поверхні. Оскільки датчики повинні розташовуватися безпосередньо на дереві, будь-які порушення на поверхні вплинуть на результати вимірювання.

Вологомір для деревини

Вила вологомірів деревини

Вологоміри кондуктометричного типу мають два металевих зонда (вила), які повинні фізично проникнути в поверхню деревини, щоб зняти показники вологості. Коли пристрій увімкнено, електричний струм тече від контакту до датчика і вимірює опір.

Контактні вологоміри використовують той факт, що вода (з солями та домішками) проводить електрику, а деревина — ні. Це дає можливість визначити вологість деревини за допомогою вимірювання опору електричного струму. Сухе дерево покаже більший електричний опір.

Зламані або зігнуті штирі (вила) є одним із недоліків кондуктометричних вологомірів. Це пояснюється тим, що тиск, який використовується для просування датчика в деревину, може призвести до їх згинання або поломки. (Деякі породи деревини твердіші за інші, а в деревину високої щільності може бути важко вставити вила. Зламані та зігнуті шпильки частіше зустрічаються з більш твердими породами деревини.)

Звичайно, якщо штифти вологоміра зламалися або зігнулися, їх потрібно буде замінити. Це не тільки незручно, але, якщо ваші датчики регулярно ламаються, ще й дорого.

Як вибрати вологомір деревини?

Основними критеріями при виборі вологоміра є діапазон вологості (суха або зелена деревина) і глибина вимірювання (тонкі або товсті дошки). Доступні два типи вимірювачів — контактного та безконтактного типу. Загалом, контактні вимірювачі є більш універсальними, а також більш точними при вимірюванні різниць між поверхневою вологістю та вологістю всередині деревини, а безконтактні вимірювачі зручніші у використанні і не залишають отворів на поверхні деревини.

Критерії, які слід враховувати при виборі вологоміра деревини:

  • Точність вимірювання. Високоякісні вологоміри повинні мати точність в межах 0,1 %, але ці моделі можуть коштувати дорого. Для менш дорогого варіанту деякі вологоміри мають точність в межах 5 %. Це все ще є прийнятним відхиленням точності навіть для професійних майстрів по дереву, але якщо необхідні більш точні вимірювання, краще зупинитися на моделях високого класу. Не бажано інвестувати у вологомір, точність якого перевищує 5 %.
  • Довговічність приладу. Довговічність виробу важлива для всіх, хто буде регулярно використовувати свій вологомір на робочих місцях. Навіть нова модель з найкращими характеристиками повинна «вижити», коли її шпильки вдавлюють у тверду деревину або вдаряться в ящик для інструментів. Розгляньте варіанти, які мають прогумований корпус, або корпус з міцних, ударостійких матеріалів. Ці вологоміри витримають кілька падінь без пошкоджень і стануть хорошими інвестиціями, оскільки їх потрібно буде рідше замінювати.
  • Простота використання. Виберіть вологомір, який відносно простий у використанні. Складні вологоміри займають набагато більше часу, ніж більш проста конструкція, і можуть призвести до неточних і суперечливих показань вимірювання. Замість цього вибирайте вологомір із цифровим дисплеєм з підсвічуванням, на якому легко зчитувати результати вимірювання. Користувачі повинні мати можливість легко переміщатися між меню на пристрої та швидко перемикатися між функціями. Діелькометричні вологоміри набагато простіше використовувати, ніж кондуктометричні вологоміри, але компроміс полягає в точності.
  • Діапазон вимірювань. Діапазон вимірювання, який пропонує вологомір, визначається мінімальними і максимальними відсотками вологи, які він може зчитувати. Чим ширший діапазон вимірювань, тим менш точним буде вимірювання, оскільки деякі вологоміри пропонують дуже широкий діапазон від 0,2 до 60 %. Пристрої з меншим діапазоном вимірювання мають більш високу точність і часто використовуються при укладанні підлогових покриттів і виробництві тонких столярних виробів, щоб забезпечити оптимальний відсоток вологи. Однак більшість майстрів надають перевагу вологомірам з більш широким діапазоном вимірювання, щоб вони могли використовувати один і той же пристрій для багатьох застосувань.
  • Додаткові можливості. Вологоміри, як і більшість електронних пристроїв, мають безліч додаткових функцій, які полегшують роботу користувача: вимірювання температури, вбудована пам’ять для зберігання та перегляду результатів вимірювання, звукові попередження про показники рівня вологості та чохол для транспортування та зберігання вологоміру.

Великий асортимент вологомірів деревини можна знайти в маркеті вимірювальних приладів https://simvolt.ua/.