Кожному, хто працює з деревом, потрібен першокласний пристрій для моніторингу вологості деревини, незалежно від того, чи є ви професійним столяром, укладальником дерев’яної підлоги чи столяром у вихідні дні, який любить будувати з дерева. Високоякісний вологомір для деревини – це пристрій, який дозволяє відстежувати вологість деревини та впевнено визначати, коли вона досягає необхідного відсотка вологості для найкращого застосування. Вологоміри також досить прості в роботі та оснащені додатковими функціями, крім надійного визначення точних вимірювань вологості.
Основні критерії на які варто звернути увагу при виборі вологоміра для деревини:
- Точність. Без точного визначення показників вологості – який сенс купувати пристрій? Незалежно від того, чи укладаєте ви дерев’яну підлогу чи будуєте шафи, вам потрібно знати вологість деревини в межах відсоткового рівня, щоб гарантувати, що в майбутньому не буде дефектів готової продукції, пов’язаних із вологістю. У більшості випадків відсутність точних і надійних показань вологості деревини може мати катастрофічні наслідки. Таким чином, використання дешевого, неточного вологоміра може зіпсувати не тільки продукцію, а й вашу репутацію. Більш дешеві вологоміри мають більшу похибку для конкретних показань. Це означає, що показники, які ви бачите на дисплеї пристрою, можуть значно відрізнятися від фактичних показників вологості деревини.
- Повторюваність. Показником надійності вологоміра є повторюваність. Він відповідає на питання, чи буде один і той же пристрій швидко знімати однакові показники на тому самому місці. Погана повторюваність вказує на те, що вологомір погано спроектований, погано сконструйований, оснащений компонентами низької вартості або, швидше за все, усі три пункти.
- Калібрування. Важливо працювати з відкаліброваним вологоміром. Вимірювач — це не що інше, як шматок пластику та металу, якщо він не відкалібрований. Гірше, якщо ви використовуєте невідкалібрований вологомір, тому що тоді ви працюєте з недостовірною інформацією. Хороша новина полягає в тому, що більш дорогі моделі вологомірів рідко випадають з калібрування. Якщо ви впустите пристрій або якщо він буде фізично пошкоджений, можливо, будуть пошкоджені і внутрішні компоненти, що може призвести до зміщення калібрування пристрою. Деякі вологоміри оснащені функцією тесту калібрування. Але слід пам’ятати, що ці вбудовані контрольні тестові функції також вразливі до тих самих пошкоджень, які, можливо, призвели до зміщення калібрування пристрою. Це просто ще один набір внутрішніх електронних компонентів. По-друге, ця функція є лише тестом і вона не перекалібрує вологомір. Єдиний надійний спосіб перевірити калібрування вологоміра – це зовнішній пристрій для перевірки калібрування. Якщо ваш вологомір невідкалібрований, вам доведеться відправити його виробнику для повторного калібрування.
- Діапазон вимірювання вологості. Сучасні моделі вологомірів вимірюють вологість в досить широкому діапазоні від 0 до 100 %. Вирішальний фактор при виборі діапазону вимірювання вологоміра залежить від кінцевого використання деревини. Наприклад, якщо ви створюєте меблі або укладаєте дерев’яну підлогу, вам необхідно вимірювати вологість від 5 ~ 6 %. Місце використання деревини впливає на її цільовий діапазон вологості, навіть якщо це підлога або меблі в приміщенні. Таким чином, вам необхідно підібрати модель вологоміра, яка включатиме потрібний низьких діапазон вимірювання, щоб переконатися, що ваша деревина не пересушилася, що може викликати стільки ж проблем, як і занадто вологе дерево.
- Глибина сканування. Деревина висихає зовні всередину, залишаючи серцевину з більшою вологістю, ніж поверхня деревини. Отже, вам потрібен вологомір, який знімає показання вологості на належній глибині в деревині. Товщина деревини вказує на глибину, на якій слід проводити вимірювання вологи. Багато діелькометричних вологомірів мають подвійне налаштування глибини. Це означає, що ви програмуєте глибину сканування на якій необхідно провести вимірювання вологості. Вимірювачі кондуктометричного типу можуть вимірювати вологість на будь-якій глибині вставлених штифтів. Деякі інвазійні вологоміри дозволяють міняти штифти, щоб той самий вологомір можна було використовувати для вимірювання на різних глибинах.
- Можливість налаштувань видів деревини. Кожна порода та підвид деревини мають свої специфічні хімічні та фізичні властивості, які впливають на те, як вологоміри обчислюють їх вологість. Ви не можете отримати точні показники вологості без врахування породи деревини, що вимірюється. Більш просунуті вологоміри мають налаштування породи дерева, яка дозволяє визначити, яка деревина вимірюється. Після того, як ви виберете правильний вид, вологомір зробить необхідні розрахунки, щоб отримати точний рівень вологості для цього виду. Стандартний асортимент порід охоплюватиме найбільш часто використовувані породи. Якщо ви працюєте з різними видами деревини або екзотичними породами, то виберіть вологомір з розширеним діапазоном видів, який охоплює їх.
- Можливості збору даних і керування ними. Усі вологоміри відображають показання вологості. Покращені моделі вологомірів виходять далеко за рамки цієї основної функції, щоб допомогти вам приймати необхідні рішення на основі комплексного аналізу деревини. Деякі вологоміри також показують відносну вологість і температуру навколишнього середовища, а деякі розраховують рівноважну вологість і точку роси. Професійні деревообробники та монтажники підлог також можуть шукати вимірювачі вологості деревини, які забезпечують найсучасніші можливості керування даними, зберігання показань вологості в пам’яті пристрою, а також відображення середнього аналізу високих і низьких показників та підключення пристроїв до ПК для передачі результатів вимірювання.
- Довговічність пристрою. Чи був вологомір створений, щоб витримати тривале застосування, чи був розроблений щоб вийти з ладу? Дивно задавати собі питання, чи був вологомір розроблений на збій. Але майте на увазі, що деякі виробники пристроїв з часом заробляють більше грошей, продаючи штифти, ніж фактичні вологоміри. Шпильки регулярно згинаються, притупляються або пошкоджуються. Якщо ви використовуєте кондуктометричний вологомір, вам доведеться регулярно замінювати штифти. Ви також повинні враховувати довговічність фізичного корпусу вологоміра. Вимірювач містить багато електронних частин, уразливих до пилу та вологи. Тріснутий корпус порушує цілісність калібрування вимірювача і може перешкодити його роботі взагалі. Хорошим показником довговічності вологоміра є тривалий термін гарантії від виробника.
- Простота використання. Коли справа доходить до оцінки стану вологості деревини, дуже важливо зняти кілька показань вологості. Чим більший шматок дерева або більша партія, тим більше показань вам потрібно зробити, якщо ви хочете отримати повну картину стану вологості. Якщо ви не зробите достатньо вимірювань показників вологості, ви можете не отримати точне визначення загального стану вологості. Простий у використанні вологомір – це вимірювач, який часто використовується і використовується правильно. Швидкість – це ще одна область, де діелькометричні вологоміри дають вам величезну перевагу. Це тому, що наші неруйнівні вологоміри можуть сканувати великі пачки деревини за лічені секунди. Ви також можете налаштувати вологоміри для деревини так, щоб вони подавали сигнал тривоги, якщо показання перевищує встановлений вами поріг. Використовуючи цю функцію сигналізації, вам навіть не доведеться зупинятися, щоб перевірити показання вологоміра. Іншими зручними функціями, на які варто звернути увагу, є якість РК-дисплею та те, наскільки легко перемикатися між функціями вологоміра.
- Ціна вологоміра. Оскільки метою вологоміра є надання показань вологості, ніколи не йдіть на компроміс з точністю. Якщо ви хочете, ви можете знайти базовий вологомір за нижчою ціною. Але показання таких вологомірів, як штифтових, так і неруйнівних можуть бути скомпрометовані навколишніми умовами. Професійні деревообробники особливо повинні переконатися, що вони купують технічно вдосконалений вологомір, який не вразливий до зовнішніх умов, які впливають на його показання. Ці вологоміри для деревини коштують дорожче, залежно від набору додаткових функцій.
Принцип роботи вологомірів деревини
Існують два типи вологомірів, які зазвичай використовуються в лісообробці та деревообробці. Кондуктометричний тип використовує два штирі, які проникають в деревину на бажану для користувача глибину. Штифтові вимірювачі є єдиними приладами, які вказують на вологість всередині дошки або шматка дерева. Використовуючи ізольовані штирі, лише наконечники без покриття піддаються впливу деревного волокна, що забезпечує більш точні показники вмісту вологи на різних рівнях проникнення. Використання вологомірів кондуктометричного типу з ізольованими штифтами все ще є найефективнішим методом визначення градієнта вологості, який є різницею між вмістом вологи в оболонці та серцевині.
Діелькометричні вологоміри зчитують вологість найближче до джерела магнітного поля, в даному випадку на поверхні. Для швидкого сканування готового продукту неруйнівні вологоміри є зручним способом визначення проблемної зони. Однак діелькометричні вимірювачі не можуть розрізнити вміст вологи в оболонці та серцевині та не виявляють градієнт вологості. Крім того, на показання діелькометричних вологомірів впливає поверхнева вологість.
Кожна технологія може бути придатною для різних застосувань. Перш ніж вибрати вологомір, важливо зрозуміти ці відмінності в показаннях і вибрати тип пристрою, що найкраще підходить для вашого конкретного застосування.
Використовуючи принцип електричного опору, кондуктометричні вологоміри використовують плату як елемент ланцюга, а два контакти або електроди вбивають в деревину. Цей метод працює, оскільки волога добре проводить електрику, а суха деревина є ефективним ізолятором.
Більшість діелькометричних вологомірів використовують ємнісний метод, який використовує співвідношення між вмістом вологи та діелектричними властивостями деревини. І опір, і діелектричні властивості деревини змінюються прямо пропорційно її вологості в певному діапазоні.
Різновиди приладів
Існує три поширені типи вологомірів, які використовуються для перевірки деревини та дров.
- Вимірювач вологості деревини кондуктометричного типу. Така модель вологоміра має два штифти, які проникають у тестову поверхню на різній глибині. Ці вологоміри використовують електричний опір для вимірювання рівня вологості. Наконечники відносно гострі та можуть легко проникати у різні поверхні. Їхній режим роботи вважається інвазійним і тому не підходить для використання на готовій продукції. Деякі моделі вологомірів кондуктометричного типу відкалібровані для деревини, але їх можна використовувати і для вимірювання вологості інших матеріалів, включаючи гіпсокартон, бетон тощо.
- Діелькометричний вимірювач вологості деревини. Безконтактні вологоміри вважаються не інвазійними та працюють за принципом провідності. При роботі вони не руйнують поверхню деревини, що робить їх ідеальними для вимірювання вмісту вологи в готовій продукції. Ці пристрої можуть знімати точні показники вологості на глибині до 40 міліметрів, що робить їх відмінними інструментами при виявленні накопичення вологи до того, як вона стане видимою.
- Універсальний вологомір. Пристрої такого типу використовують обидва методи вимірювання вологості, що робить їх дуже універсальними. Вони є найкращим вибором для фахівців з підлогових покриттів, головних підрядників, домашніх інспекторів та будівельних фахівців.
При використанні кондуктометричних вологомірів необхідно вставити два штифтові зонди у відповідну поверхню. Вони вимірюють опір між двома контактами, щоб виміряти показання вологості. Недоліком використання цих вологомірів є те, що вони пошкоджують матеріал, що вимірюється.
З іншого боку, діелькометричні вологоміри не вимагають вбивання штифтів у поверхню. Для вимірювання вони оснащені спеціальною пластиною. Якщо ви шукаєте вологомір для дров, краще підходять кондуктометричні варіанти. Однак діелькометричні детектори вологи ідеально підходять для вимірювання рівня вологості під поверхнями або готової продукції.
Популярні моделі
Вологомір деревини голчастий WALCOM MD-814. Якщо ви шукаєте вологомір для деревини, то ця модель заслуговує на увагу. Ви можете використовувати його для вимірювання рівня вологості деревини, дров та іншої продукції з дерева. Він вимірює показники рівня вологості від 5 до 40 % із запасом точності 1 %. Вологомір має великий РК-дисплей, що полегшує отримання показань. Крім того, низьке енергоспоживання продовжує роботу пристрою на одному заряді батареї.
Професійний вологомір деревини METRINCO M112W. Для покупців з хорошим бюджетом вологомір METRINCO M112W – це один із найкращих варіантів діелькометричного вимірювача вологи, який слід розглянути. Хоча модель коштує трохи дорожче, вона пропонує більш глибокі та точні свідчення, ніж більшість вологомірів, і робить це без руйнування поверхні. Ця модель від METRINCO має діапазон вимірювання від 0 до 40 %. І, на відміну від багатьох інших діелькометричних вологомірів, ця модель може проводити вимірювання на глибині 25 мм. Вологомір виготовлений українською компанією, тому ви ніколи не матимете проблем з калібруванням або ремонтом пристрою – просто зверніться до дистриб'ютора.
Професійний голчатий вологомір деревини EXOTEK MC-460. Сучасний цифровий портативний прилад для швидкого вимірювання показників вологи в м'яких, листяних породах деревини, а також інших дерев’яних матеріалах в діапазоні від 3 до 140 % з високою точністю ± 0,5 %. У шести вимірювальних групах зареєстровано понад 264 види деревини. Просте та чітке управління, зручне зняття результатів вимірювання, мале енергоспоживання, висока стабільність вимірювання протягом тривалого часу без перекалібрування та вдосконалена функція поляризації значно полегшує роботу користувачів.
Професійний НВЧ вологомір деревини (20 мм) MERLIN HM9-WS13. Вологоміри Merlin прості у використанні, дають швидке та точне зчитування та допомагають заощадити час та гроші. На всіх вологомірах деревини Merlin можна вибрати 21 параметр щільності сухої деревини (попередньо запрограмовані породи деревини). Пристрої також оснащені температурною компенсацією та мають функцію автоматичного калібрування, щоб вимірювати найточніші показання протягом тривалого часу. Є спеціальні моделі, рекомендовані для виробників шпону, підлогових покриттів, меблів, лісопильних заводів тощо. Особливість вологомірів Merlin – міцний корпус, підсвічування дисплея, функція калібрування та меню з вибором мови.
Де купити вологомір для дерева?
В маркеті вимірювальних приладів «SIMVOLT» представлений великий асортимент вологомірів деревини від світових брендів: Agratronix, Benetech, CEM Instruments, Exotek Instruments, Flir, Flus, Merlin, Metrinco, RIXEN, Walcom, BSIDE. Наша компанія має власний сервісний центр, що забезпечує якісне технологічне обслуговування та ремонт пристроїв. Менеджери компанії нададуть консультацію стосовно експлуатації приладів та допоможуть підібрати необхідну модель вологоміра відповідно до ваших застосувань та бюджету.