На ринку представлена величезна кількість найрізноманітніших pH-метрів різних форм, конструкцій, виробників та різних цінових категорій. Лише в нашому маркеті представлено не менше сотні різних моделей цих вимірювальних приладів.
Як обрати pH-метр саме під ваші потреби? У циклі із 3 статей «Обираємо pH-метр. Покрокова інструкція» ми надаємо покрокову інструкцію ‒ короткий алгоритм дій з вибору pH-метра для вимірювання кислотності води, розчинів чи інших речовин.
Стаття 1 ‒ Обираємо pH-метр. Покрокова інструкція. Крок 1. Форм-фактор приладу.
Стаття 2 ‒ Обираємо pH-метр. Покрокова інструкція. Крок 2. Вимірювальний pH електрод.
Стаття 3 ‒ Обираємо pH-метр. Покрокова інструкція. Крок 3. На що ще звертати увагу при виборі pH-метра?
Крок 1. Форм-фактор приладу (ручний, портативний чи лабораторний)
Передусім ви повинні вирішити, який форм-фактор приладу найбільше підходить для вирішення саме ваших завдань.
Усі pH-метри умовно можна поділити на ручні, портативні і лабораторні (настільні). Окремо ідуть промислові (стаціонарні) pH-метри, але в цій статті про них не йтиметься.
Ручні ph метри (їх ще називають тестерами pH), як правило, мають форму великого фломастера. Конструктивно електрод і вимірювальний блок об’єднані. pH-електрод ‒ гелевий, він не підлягає обслуговуванню.
Особливості ручних pH-метрів:
- Більшість ручних pH-метрів мають форму pH-електрода у вигляді кульки і добре підходять для вимірювання pH води або інших розчинів. Дуже мало виробників можуть запропонувати pH-електроди з іншою формою, наприклад, гострою для сиру, або плоскою, універсальною. Детальніше про форму pH-електрода ви дізнаєтеся у другій частині цієї статті.
- До ручних pH-метрів неможливо під’єднати pH-електрод іншого виробника. Це робить вас трохи залежним від наявності запасних електродів на складі у постачальника, а також не дає змоги в подальшому модифікувати прилад, змінюючи тип електрода.
Наприклад, ви міряли pH води, а тепер вам необхідно виміряти, наприклад, pH сиру. Якщо у вас портативний або лабораторний pH-метр з універсальним BNC роз’ємом, ви можете придбати спеціальний «гострий» проникаючий pH електрод і виміряти pH цього сиру. Якщо ж у вас ручний pH-метр з електродом у формі «кульки», то в більшості випадків ви позбавлені такої можливості. Лише в деяких ручних pH-метрах передбачено можливість встановлення опційних pH-електродів плоскої чи гострої форм. Наприклад, моделі EZODO 6011 і 7011 мають звичайні й опційно «плоскі» електроди, якими можна виміряти pH не лише рідин, а й харчових продуктів та інших напівтвердих речовин.
- Як правило, кишенькові pH-метри мають простішу електроніку й електрод у порівнянні з портативними і тим більше лабораторними pH-метрами. На практиці це означає, що вони будуть міряти pH зразків трохи довше. Нерідко у бюджетних моделей є так званий «дзвін» під час вимірювання. Це коли значення не стабілізується повністю, і присутні скачки в кілька сотих pH (про це ми написали свого часу окрему статтю).
- Кишенькові тестери мають менший екран, електрод не виносний. Ними набагато складніше проводити тривалі дослідження зміни pH або визначати pH у великих резервуарах чи водоймах.
Наприклад, якщо ви додаєте певний реагент у резервуар з метою зміни кислотності і вам потрібно контролювати поступово ці зміни протягом тривалого часу, то набагато простіше це зробити портативним pH-метром з виносним електродом. Закинули електрод у резервуар, поклали поруч прилад і контролюєте процес, а не робите заміри кожних 5 хвилин ручним pH-метром.
- Ручні моделі зазвичай мають обмежений функціонал у порівнянні з портативними і лабораторними.
- Ручні pH-метри коштують дешевше, ніж портативні, а тим паче лабораторні pH-метри.
Зазначені вище особливості притаманні абсолютній більшості бюджетних китайських pH-метрів і меншою мірою кишеньковим вимірювачам від більш іменитих брендів.
Наприклад, ручні pH-метри HORIBA серії LAQUATWIN міряють набагато краще і швидше за своїх «однокласників» та мають плоский pH-електрод, який дає змогу вимірювати pH не лише води і рідин, а й напівтвердих речовин. Ним можна міряти, наприклад, pH ґрунту або харчових продуктів. А топова в лінійці модель HORIBA LAQUATWIN pH-33 має характеристики непоганого лабораторного приладу. Але, відповідно, і коштують такі прилади значно дорожче, ніж бюджетні pH тестери.
Більш доступними за ціною є pH-метри тайванського бренду «EZODO» серії 7000. Зокрема, pH-метр EZODO 7011 має хороші характеристики та якісний pH-електрод і опційно може бути оснащений pH-електродом із пласким вимірювальним склом (модель з індексом 7011F). Великою перевагою цього приладу є те, що він постачається в зручному кейсі з усім необхідним для роботи (буферні розчини, розчин для зберігання тощо).
Особливості портативних pH метрів:
- У порівнянні з бюджетними ручними, портативні pH-метри мають покращену електроніку, великий дисплей, розширений функціонал. Багато портативних і лабораторних моделей можуть підключатися до ПК, зберігати значення в пам’яті, мають нагадування про необхідність калібрування та багато інших функцій, які не доступні ручним тестерам.
- Основна відмінність портативного pH-метра ‒ виносний pH-електрод на дроті. Завдяки цьому робота з таким приладом стає значно зручнішою.
- Якщо ви обрали портативний pH-метр з універсальним BNC-роз’ємом, вам стане доступним надзвичайно широкий асортимент різноманітних pH-електродів різних форм і виробників. У цьому ви не прив’язані до виробника приладу (чим інколи «грішать» виробники зі своїм специфічним роз’ємом, змушуючи вас купувати змінні й запасні pH електроди виключно у них).
Портативні pH-метри можуть використовуватися в лабораторних умовах. Ви можете доукомплектувати прилад тримачем для електроду і блоком живлення. Якісний портативний pH-метр від хорошого виробника може повністю замінити лабораторний прилад.
Наприклад, портативні pH-метри від італійського виробника XS серії PH 7 і PH 70 мають великий кольоровий екран, сучасну електроніку, широкий функціонал та універсальний BNC-роз’єм, до якого можна під’єднувати різноманітні pH-електроди, і можуть повноцінно використовуватися як лабораторні прилади.
Особливості лабораторних pH метрів
Лабораторні pH-метри мають усі переваги портативних: вони мають хорошу електроніку і добре вимірюють значення pH. Додатково вони мають більш зручне виконання для використання саме в умовах лабораторії, а саме: тримач для електродів, більший екран, зручніше керування. Вони живляться від мережі і не потребують заміни батарейок.
Дуже часто лабораторні pH-метри мають додаткові функції, які не доступні портативним. Наприклад, лабораторний прилад для аналізу якості води EZODO PL-700ALS має вбудовану магнітну мішалку.
Портативний або лабораторний? Який pH-метр кращий саме для вас?
Алгоритм вибору з-поміж лабораторного і портативного pH-метра дуже простий. Якщо ви плануєте проводити всі заміри в одному приміщенні, за одним робочим місцем, то краще придбати саме лабораторний pH-метр. Якщо ви будете вимірювати pH у «польових» умовах ‒ купуйте портативний.
Якщо ви плануєте визначати pH як у лабораторних, так і в польових умовах, рекомендуємо придбати хороший портативний прилад з якісним електродом і додатково обладнати його спеціальним тримачем для електродів.