Якщо виникла необхідність визначити електропровідність дистильованої води або води після осмосу, необхідно дотримуватись певних правил, щоб результати вимірювання були точними.

Основна проблема при вимірюванні таких розчинів полягає в тому, що якщо електропровідність низька – значить електричний опір високий. Будь-який кондуктометр має певні діапазони електричних опорів, які він визначає дуже точно. Якщо вимірювальний розчин знаходиться в цьому діапазоні і прилад правильно відкалібрований, лише тоді результати вимірювання електропровідності будуть точними. Але якщо розчин знаходиться на межах чи поза межами цього діапазону, похибка вимірювання значно зростає.

У звичайних недорогих кондуктометрах цей діапазон налаштований на вимірювання досить солоних розчинів: природна вода, водопровідна вода, вода з природніх джерел (річки, озера). А більш високі опори такі моделі вимірюють з великою похибкою. Частково похибку вимірювання можна зменшити заміною кондуктометричної комірки на комірку із меншою сталою (кондуктометрична комірка XS VPT51-01).

Чим менша стала комірки, тим менший фактичний опір, який вимірює кондуктометр в одному і тому ж розчині. Тобто для розчинів з низькою електропровідністю і високим опором необхідна комірка з маленькою сталою. Переважна більшість кондуктометрів комплектується стандартними комірками, які мають сталу приблизно 1 оберненого сантиметра («одиничка»), а для вимірювання низьких електропровідностей краще використовувати комірку з константою 0,1.

Також для збільшення точності вимірювання необхідно використовувати якісний стандарт. Стандарти низької електропровідності, наприклад 84 і 147 мкСм/см, зберігаються недовго. При зберіганні на повітрі (якщо щільно не закрита кришка) в них розчиняється вуглекислий газ, випаровується вода і їх електропровідність поступово змінюється з часом.

Під час проведення дослідів, як саме змінюється електропровідність стандартів, використовували якісний стандарт 84 мкСм/см, а також стандарт, яким довго користувалися (був контакт з повітрям) і з простроченим терміном придатності, та стандарт, який зберігається в герметично закритій тарі, однак з терміном придатності, що минув.

За результатами вимірювання високоточним портативним кондуктометром XS Instruments:

  • Якісний стандарт 84 мкСм/см – результат вимірювання 84 мкСм/см.
  • Стандарт, яким довго користувалися (був контакт з повітрям) і з простроченим терміном придатності – результат вимірювання 89 мкСм/см (на 5 % збільшилась електропровідність стандарту, навіть при зберіганні у спеціальній тарі, яка виключає можливість забруднення розчину та мінімізує контакт з повітрям).
  • Стандарт, який зберігається в герметично закритій тарі з терміном придатності, що минув, – результат вимірювання 85 мкСм/см (дещо збільшений).

Тому для отримання максимально точних результатів вимірювання завжди застосовуйте якісний стандарт, термін придатності якого ще не вийшов. Не потрібно економити на стандартах калібрування, тому що результати вимірювання будуть неточними.

Для правильного вимірювання низької електропровідності необхідні:

  • Хороший кондуктометр з якісною електронікою (бажано, щоб прилад підтримував комірки з константою менше 1).
  • Кондуктометрична комірка зі сталою 0,1, що значно підвищить точність вимірювання, оскільки зменшить вимірюваний кондуктометром опір до робочого діапазону кондуктометра.
  • Якісний точний калібрувальний стандарт. Якщо прилад буде відкалібрований лише за середньою електропровідністю (1413 мкСм/см), цього буде недостатньо для точного визначення низької електропровідності.

На SIMVOLT Channel ви можете переглянути відео «Як правильно вимірювати низьку електропровідність (дистильовану воду, воду після осмосу)?».

Маркет вимірювальних приладів «SIMVOLT» пропонує широкий асортимент кондуктометрів від відомих компаній-виробників, кондуктометричних комірок з різними константами вимірювання та якісні калібрувальні стандарти.