Що ми повинні знати про електромагнітне поле

Стрімкий розвиток електротехніки, цифрових технологій, нових телекомунікаційних систем, призвів до того, що до існуючого геомагнітного фону природного середовища додалося в багато разів інтенсивніше електромагнітне поле штучного походження.

Зважаючи на це, особливої актуальності набувають проблеми електромагнітної безпеки, вибору оптимальних засобів захисту від електромагнітного випромінювання, посилений контроль інтенсивності ЕМП в побуті і на виробництві та його нормування відповідно до сучасних стандартів. Безпечним вважається, безумовно, такий рівень ЕМВ, дія якого суттєво менша ніж та, що викликає помітні зміни в живому організмі. Міжнародні норми безпеки встановлюють так званий питомий коефіцієнт поглинання, що в перерахунку на густину потоку випромінювання складає порядку 10-3–10-4 Вт/см2.

Дослідження впливу електромагнітного випромінювання на живі організми дозволили виділити основні моменти. Визначено, що при взаємодії організму з ЕМВ виникають біологічні ефекти трьох типів: збудження, нагрівання та кооперативні процеси. При цьому важливу роль відіграють такі параметри як інтенсивність поля, частота, тривалість дії та функціональний стан організму. Від довжини хвилі залежить глибина її проникнення в організм. Довгохвильові поля проникають глибоко та вражають внутрішні органи. СВЧ випромінювання в основному чинить теплову дію на поверхневі ділянки шкіри, тому від такого впливу страждають в першу чергу органи, не захищені жировим шаром. Третій ефект вивчений не достатньо, але відомо, що він полягає в резонансній дії слабоінтенсивного ЕМП певної частоти на біологічні процеси в організмі.

Розуміючи небезпеку, що її спричиняє постійний вплив ЕМВ на людину, а також те, що значна частина населення змушена жити і працювати під таким впливом, Европарламент, законодавчо посилив вимоги щодо захисту від електромагнітного випромінювання. Відповідно до нових правил, роботодавці зобов’язані контролювати інтенсивність ЕМП та вживати відповідні заходи безпеки.

Новітні технології – запорука якості високочастотних аналізаторів Gigahertz Solutions

Високоякісні надсучасні аналізатори електромагнітного випромінювання пропонує німецька компанія Gigahertz Solutions. Це завжди справжня європейська якість, що забезпечує потреби найширшого кола споживачів – від приватних осіб, до задач промисловості, будівництва, безпеки використання телекомунікаційних систем та засобів зв’язку, науково-дослідних проблем. Безліч патентів, а також заявок на патенти, є прекрасним доказом якості і безперервного прогресу продукції компанії, можливості якої значно перевищують найсучасніші технології. Десятки тисяч низько- та і високочастотних аналізаторів безвідмовно виконують свої функції у різних галузях виробництва, науки та техніки в Німеччині, Європі та у всьому світі.

Висококваліфікований персонал наполегливо працює, щоб задовольнити та перевершити всі очікування користувачів різного рівня. Навіть людям без спеціальної підготовки буде нескладно розібратись з принципами роботи та провести вимірювання рівня електромагнітного випромінювання, оскільки всі засоби керування, що винесені на передню панель приладу, містять зрозумілі підписи. Всі функції приладів є відокремленими, немає перемикачів та тумблерів зі спареними функціями. Це суттєво полегшує роботу оператора та значно зменшує помилки в експлуатації.

Область діяльності компанії включає розробку, виробництво, забезпечення високої якості продукту, консультації та сервісне обслуговування. Всі пристрої, починаючи навіть з бюджетних варіантів, дають змогу надійно контролювати інтенсивність ЕМП від різноманітних джерел. Ці загальні переваги реалізовані в усіх високочастотних аналізаторах Gigahertz Solutions, починаючи з найпростішого радіочастотного аналізатора, тому ви зможете достовірно виміряти рівень електромагнітного випромінювання у Вашому офісі, на підприємстві, в промисловій зоні, на будівництві чи в домашніх умовах.

Придбавши будь-який прилад компанії Gigahertz Solutions, ви отримаєте також повну дворічну гарантію та технічну підтримку протягом всього часу експлуатації. Більше того, компанія робить своїм покупцям дуже вигідну пропозицію – обміняти старий прилад на більш новий з тієї ж серії, доплативши лише різницю в ціні. Пропозиція поширюється на прилади, термін експлуатації яких не перевищує два роки. Але, якщо Ваш прилад працює більше двох років, то, будь-ласка, звертайтесь у компанію для спеціальних пропозицій.

Незважаючи на те, що високочастотні аналізатори Gigahertz Solutions є новинкою на ринку України, ряд підприємств уже надали перевагу цим приладам. Зокрема, Науково-сервісна фірма «ОТАВА» успішно проводить аналіз фізичних параметрів та вимірювання рівня електромагнітного випромінювання, використовуючи прилади Gigahertz Solutions.

А придбати високочастотні аналізатори та засоби захисту від електромагнітного випромінювання в Україні Ви можете у Маркеті вимірювальних приладів SIMVOLT.

Високочастотні аналізатори Gigahertz Solutions

Для вимірювання рівня електромагнітного випромінювання, зокрема радіочастотного діапазону, компанія Gigahertz Solutions пропонує повну лінійку вимірювальних приладів. Широкий робочий частотний діапазон, від 27 МГц до 10 ГГц, охоплює випромінювання від радіо, телебачення (як цифрове так і аналогове), аматорське радіо, мірохвильовий радіорелейний зв’язок (сантиметровий і дециметровий діапазон), мобільний зв’язок (TETRA, GSM, GPRS, UMTS, LTE, CDMA, 3G, 4G – міжнародні стандарти цифрового мобільного стільникового зв’язку), радари, мікрохвильові печі, телекомунікаційні технології Wi-Fi, WiMAX , та інші джерела.

Інноваційні розробки компанії, у багатьох випадках запатентовані, гарантують надійну та ефективну роботу всіх вимірювальних пристроїв, дозволяють прецизійно контролювати інтенсивність ЕМП та забезпечують їх рядом беззаперечних переваг. А саме:

* Для зручності користувачів, всі прилади обладнані цифровим дисплеєм, що відображає результати вимірювань в обраному частотному діапазоні без додаткової математичної обробки та похибок. Результат видається в одиницях густини потоку випромінювання мкВт/м2. Це дозволяє безпосередньо оцінити рівень небезпеки, обрати адекватні засоби захисту та проконтролювати їх ефективність.
* Високочастотні аналізатори комплектуються механічно стабільною, широкосмуговою направленою логарифмічною періодичною антеною, що дозволяє точно визначити джерело випромінювання та ідентифікувати його згідно до загальноєвропейських стандартів (патент DE10352175).
Запатентована схема автокалібровки ВЧ-входу усуває температурно залежні та зумовлені тривалим використанням (старіння приладу) відхилення від нульового значення (Патент DE10317805).
* Всі спотворення і шуми, що виникають внаслідок роботи широкосмугової антени, повністю скомпенсовані завдяки використанню високочастотного фільтра, що повністю відсікає всі джерела випромінювання нижче робочого частотного діапазону.
Надзвичайно висока лінійність аж до найнижчої межі вимірювального діапазону, а також для імпульсного випромінювання (Патенти DE19809784 і DE10317805).
* Дуже корисними для користувача є такі деталі як акустичний сигнал, що пропорційний величині напруженості поля (як в Лічильнику Гейгера), це дозволяє користуватись приладами навіть людям з вадами зору.
* Сигнал низької зарядки батареї та автоматичне відключення для економії заряду батареї.

Базова серія Gigahertz Solutions

Базова серія включає чотири високочастотні аналізатори, що відрізняються чутливістю, набором функціональних можливостей та робочим частотним діапазоном. Аналізатор HFW35С спеціально розроблений для аналізу частотного діапазону від 2,4 до 6 ГГц.

RF  високочастотний аналізатор HF32D

Призначений для базового аналізу, особливо простий в користуванні. Дозволяє безпосередньо виміряти рівень електромагнітного випромінювання без додаткової математичної обробки, що дає змогу оперативно вжити необхідних засобів захисту від електромагнітного випромінювання та проконтролювати їх ефективність. Навіть цей найбільш дешевий варіант високочастотного аналізатора має всі загальні переваги приладів Gigahertz Solutions та забезпечує отримання достовірних результатів вимірювань. Наявність звукового сигналу як в лічильнику Гейгера дозволяє оперативно виявити місця з підвищеною експозицією. Результати відображаються на цифровому дисплеї в межах від 1 мкВт/м² до 1999 мкВт/м².

RF  високочастотний аналізатор HF35С

Має всі можливості HF32D, та додатково містить аудіо аналізатор для ідентифікації імпульсних джерел випромінювання (мобільний зв’язок (GSM, UMTS/G3), бездротові телефони (DECT), WLAN (Bluetooth), радари) за допомогою акустичного сигналу, що пропорційний частоті модуляції. Відображає пікове значення, а також усереднене значення (перемикач). На порядок підвищена чутливість (від мінімального значення 0,1 мкВт/м2 до 1999 мкВт/м2.) Це найбільш затребуваний пристрій для швидкого контролю інтенсивності ЕМП!

RF  високочастотний аналізатор HF38В

Цей пристрій займає проміжне положення між аматорськими та професійними високочастотними аналізаторами. Знайшов своїх шанувальників завдяки ідеальному поєднанню простоти в управлінні та можливостей для професійного контролю інтенсивності ЕМП. Дозволяє ідентифікувати джерела випромінювання, сприяючи тим самим особливо ефективному вибору засобів захисту від електромагнітного випромінювання. Має всі можливості HF35С, та додатково містить логарифмічну періодичну антену з поліпшеними частотними характеристиками, що дозволяє ще на порядок підвищити чутливість приладу від мінімального значення 0,01 мкВт/м2. Розширено також діапазон вимірювання до 19 990 мкВт/м². Додатково має функцію утримання піку (peak-hold).

RF  високочастотний аналізатор HFW35C

Функціонально цей прилад аналогічний HF35С, однак працює в іншому частотному діапазоні від 2,4 до 6 ГГц. Він розроблений спеціально для вимірювання рівня електромагнітного випромінювання від таких джерел як бездротові комп’ютерні мережі, в тому числі і нові стандарти (Bluetooth, WLAN, Wi-Fi), а також покриття WiMAX. Комплектується спеціальною каліброваною логарифмічною періодичною антеною з високою направленістю для ще більш високоточного контролю інтенсивності ЕМП. Крім того в антену вбудований високочастотний фільтр, що відсікає випромінювання на частотах мобільного зв’язку, щоб уникнути шумів у робочому діапазоні від 2,4 до 6 ГГц. Прилад оснащено перемикачем як в професійній лінії для диференціації імпульсних та не-імпульсних джерел випромінювання, що є унікальною можливістю для технології широкосмугових аналізаторів.

 

Базова серія

Технічні характеристики

HF32D

HF35С

HF38В

HFW35C

Частотний діапазон

       

800 MГц – 2,7 ГГц
800 MГц – 3,3 ГГц (від 2,5 до 3.3 ГГц зі збільшеним відхиленням)
2,4 до 6 ГГц

 

 


 


Діапазон вимірювання

       

Густина потоку випромінювання
1–1999 мкВт/м²
0,1–1999 мкВт/м²
0,01–19 990 мкВт/м²

 


Точність

       

Лінійне відхилення:
Зсув нуля

±6 дБ
±9

±6 дБ
±9

±6 дБ
±9

±6 дБ
±9

Датчик

       

Логарифмічна періодична антена
Покращена лгарифмічна антена
Антена з частотною компенсацією

 

 


Аудіоаналіз

       

Пропорційний напруженості поля
Пропорційний частоті модуляції
Регулятор гучностіОцінка сигналу

       

Пікові значення
Усереднені значення
Утримання піку


Блок живлення

       

9 В батарея
Середній час роботи
Індикатор низького заряду батареї
Автоматичне виключення


10–12 годин6–7 годин6–7 годин6–7 годин


Професійна серія Gigahertz Solutions

Професійна серія включає три високочастотні аналізатори: HF58В, HF58В-r та HF59В. Характеризується рядом переваг: це і наявність спеціального програмного забезпечення для підключення до комп’ютера, можливість визначити місце розташування завдяки підключенню GPS модуля, а також можливість з’єднання кількох аналізаторів у програмно-апаратний комплекс для ґрунтовного і всебічного контролю рівня електромагнітного випромінювання в різних частотних діапазонах (НЧ, ВН, аналіз окремих частотних діапазонів тощо).

RF - високочастотний аналізатор HF58В

Це широкосмуговий високочастотний аналізатор, що відноситься до професійної серії, проте має відносно невисоку ціну. Його функціональні можливості пристосовані до потреб будівництва та дозволяють оптимально провести вимірювання рівня електромагнітного випромінювання на заданій території. Крім функцій аналогічних як у моделі HF38В, має можливості диференціації імпульсних та не-імпульсних джерел, що є унікальною здатністю для широкосмугових аналізаторів (патент виробника DE10317805). Комплектується нікель-метал-гідридним акумулятором, зарядним пристроєм та блоком живлення з AC та DC виходом. Світлодіодна індикація роботи антени.

RF - високочастотний аналізатор HF58В-r

Оптимізований варіант моделі HF58В з модулем для реєстрації випромінювання радіолокаційного діапазону. Завдяки своїй невисокій ціні використовується також для різного роду промислових та науково-практичних задач, особливо в галузі телекомунікаційних мереж для контролю інтенсивності ЕМП. Має всі можливості попередньої моделі, а також:

  • перемикач на ширину смуги 2 МГц, що дозволяє особливо прецизійно визначати радіолокаційні сигнали в ультракороткому діапазоні довжин хвиль з мінімальною довжиною імпульсу до 0,5 мкс, а також UMTS-FDD/3G;
  • характеризується особливо високою швидкодією в робочому режимі «утримання піку» (запатентовано).

RF - високочастотний аналізатор HF59В

Завдяки використанню широкосмугової антени UBB27, цей пристрій може мати розширений робочий діапазон (від 27 Мгц) для детальних, високоточних професійних вимірювань. Відносно невисока ціна для такого класу приладів дозволяє йому знайти своїх користувачів в різноманітних галузях виробничої та наукової сфери, як у вигляді окремого пристрою, так і в наборі HF E 59B. Додатково до всіх функціональних особливостей пристрою HF58В-r, є змога опційного підключення широкосмугової антени UBB27_G3 для ще більш широких можливостей контролю інтенсивності ЕМП, (комплектується компенсованою антеною з робочим діапазоном від 800 МГц до 2,5 або 3,3 ГГц). Якщо Вам потрібно проводити вимірювання на частотах вище 800 МГц, в такому випадку оптимальним буде вибір пристрою HF58В-r. Для вимірів нижче 800 МГц (це цифрове телебачення, TETRA, нові GSM канали) необхідно користуватись антеною UBB27, (входить в набір HF E 59B).

Професійна серія

     

Технічні характеристики

HF58В

HF58В-r

HF59В

Частотний діапазон

 

 

 

800 MГц –3,3 ГГц (від 2,5 до 3.3 ГГц зі збільшеним відхиленням)
2,4 до 3,3 ГГц 

 


Діапазон вимірювання

 

 

 

Густина потоку випромінювання
0,01–19 990 мкВт/м²
Точність

     

Лінійне відхилення
Зсув нуля

±4,5 дБ
±7

±4,5 дБ
±7

±3 дБ
±5

Датчик

 

 

 

Покращена логарифмічна періодична антена
Світодіодна індикація
Компенсована антена з 2,4 ГГц фільтром
Аудіо аналіз

 

 

 

Акустичний сигнал, пропорційний частоті модуляції для ідентифікації імпульсних джерел
Регулятор гучності

 


 


 


Оцінка сигналу

 

   

Пікові значення
Усереднені значення
Утримання піку
диференціація імпульсних та не-імпульсних джерел випромінювання


  

Робота в режимі ширини смуги 2 МГц

 

   

 

 

 

 

Вихід

 

 

 

DC вихід для довготривалої роботи
Аудіовихід
AC вихід
Блок живлення

 

 

 

9,6 вольтовий NiMН акумулятор
середній час роботи
Індикатор низького заряду батареї,
автоматичне відключення
АС адаптор для зарядки та довготривалої роботи


7–8 годин
7–8 годин
7–8 годинКомплекти Gigahertz Solutions

Комплект HFE35C

Комплект для реєстрації випромінювання у радіочастотному діапазоні. Включає UBB антену. Має всі преваги приладів GigahertzSolutions. Завдяки використанню широкосмугової антени UBB27, дозволяє контролювати інтенсивність ЕМП в широкому частотному діапазоні. Завдяки всім функціональним особливостям дає змогу точно визначити необхідні засоби захисту від електромагнітного випромінювання та проконтролювати їх ефективність.
Набір включає:

  • Вимірювальний пристрій (високочастотний аналізатор HF35C), але з розширеним робочим частотним діапазоном від 27 МГц.
  • Дві антени: компенсована логарифмічна періодична антена для діапазону вище 800 МГц, а також горизонтальна ізотропна ультра широкосмугова антена UBB27_G3, діапазон пропускання якої від 27 МГц до 2,5 ГГц і вище (діапазон обмежується власне функціональними можливостями HF35C).
  • Пластиковий корпус К5 з наповнювачем для безпечного транспортування приладу та антен.

Комплект HFE59В

Перший комплект для аналізу високочастотного електромагнітного випромінювання, що включає UBB антену та аксесуари.
Основою цього комплекту є аналізатор HF59B. Інноваційні функціональні можливості цього пристрою у поєднанні з широкосмуговою антеною UBB27, має невичерпні можливості для прецизійного вимірювання рівня електромагнітного випромінювання з метою вибору максимально ефективних засобів захисту від електромагнітного випромінювання. Зважаючи на свою помірну ціну, використовується в різних галузях промисловості, науки, будівництва.
Набір включає вимірювальний пристрій (високочастотний аналізатор HF59В) з широким набором аксесуарів:

  • горизонтальна ізотропна ультра широкосмугова антена UBB27_G3, діапазон пропускання якої від 27 МГц аж до 3,3 ГГц (діапазон обмежується власне функціональними можливостями HF59В).
  • 800 МГц високочастотний фільтр HP800_G3 для відсікання шумів при роботі з логарифмічною періодичною антеною.
  • Високочастотний попередній підсилювач HV10_27G3. Це дає змогу розширити вимірювальний діапазон на 10 dB (в 10 разів). Це важливо, коли потрібно зменшити фоновий шум від радарів або UMTS/3G.
  • Атенюатор DG20_G3: дозволяє розширити вимірювальний діапазон на 20dB, або в 100 раз, до нижньої граничної межі 1,999 мВт/м2.
  • Пластиковий корпус К2 з наповнювачем для безпечного транспортування приладу та всіх аксесуарів. Має достатньо місця для ще одного аналізатора.

Серед всього різноманіття приладів, що їх пропонує компанія Gigahertz Solutions Ви безумовно знайдете ті, що якнайповніше відповідають саме Вашим потребам та вимогам. Придбавши цю техніку, контроль інтенсивності ЕМП, вимірювання рівня електромагнітного випромінювання на виробництві, в побуті, для потреб науки, будівництва, геології, аналітики чи інших задач, стане для Вас легким завданням, а результат дасть відповіді на всі поставлені питання. З високочастотними аналізаторами Gigahertz Solutions сприяйте підвищенню якості життя.

 Гнатюк Олена,
к.ф.-м. наук,
науковий консультант SIMVOLT