Ви коли-небудь замислювались, що таке нітрати і яка їжа містить нітрати? Чи пов'язані нітрати з будь-якими проблемами зі здоров'ям? Якщо у вас є запитання про нітрати та їх роль у їжі, читайте далі, щоб дізнатися правду.

Нітрати (або нітрити) – це природні хімічні речовини, які містяться в ґрунті, повітрі та воді. Нітрати також використовуються як харчова добавка, щоб зупинити ріст бактерій та покращити смак та колір продуктів.

Нітрати природним чином містяться в овочах: буряк, селера, листя салату, редиска, шпинат, тощо. Ці продукти забезпечують найбільше нітратів у нашому раціоні. Однак немає рекомендацій обмежувати вживання цих овочів, які містять природні нітрати.

Нітрати в менших концентраціях містяться: молочній продукції (сир), яловичині, м’ясі свійської птиці, рибі, тощо. До цих продуктів додають нітрати, щоб зробити їх зовнішній вигляд та смак більш привабливими.

Як нітрати потрапляють в продукти харчування?

Пакуєш бутерброди на обід чи захоплюєш хот-дог на мангалі? Ці продукти можуть містити додані хімікати, а саме нітрати та нітрити.

Виробники додають нітрати та нітрити в такі продукти, як в’ялене м’ясо, бекон, салямі чи ковбаси, щоб надати їм кольору та продовжити термін зберігання. Систематичне вживання таких продуктів харчування може призвести до того , що в організмі людини утворюються нітрозаміни, які можуть збільшити ризик розвитку раку.

Ці хімічні речовини також забруднюють питну воду через добрива на основі азоту, а також худобу та відходи людства. Нітрати найнебезпечніші для немовлят, у яких при вживанні зараженої води може розвинутися рідкісний, але серйозний стан, відомий як метгемоглобінемія, або "синдром синьої дитини". Нітрати у водопровідній воді також збільшують ризик розвитку ракових захворювань, як показали дослідження Національного інституту раку.

Дослідження показують, що існує велика різниця між нітратами, які додаються в їжу як консерванти, та нітратами, які природно містяться у таких продуктах, як шпинат та селера. У природі нітрати, що містяться в їжі, містяться з вітаміном С та іншими сполуками, які інгібують перетворення в нітрозаміни. Немає даних, які б свідчили про те, що нітрати, що зустрічаються в природі, шкідливі, тому продовжуйте їсти ці здорові продукти.

Як боротися з нітратами в продуктах харчування?

  1. Знизити споживання шкідливих харчових продуктів і копченостей до мінімуму (хот -доги, сосиски і ковбаси).
  2. Уважно перевіряти етикетки на продукції та уникати продуктів, що містять нітрати натрію або калію та нітрити. М’ясо, деякі консервовані боби та овочі з беконом, упаковані морепродукти можуть містити ці додаткові хімічні речовини.
  3. Їсти органічну їжу. Синтетичні нітрати та нітрити заборонені як консерванти в упакованих органічних продуктах харчування та м’ясі.
  4. Контролювати рівень забруднення нітратами та нітратами води. Комунальні служби повинні систематично перевіряти наявність цих сполук в питній воді. Для перевірки води з колодязів та джерел можна звернутися до місцевого відділу охорони здоров'я або спеціалізованої лабораторії та замовити відповідне дослідження. Якщо результати досліджень покажуть наявність хімічних речовин обов’язково питну воду необхідно обробляти домашнім дистилятором води, фільтром зворотного осмосу або іонообмінним фільтром.
  5. Вживання вітаміну С та деяких інших вітамінів можуть зменшити перетворення нітратів та нітритів у нітрозаміни.

Як виміряти нітрати в продуктах?

Для вимірювання кількості нітратів в продуктах харчування використовують спеціальний пристрій – нітратомір. В маркеті вимірювальних приладів «SIMVOLT» представлений великий асортимент нітратомірів.

Тестер нітратів призначений для оцінки вмісту нітратів у свіжих овочах та фруктах у домашніх умовах. Прилади мають компактні розміри та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, що забезпечує простоту використання тестера.

Прилад має достатню точність, компактний, повністю автономний і досить простий у використанні. Експрес-тестер нітратів дозволяє швидко провести тест на нітрати та відрізнити небезпечні харчові продукти від корисних. Застосування тесту нітратів дозволить надійно захистити вас та вашу родину від важких наслідків отруєння нітратами.

Аналіз проводиться на основі вимірювання провідності із змінним високочастотним струмом у вимірюваних харчових продуктах.

Технологія роботи апарату заснована на методі іонометрії, що полягає у миттєвому вимірюванні кількості нітрат-іонів за допомогою ємнісної комірки в електричному ланцюзі високочастотного змінного струму.

Як зменшити кількість нітратів в продуктах?

Оскільки нітрати вже є в овочах, ми можемо знизити їх рівень миттям та очищенням. Нітрати розчиняються у воді, а отже промивання та бланшування овочів може знизити рівень нітратів. Встановлено, що вміст нітратів значно зменшується після очищення овочів, таких як картопля. Концентрація нітратів у капусті цвітній, шпинаті та селері зменшується на 12 % - 31 %, коли їх бланшували протягом однієї-трьох хвилин.

Також можна вжити певних заходів для запобігання накопиченню нітритів в продуктах харчування. Нітрит в овочах утворюється в результаті дії бактерій або ферментів (нітратредуктази). Накопичення нітриту гальмується при зберіганні в замороженому режимі (при температурі нижче -18 °С), але не в звичайних холодильниках (близько 4 °С).

Для комерційно оброблених продуктів харчування для немовлят стерилізаційні процедури, які необхідні для консервування, можуть ефективно знищити нітритоутворюючі мікроорганізми. Однак після відкриття контейнера він все ще піддається бактеріальному забрудненню, якщо їжу не зберігати належним чином.