Коли ви проводите вимірювання на земельній ділянці, вам потрібен пристрій, який зможе підтримувати ці дії, щоб отримати точність розрахунків. Ви можете використовувати результати обчислень для багатьох цілей, наприклад для картографування земної поверхні.

У загальних рисах форма рельєфу земної поверхні явно нерівна. Тому цілком природно, що вам потрібен відповідний землемір, щоб обчислити і в той же час знати величину кожного кута та відстані.

Ось деякі з широко використовуваних інструментів для вимірювання площі поля, від найпростіших методів до новітніх технологій.

Прості прилади для вимірювання площі поля

Простий землемір має менш складну конструкцію і досить простий у використанні. Зазвичай цей тип пристроїв можна використовувати лише для вимірювання одного виду вимірювань.

  1. Метр – перший вид простого землемірного приладу. Окрім вимірювання довжини земельної ділянки, цей інструмент також часто використовують для вимірювання відстані над землею. Метр має рухому форму стрічки певної довжини.
  2. Клінометр може вимірювати кут підйому, який потім використовується як розрахунковий матеріал для отримання даних про висоту певного об’єкта.

Різновид приладів для вимірювання площі поля

Оптичні прилади для вимірювання площі поля

Як випливає з назви, цей тип оптичного землемірного приладу зазвичай оснащений оптичним обладнанням. Таким чином, результати розрахунків будуть більш точними і детальними, ніж ті, що отримані за допомогою простих землемірів.

По суті, цей тип оптичного наземного вимірювального приладу складається з кількох компонентів, які свідомо зібрані в певному інструменті, щоб він мав можливість вимірювати більше одного параметра.

  1. Теодоліт – землемір використовується для вимірювання висоти землі, виходячи з існуючих плоских і прямих кутів. Теодоліт бувають трьох різних типів, а саме: високоточні, точні та технічні. Зазвичай теодоліт використовується для визначення прямих кутів, розташування на карті, висоти або спостереження за рухом Сонця.
  2. Рівні також досить часто використовуються для вимірювання землі, хоча вони є найбільш корисними в поєднанні з надійним штативом і кількома стрижнями. По суті, цей пристрій являє собою просто рівень, приєднаний до лазерного або схожого на телескоп пристрою. Цей пристрій практичний, оскільки забезпечує пряму видимість у всіх напрямках. Існує кілька типів рівнів для різних потреб, наприклад:
    • ручний рівень
    • рівень Абні
    • автоматичний рівень
    • електронний або лазерний рівень

Цифрові прилади вимірювання площі поля

З однієї лише назви ви вже повинні знати, що цей тип землемірного приладу базується на електронній системі сучасної технології. Ось прилад для вимірювання землі з цифровими методами.

Вимірювачі площі поля з глобальною системою позиціонування (GPS). Глобальна система позиціонування є одним із найкращих прикладів електронних пристроїв для обчислення відстані. Вона, як і інші подібні системи, використовує різні типи глобальної навігаційної супутникової системи. Однак пристрій може бути не ідеальним для будь-якої місцевості, тому може знадобитися приймач для належної передачі супутникових сигналів.

Як виміряти площу поля?

Процес вимірювання площі поля базується на зборі необроблених даних земельного банку, інформації з кадастрової карти або площі, яка зазначена в орендних договорах. Достовірність таких даних досить висока, однак в результаті сільгосппідприємство отримує загальну площу, яка фактично не має нічого спільного з площею обробітку землі. Господарські поля з часом змінюються: на них виростають лісосмуги, з’являються польові дороги, яри та заболочення, ерозія ґрунту та інші перетворення рельєфу. Тому необхідно систематично оновлювати актуальні дані на картах полів, що значно скоротить витрати на обробіток землі, посів, полив, кількість добрив, збирання врожаю та інші роботи.

При оцифруванні земельного банку і складанні електронних карт використовують різноманітні методи для вимірювання площі поля. Основні з них – обхід або об’їзд периметра поля, використання супутникових даних та обліт поля безпілотниками. Кожен з наведених методів має переваги та недоліки та підходить для різних господарств.

Під час прольоту дрона виконується велика кількість знімків, які частково перекриваються. Це дозволяє отримати детальні ортофотоплани та врахувати втрати в межах поля. Цей метод є найточнішим при вимірюванні площ поля, але досить дороговартісний.

Супутникове визначення меж поля має точність до 2 % і може використовуватися в областях, де польоти БПЛА заборонені. Але зйомка проводиться тільки в сонячну погоду і для правильного співвіднесення знімків з координатами місцевості вам знадобиться консультація геодезиста.

Обхід або об’їзд поля з мобільним вимірювачем – це недорогий і доступний метод для самостійного визначення площі поля. При вимірюванні території за допомогою сигналу GPS з мобільного пристрою, похибка вимірювання становить до 3 %. Для проведення точніших вимірювань необхідне підключення зовнішніх антен (прийом сигналів GNSS або RTK через Bluetooth), що значно покращує якість вимірювань та підвищує точність позиціонування, похибка якого становитиме менше 1 %.

Кожне сільгосппідприємство обирає оптимальні способи вимірювання площ полів виходячи зі своїх потреб. Електронна карта поля є необхідним елементом, що забезпечує точне землеробство, прогнозування кількості врожаю, оптимізації бюджету або вирішення територіальних суперечок.

Прилад для вимірювання площі поля

Точність вимірювання

Вимірювач площі поля з GPS отримує дані від супутників GPS, які обертаються на висоті 12 000 миль над Землею. Навколо Землі одночасно обертається понад 24 супутники GPS. Супутники GPS надсилають інформацію про місцезнаходження, час і стан супутника за допомогою стандартних радіочастот. Пристрій GPS вловлює ці радіочастоти та обчислює своє місцезнаходження на основі тріангуляції між трьома супутниками. Цей розрахунок значною мірою залежить від інформації про час, надісланий супутником, оскільки час між передачею та отриманням сигналу використовується для визначення відстані супутника. Пристрій GPS передає телематичні дані до GPS Insight за допомогою стільникової мережі на основі інтервалу звітування, на який він запрограмований.

Після того, як пристрій GPS отримає інформацію від усіх супутників у межах діапазону, пристрій обчислить широту та довготу пристрою GPS. Пристрій GPS зазвичай має точність у межах двох метрів від вірогідності кругової помилки (CEP), і точність додатково підвищується завдяки алгоритмам, вбудованим у GPS Insight. Аналіз інформації GPS, яку надає GPS Insight, дає точність приблизно 99 %.

Через усі незалежні технології, які використовуються для створення даних GPS, існують певні обмеження технології GPS, які зазвичай класифікуються як дрейф GPS і відхилення сигналу. Ці обмеження зумовлені такими факторами, як:

  • Супутникове позиціонування
  • Технічний стан супутника
  • Радіочастотні перешкоди
  • Природні та штучні перешкоди
  • Атмосферні перешкоди

Особливості використання

Достатньо взяти з собою вимірювач площі поля і обійти або об’їхати ділянку поля, яку потрібно виміряти. Всі вимірювання та розрахунки будуть виконані автоматично після запуску команди «Почати вимірювання». Система автоматично вираховує коефіцієнт похибки. Якщо під час вимірювання на шляху трапляться перешкоди, ви легко можете зупинити запис точок за допомогою кнопки «Пауза». Після проходження перешкоди продовжуєте запис точок контуру поля. Якщо ваше поле розділене на кілька ділянок, і це потрібно взяти до уваги при розрахунках, то ви можете виділити їх різними кольорами і виміряти кожен окремо. Також Ви зможете побачити загальну площу.

Під час вимірювання на екрані буде формуватися фігура вимірюваної ділянки. У процесі вимірів буде відображатися її площа, периметр та довжина пройденого шляху. Наприкінці роботи Ви можете задати ім’я ділянці, яку виміряли, та зберегти її в пам’яті приладу. Данні з приладу легко переносяться на комп’ютер за допомогою флеш-карти або кабелю.