Як дізнатися, який pH-електрод є найкращим для вашого застосування? Вам потрібен електрод, який забезпечить найкращу точність вимірювання з максимальним терміном служби, але кількість різних датчиків pH дуже величезна. Перш ніж купувати pH-електрод, дуже важливо визначитись з об’єктами тестування з якими датчик буде працювати під час використання. На основі цих знань ви можете прийняти рішення про те, які функції потрібні. Ось деякі моментів на які варто звернути увагу:

  • Матеріал корпусу. При виборі матеріалу корпусу рН-електрода слід враховувати наступні моменти: температура досліджуваного розчину, наявність хімічних речовин в розчині і їх сумісність з електродом.
  • Температура розчину. Як правило, полімерні рН-електроди, в тому числі епоксидні, пластикові та Ultem®, можуть використовуватися в умовах низьких і середніх температур. З більш високим діапазоном температур (вище 100 °C) скло є кращим вибором.
  • Хімічна сумісність. Для електродів із полімерним корпусом завжди потрібно перевіряти сумісність між матеріалом корпусу датчика та хімічними речовинами, які можуть бути присутніми в зразках. Як правило, полімерні електроди ніколи не використовуються в розчинах, що містять неорганічні речовини. Крім того, якщо розчини містять дуже корозійні компоненти, потрібно використовувати скляний електрод. Це пояснюється тим, що скло є дуже інертним матеріалом, а це означає, що воно протистоїть реакціям з хімічними речовинами, які можуть руйнувати інші речовини (наприклад, полімери).

На що звертати увагу при виборі електрода для вимірювання рН

  • Одинарний або подвійний перехід. Якщо ваші дослідження передбачають випробування зразків, які можуть містити білки, важкі метали (Ni, Cd, Cu, Cr, Ag), сульфіди, ціаніди, йодиди або будь-який інший матеріал, який реагує з іонами срібла або хлориду, електрод з подвійним переходом забезпечить додатковий захист для запобігання еталонному забрудненню. Це подовжує термін служби рН-електрода. Електроди з одним переходом можна використовувати в більш загальних випадках.
  • Герметичні або багаторазові електроди. Герметичні датчики pH потребують меншого обслуговування і є більш економічними. Однак герметичні конструкції, які містять еталонні розчини гелю, з часом виснажуються або забруднюються, і їх потрібно замінити. Датчики pH багаторазового заповнення мають отвір, який можна повторно закрити, у верхній частині корпусу, який дозволяє користувачам заповнювати рідкі внутрішні розчини, коли вони виснажуються. Це подовжує термін служби датчика і гарантує точність вимірювань протягом усього терміну служби електрода.
  • Температурна компенсація. Вимірювання pH залежить від температури. Щоб нівелювати цей вплив використовують лабораторні датчики pH з вбудованими датчиками температури. Вибираючи електрод з автоматичною температурною компенсацією (ATC), ви також повинні враховувати, чи сумісний ваш рН-метр та температурний елемент.
  • Сумісність роз'ємів рН-метра та електрода. Завжди перевіряйте, щоб роз’єм на датчику pH збігався з роз’ємом pH-метра. Найпоширенішим роз’ємом для датчика pH є роз’єм BNC, але існує багато інших різних роз’ємів. Крім того, якщо ваш датчик pH має вбудований датчик температури, ви повинні бути впевнені, що роз’єм для температурного елемента також сумісний з pH-метром, який ви будете використовувати.

Типи pH електроду

Існує багато різних типів датчиків pH, які можна використовувати під час вимірювання рідин, розчинів та різних речовин. Розрізняють комбіновані датчики pH, лабораторні датчики pH, технологічні датчики pH та диференціальні датчики pH.

Комбінований електрод pH використовує електрод порівняння та вимірювальний електрод. Електрод порівняння використовується для забезпечення стабільного сигналу, а вимірювальний електрод призначений для виявлення будь-яких змін, що відбулися зі значенням pH.

Диференціальні датчики рН складаються з трьох різних електродів, третій з яких є металевим заземлюючим електродом. Ці датчики унікальні тим, що вони можуть запобігти еталонному забрудненню. Вони мають більший термін експлуатації та ідеально підходять для перевірки важких стічних вод і промислових застосувань.

Лабораторні електроди рН використовують комбіновану технологію датчиків pH, але розміщені в пластикових корпусах і 12-мм склі. Ці датчики розроблені для більш легких застосувань, таких як моніторинг води в басейні та відбір проб води навколишнього середовища (річки, озера, струмки). Універсальність цих датчиків фантастична. Ви можете підібрати лабораторний електрод у якого можна з’єднання, кабелі та електроліт повністю налаштувати відповідно до потреб.

Технологічні датчики pH використовують комбіновану технологію датчиків у більших і міцних корпусах, які містять технологічне з’єднання для безперервного моніторингу pH. Завдяки високій довговічності цих датчиків їх можна помістити в резервуар або вмонтувати в трубу.

Як вибрати pH електрод?

Умови відбору проб можуть суттєво відрізнятися, тому існують різні вимоги до електродів для різних застосувань. Це пояснює, чому не існує єдиного pH-електроду, який можна використовувати в кожній програмі відбору проб.

Наприклад, для вимірювання напівтвердих речовин, таких як фрукти та сир, потрібно використовувати спеціальний електрод з наконечником списа. А для вимірювань твердих поверхонь потрібно застосовувати плоский електрод. Така форма електроду необхідна для забезпечення оптимального зволоження під час вимірювання pH.

При виборі електрода також потрібно враховувати матеріал корпусу електрода, тип та кількість еталонних переходів, форму еталонного електроліту (тобто рідина або гель) тощо.

Вибираючи електрод, найважливішим фактором є його застосування. Для зручного застосування також необхідно подумати про додаткові функції. Найзручніше мати вбудований температурний датчик у вашому електроді, щоб забезпечити точну компенсацію вимірювань pH щодо температури, корпус електрода з відповідного матеріалу та необхідну кількість еталонних переходів.

Електрод для вимірювання рН

Скляні електроди мають більш широкий діапазон температур, але можуть легко зламатися. Електроди з багаторазовим заповненням рідким еталонним електролітом матимуть довший термін служби, менший ризик забруднення еталону та швидший час реакції, ніж електроди з гелевим електролітом. Однак електроди з гелевим електролітом легше обслуговувати.

Де купити pH електрод?

Маркет вимірювальних приладів SIMVOLT пропонує великий асортимент електродів для вимірювання рН від відомих виробників: AZ-Instrument, DELTA OHM, EZODO, Horiba, Lutron, SENSOREX, XS Instruments. Професійна команда менеджерів допоможе підібрати необхідний електрод для ваших застосувань та порадить відповідні буферні і калібрувальні розчини.