Коли калібрувати pH-метр?

Калібрування рН — це процес регулювання pH-метра шляхом вимірювання розчинів із відомим значенням рН. Це пояснюється тим, що характеристики електрода з часом змінюватимуться, і це потрібно компенсувати. Калібрування робить це шляхом відповідності вимірювань вашого pH-метра до відомих значень рн калібрувальних розчинів.

Для рН метра існують одноточкові, двоточкові та багатоточкові калібрування. По суті, саме в такій кількості точок виконується калібрування. Калібрування в одній точці можна використовувати, коли ви хочете виміряти послідовне значення рН з невеликими змінами. Цей метод передбачає використання лише одного буферного розчину як еталон для калібрування.

Використання pH-метрів

Найпоширеніше калібрування рН-метра — це двоточкове калібрування і найкраще підходить, коли у вас є діапазон зразків рН. Буферні розчини повинні охоплювати значення вашого очікуваного зразка рН. При калібруванні pH-метр визначає нахил та похибку зміщення pH-електрода. Потім ця інформація дозволяє приладу відрегулювати рівні рН вимірювача відповідно до характеристик використовуваного електрода.

Якщо ви не знаєте приблизно очікуване значення зразка — вам допоможе багатоточкове калібрування, що охоплює ширший діапазон та надає вам найбільш точні та повторювані результати. Тут виконуються три або більше точок калібрування, що дає pH-метру більш точне рівняння mV/pH у діапазоні, який ви хочете охопити.

Частота калібрування рН-метра залежить від багатьох факторів, таких як тип тестових зразків, продуктивність електродів та вимоги точності. Для вимірювань з високою точністю (≤ ± 0,02 рН) вимірювальний прилад слід щоразу калібрувати перед використанням. Для вимірювань загальної точності (≥ ± 0,1pH), після калібрування, прилад можна використовувати протягом тижня або довше. Перелік випадків коли вимірювач необхідно повторно відкалібрувати перед використанням:

  •   рн-електрод давно не використовувався або електрод абсолютно новий.
  •   Після вимірювання розчинів сильної кислоти (pH <2) або міцної основи (pH> 12).
  •   Після вимірювання розчину, що містить фтор та міцного органічного розчину.
  •   Велика різниця показань між температурою досліджуваного зразка та температурою буферного розчину, який використовується в останньому калібруванні.

Є простий спосіб швидко перевірити, чи потрібно проводити калібрування вашому рН-метру на даний момент. Все, що вам потрібно зробити, це занурити електрод рН у стандартні розчини для калібрування, такі як рН 4,00 або рН 7,00, і подивитися, чи мають вимірювання велику різницю до стандартного значення.

Для більшості застосувань (не для наукових та лабораторних досліджень), якщо різниця знаходиться в межах 0,05 рН, це означає, що лічильник у хорошому стані, і калібрування не є обов’язковим. Якщо різниця перевищує 0,05 рН, тоді необхідно провести калібрування.

Як правильно доглядати за pH-метром?

рН-метри — найпопулярніші наукові прилади. Вони використовуються всюди, від лабораторій до польових робіт. Прості у використанні, вони надають велику кількість інформації одним натисканням кнопки. Однак багато користувачів рН-метрів не визнають важливість догляду за своїм вимірювачем. Якщо систематично не проводити догляд за пристроєм — це призведе до неточних або ненадійних результатів вимірювання та скоротить термін служби вашого приладу. На щастя, цих проблем легко уникнути:

  1. Калібрування. Регулярне калібрування pH-метра дуже важливе. Частота буде визначатися залежно від того, як часто ви користуєтесь своїм пристроєм. Ви можете відкалібрувати більшість рН-метрів самостійно, деякі моделі пристроїв навіть повідомлять вам, коли вони потребують калібрування.
  2.   Очищення. Збереження електрода в чистоті — простий спосіб продовжити його термін служби. Між вимірюваннями промийте електрод дистильованою водою. Більш ретельне очищення буде потрібно, якщо на скляній колбі почав утворюватися наліт або якщо пристрій працює нестабільно. Для цього помістіть електрод в розчин для очищення на 10—15 хвилин, а потім ретельно промийте дистильованою водою. Після очищення закрийте електрод ковпачком з розчином для зберігання.
  3. Зберігання. Більшість рН-електродів необхідно зберігати у спеціальному розчині для зберігання. Це обов’язкова умова для оптимальної чутливості електрода та підтримання відповідної точності вимірювання.
  4. Заміна електрода. Залежно від використання, ми рекомендуємо міняти електрод пристрою кожні 6 — 24 місяці. Дотримуйтесь трьох наведених вище порад, щоб зменшити частоту заміни електродів. Три основні речі, які сигналізують, що настав час замінити електрод:
    •   Труднощі або неможливість відкалібрувати рН-метр.
    •   Нестабільні, змінні або повільні вимірювання показників.
    •   Фізичні ознаки пошкодження або зносу на електроді.

Коли калібрувати pH-метр

Загальні поради та рекомендації щодо використання pH-метра

Вимірювання рН є частим завданням у лабораторії, результати якого залежать від продуктивності пристроїв, що використовуються. Вимірювачі безпосередньо впливають на успіх та повторюваність експериментів, і, на щастя, є кілька простих порад, які значно покращать показники вимірювання рН.

  •   Засмічення діафрагми. Буфери на основі TRIS можуть пошкодити стандартне pH-обладнання, оскільки еталонний перехід на звичайних pH-електродах може засмітитися, коли TRIS реагує з іонами срібла в розчині для наповнення. Це також може статися з білком в буфері, таким як BSA, що в кінцевому підсумку спричиняє повільні вимірювання або коливання показників і навіть зовсім неправильні результати. Для забезпечення достовірних результатів і точних значень буфера виберіть електрод, спеціально розроблений для сумісності з буферами на основі TRIS.
  •   Автоматична та ручна компенсація температури. Автоматична компенсація температури (ATC) є найбільш ефективною при обсягах зразків більше 10 мл. Ручна компенсація температури надзвичайно точна, але займає багато часу. Завжди вводьте температуру в налаштуваннях вимірювання pH-метра і регулюйте її при кожній зміні температури.
  •   Зберігайте зразок і датчик при однаковій температурі. Зберігайте датчик із зразками, оскільки найбільша точність досягається, коли мембрана рН, контрольна система та зразок знаходяться при одній температурі.
  •   Використовуйте свіжі буфери. Невідкриті буфери зазвичай мають термін придатності 2 роки, відкриті буфери від трьох до шести місяців, а лужні буфери (рН 10 або вище) один місяць, оскільки їх рН помітно змінюється при контакті з вуглекислим газом у повітрі. Завжди використовуйте свіжий буферний розчин, зберігайте буфери у закритих пляшках і ніколи не використовуйте їх після закінчення терміну придатності.