На ринку представлено багато різноманітних моделей вологомірів деревини, різних виробників і з різною ціною. Лише в нашому маркеті представлено більше 30 різних моделей. Який вологомір деревини купити? У цій статті ми надамо вам кілька порад, які допоможуть зробити вибір.

1. Кондуктометричний чи діелькометричний?

Практично всі вологоміри, що представлені на ринку, працюють або за кондуктометричним принципом (вимірюють електричний опір деревини, який залежить від вмісту вологи), або за діелькометричним (вимірюють діелектричну проникність деревини, яка також залежить від вмісту вологи). 

Зазвичай кондуктометричні вологоміри мають голки, які необхідно занурювати в досліджуваний зразок, прикладаючи при цьому деякі фізичні зусилля. 

Основні переваги кондуктометричних вологомірів:

  • Вища точність вимірювань у порівнянні з діелькометричними вологомірами.

  • Можливість визначення вологості деревини на різній глибині (у професійних моделях, які комплектуються спеціальними ізольованими голками, наприклад METRINCO M141W або EXOTEK MC-460 з виносним датчиком S-30).

Основні недоліки кондуктометричних вологомірів:

  • Низька чутливість при малій вологості деревини. Китайські недорогі прилади (так звані «вологоміри для дров») можуть вимірювати вологість деревини починаючи з 9–11 %, хороші прилади – з 7–8 %. І лише моделі топ-класу можуть міряти від 4–5 % вологості.

  • Руйнування деревини при вимірюванні, підвищені фізичні навантаження на прилад.

  • Довша тривалість вимірювання в порівнянні з діелькометричними вологомірами.

  • Потреба час від часу у запасних голках, які можуть зламатися від надмірних фізичних навантажень (звісно, якщо виробник вологоміра передбачив можливість їх заміни і вони є в продажу у вашого постачальника).

Зверніть увагу на те, що дуже часто виробники недорогих кондуктометричних вологомірів заявлять діапазон роботи приладу, який не відповідає дійсності. Наприклад, можуть заявити, що їх прилад починає міряти з 5 % вологості деревини, а на практиці починає щось показувати лише з 10–11 %. Саме тому для деяких моделей, з якими ми неодноразово стикалися, ми окремо зазначаємо фактичний діапазон роботи на своєму сайті:

Суха деревина має електричний опір порядка десятків ГігаОм, тому вимірювання таких величин вимагає особливо точної (і недешевої) електроніки. Тому професійні кондуктометричні вологоміри коштують набагато дорожче, ніж звичайні «вологоміри для дров».

Діелькометричні вологоміри деревини мають спеціальний чутливий сенсор, інколи у вигляді антени, інколи – у формі пластини. Для визначення вологості деревини достатньо прикласти чутливий сенсор («антену») приладу, наприклад, до дошки, забезпечивши при цьому хороший контакт:

Неруйнівні вологоміри мають такі основні переваги в повірянні з голковими:

  • Прилад має однаково хорошу чутливість на всіх діапазонах вологості. Навіть недорогі китайські безконтактні вологоміри можуть міряти практично з нуля (інше питання – з якою похибкою).

  • При вимірюванні не пошкоджується досліджуваний зразок. 

  • Швидкість вимірювання набагато вища, ніж при вимірюванні голковими вологомірами.

  • Прилад не піддається надмірному фізичному впливу при вимірюванні і, зазвичай, служить довше. Відсутні голки, немає чому ламатися в процесі експлуатації.

  • Діелькометричний метод вимірювання не потребує температурної компенсації для корекції результатів вимірювання.

Недоліки діелькометричних вологомірів:

  • Мають більшу похибку при вимірюванні, яка складає у хороших моделей від 1 до 2 %, проти 0,5–1 % у кондуктометричних.

  • Неможливо визначити вологість на різних глибинах досліджуваного зразка, оскільки вологомір усереднює значення вологості по всій глибині сканування. Виходом із цієї ситуації може бути зменшення глибини сканування (наприклад, шляхом підкладення діелектричної прокладки між антеною та зразком або вимірювання вологості спилу).

  • Як правило, мають трохи вищу ціну (якщо ми порівнюємо вологоміри середнього цінового класу).

2. Чи варто переплачувати за «бренд»? Чи дійсно дорожчі вологоміри кращі за бюджетні?

Якщо ми говоримо про професійне використання приладу, то однозначно варто. 

Що стосується кондуктометричних («голкових») вологомірів, то недорогі китайські моделі, як показує наш досвід, мають погану чутливість у зоні низької вологості, про що вже йшлося вище. Так, наприклад, деякі моделі мають заявлений діапазон вимірювання вологості у 5–70 %, а на практиці починають щось показувати на деревині з вологістю у 10–12 % в залежності від конкретного екземпляра. Окрім того, якість виконання корпусу також відіграє важливу роль. Наприклад,  бюджетний голковий вологомір деревини GM610, який має непогану як для такого приладу чутливість у зоні низької вологості, має доволі слабкий корпус і погано підходить для роботи з твердими породами деревини. Окрім того, проблематично знайти змінні голки до нього. Хороший голковий вологомір, який буде мати гарну чутливість у зоні низької вологості та якісно виконаний міцний корпус, буде коштувати вже в кілька разів дорожче. 

Якщо вологомір потрібен вам не для професійних цілей (наприклад, визначати вологість дров для мангалу чи каміну, якщо ви ще навчилися це робити «на дотик»), то рекомендуємо обирати вологомір саме за якістю виконання (тобто купувати з міцнішим корпусом) і надійнішими голками (які в дешевих приладах часто гнуться вже після першого використання).

Якщо ми говоримо про безконтактні (діелькометричні) вологоміри, то у недорогих китайських моделей, як правило, більша похибка, а головне – погана повторюваність результатів вимірювання.

Окрім того, недорогі діелькометричні вологоміри деревини (зазвичай китайські), не мають вибору порід деревини за їх щільністю, а лише за певною умовною групою деревини. Наприклад, у приладу є калібрування «сосна», але яку саме сосну виробник мав на увазі при калібруванні (щільність різних порід сосни може дуже відрізнятися), часто залишається лише здогадуватися.

3. На що ще звертати увагу при виборі вологоміра деревини?

  • Насамперед треба визначитися з колом задач, для яких буде використовуватись прилад.  

Кондуктометричні прилади бюджетного класу використовують для перевірки вологості поверхневих шарів деревини, що необхідно при перевірці стану дерев яних частин будівельних конструкцій, роботі з деревиною невеликої товщини, загальної оцінки деревини тощо.

Кондуктометричні прилади топ-класу використовують для перевірки вологості необробленої деревини, контролю вологості при відвантаженні та прийманні деревини цінних порід, для визначення градієнта вологості деревини в процесі та в результаті сушки, контролю роботи вологомірів інших типів тощо. 

Діелькометричні прилади із сенсорами у вигляді закріплених на корпусі пластин, як правило, використовуються для визначення вологості обробленої деревини і готових виробів з неї. 

Прилади із сенсорами у вигляді зовнішніх металевих пружних пластин є універсальними приладами. Єдиним їх недоліком є менша точність у порівнянні з кондуктометричними вологомірами деревини.

  • Для діелькометричних вологомірів важлива кількість закладених груп вимірювання під різні типи деревини. Причому дуже бажано, щоб був вибір не лише за типом деревини (наприклад, «сосна», «дуб», «осика»), але й за щільністю деревини. Зміна значення щільності дає змогу налаштувати вологомір саме на вашу деревину, забезпечивши високу точність вимірювань. У той час як поняття «сосна» чи «дуб» може дуже сильно відрізнятися в різних виробників та в різних країнах.

  • Під час купівлі діелькометричного (безконтактного) вологоміра звертайте увагу на такий параметр, як глибина проникнення (сканування). Якщо ви працюєте з дошкою, наприклад 40 мм, то намагайтеся купувати прилад з глибиною проникнення саме 40 мм, але не менше, ніж половина товщини дошки (її можна буде обміряти з двох сторін). Також звертаємо вашу увагу на те, що на ринку представлені деякі моделі, що мають 2 вбудованих датчики з різною глибиною проникнення, наприклад професійний НВЧ вологомір деревини з двома сенсорами (8 мм/40 мм) MERLIN HM9-DUO.

  • Зверніть увагу, що якщо діелькометричний вологомір має плаский сенсор, то його потрібно прикладати повністю до площини дошки. Причому, якщо дошка не оброблена, і між сенсором та нею буде невеликий зазор, то показання приладу будуть неточними.

  • Якщо вам потрібно міряти необроблену дошку діелькометричним вологоміром, то рекомендуємо обирати прилад зі спеціальним пружинним сенсором (наприклад, METRINCO M120W або EXOTEK MC-160SA), який є більш універсальним (ним можна міряти як оброблену, так і не оброблену деревину).

  • При купівлі кондуктометричного приладу варто звернути увагу на наявність термокомпенсації, яка є важливою для отримання точних результатів вимірювання. Особливо критично це для вимірювання вологості гарячої дошки. Причому лише для кондуктометричного методу вимірювання. Діелькометричні вологоміри мають несуттєву залежність результатів від температури зразка, якою в більшості випадків можна знехтувати.

  • Наявність запасних голок і можливість ремонту у продавця для голчастих (кондуктометричних) вологомірів.

  • Якщо ви купуєте прилад на виробництво, рекомендуємо додатково замовити метрологічне калібрування згідно з ISO 17025. За додаткову плату ми віддамо прилад до Укрметртестстандарту, який перевірить його згідно з методиками і видасть відповідне свідоцтво. У такому разі при будь-яких суперечках із вашими партнерами постачальниками чи покупцями, ви завжди зможете пред’явити цей документ, який підтвердить, що ваш прилад дійсно відповідає заявленим характеристикам.

4. Які вологоміри з нашого асортименту ми можемо порадити?

Кондуктометричні (голкові) вологоміри:

  1. METRINCO M140 і METRINCO M141W

Якісні професійні вологоміри з молотковим зондом для роботи з усіма породами деревини. Нам подобається якісне виконання приладу, точність, чудова чутливість у низькому діапазоні вологості, наявність як ручної, так і напівавтоматичної термокомпенсації (за допомогою інфрачервоного датчика). Однозначно рекомендуємо ці вологоміри професіоналам.

  1. CEM DT-129

Дуже достойний вологомір середнього класу від китайського виробника, з хорошою чутливістю в низькому діапазоні, непоганою точністю, міцним корпусом і наявністю великої кількості калібровок (щоправда, без можливості вибору по щільності). Прилад має інтегровані в корпус голки, а також додатковий виносний блок із голками для важкодоступних місць. Є температурна компенсація за допомогою виносного щупа.

  1. GM610

Недорогий вологомір із задовільною точністю і чутливістю в низькому діапазоні вологості. Має можливість зміни калібрувань залежно від групи деревини. Заявлена термокомпенсація має «специфічне» виконання – прилад вимірює температуру навколишнього середовища, а не зразка, що в принципі не відіграє ніякої ролі при вимірюванні гарячої дошки. Основний недолік приладу – він має не надто міцний корпус та голки, не підходить для вимірювання твердих порід деревини.

  1. WALCOM MD-814

Непоганий вологомір для приблизної швидкої оцінки несухої деревини (реально міряє від 10 % вологості) за дуже доступною ціною. Ідеальний «вологомір для дров». Не має жодних калібрувань. Виконаний у міцному корпусі, має надійні голки.

Діелькометричні («безконтактні», неруйнівні) вологоміри:

  1. Лінійка австрійських вологомірів MERLIN

Прилади цього виробника фактично є еталоном серед вологомірів деревини. В нашому маркеті представлено кілька моделей цих вологомірів з різною глибиною сканування. Вони мають лише один недолік– високу ціну.

  1. METRINCO M120W

Вологомір деревини і будівельних матеріалів від українського виробника METRINCO – одна з найпопулярніших моделей у нашому магазині. Цей вимірювач вологості оснащений пружинним сенсором, що дає змогу визначати вологість не лише обробленої деревини, а й необробленої. Має україномовне меню. Адаптований під наші умови калібрування, представлений як за назвою порід деревини, так і за їхньою щільністю. Має доволі непогану точність не гіршу 1,5 %, чудову повторюваність і чутливість у низькому діапазоні вологості. Придбати його можна за доступною ціною. Гарантія – 24 місяці. 

  1. METRINCO M110W, M112W, M115W, M118W

Лінійка діелькометричних вологомірів різної глибини сканування (від 8 до 40 мм), оснащених малогабаритним пласким сенсором. У порівнянні з моделлю M120W ці прилади мають кращу точність на рівні 1,0–1,2 %, але можуть використовуватися лише для вимірювання вологості обробленої деревини.

  1. WALCOM MD-918

Бюджетний китайський безконтактний вологомір деревини. Має 9 калібрувань, непогану чутливість у зоні низької вологості, задовільну точність близько 2 % (яка може трохи відрізнятися від екземпляра до екземпляра). Чутливий сенсор у формі пластини знаходиться позаду приладу і займає доволі велику площу. Цим вологоміром неможливо виміряти необроблену деревину. Для точних показань необхідно, щоб між деревиною і сенсором був хороший контакт. Головна перевага приладу - доволі низька ціна.

Рекомендуємо звертатися безпосередньо до наших спеціалістів, які зможуть підібрати прилад саме під ваші потреби.