Як виміряти вологість тонких пиломатеріалів ‒ шпону, ламелі, фанери? Для визначення вмісту вологи у цих пиломатеріалах доцільно використовувати діелькометричні вологоміри деревини. Тим не менше, не кожний вологомір деревини підійде для вирішення цього завдання.

У цій статті ми розкажемо, який вологомір деревини найкраще підійде для визначення вологості шпону, ламелі та інших тонких пиломатеріалів, як правильно міряти вологість і яких помилок слід уникати.

Останнім часом значно зріс попит на продукцію з натуральної деревини. Але не всі знають, що весь процес від заготівлі деревини до виготовлення готової продукції – це дуже кропітка робота, яка вимагає контролю багатьох показників.

Основний показник, який необхідно систематично контролювати, ‒ вологість деревини. Розглянемо особливості вимірювання вологості тонкої деревини – шпону або ламелі.

Для якісного контролю вологості матеріалів необхідно вибрати правильний інструмент. Як правило, вологість шпону або ламелей вимірюється діелькометричними приладами. Більшість діелькометричних вологомірів мають глибину проникнення від 20 до 40 мм. Але такі прилади нам не підходять, оскільки максимальна товщина шпону 10 мм. Для вирішення цієї задачі потрібно використовувати вологомір із мінімальної глибиною проникнення. Наприклад, професійний НВЧ вологомір деревини та шпону MERLIN HM9-WS1 з можливістю регулювання глибини проникнення від 0.5 до 3.00 мм і  професійний вологомір деревини METRINCO M118W  з глибиною проникнення до 8 мм. Обидва ці прилади представлені в Маркеті вимірювальних приладів «SIMVOLT».

Для проведення вимірювань нам знадобиться прилад (ми протестуємо 2 моделі ‒ MERLIN HM9-WS1 та METRINCO M118W), шпон (у нашому випадку з ясеню) і підложка. Як підложку можна використати пінополістерол. Підложка необхідна для того, щоб ізолювати вимірюваний зразок від поверхні та рівно його розмістити, зменшуючи при цьому похибку вимірювання. Проводити вимірювання гнучких зразків (шпон) на провисі, як це радять деякі майстри, неправильно! Якщо міряти гнучкий зразок на провисі поверхня вимірювання стає нерівною та виникає значна похибка внаслідок поганого контакту сенсора і зразка.

Вмикаємо вологомір MERLIN HM9-WS1 і обираємо тип деревини «Ясен». Обираємо потрібну глибину сканування (в нашому випадку 1.25 мм) та проводимо вимірювання. Вимірювач вологості MERLIN WS1 показує 5,6 % вологості.

Тепер протестуємо вологомір METRINCO M118W. Вмикаємо вологомір, обираємо тип деревини «Ясен». Результати вимірювання шпону приладом METRINCO M118W – 4,7...6,1 %.

Різниця при вимірюванні вологості шпону виникла через розміри сенсора приладів. Сенсор приладу METRINCO M118W набагато менший, ніж сенсор MERLIN HM9-WS1. Тому при вимірюванні вологомір MERLIN HM9-WS1 усереднює вологість по всій площі контакту сенсора, а прилад METRINCO M118W вимірює її в різних частинах зразка досить точно.

Як бачимо, результати вимірювання корелюються між собою. Наприклад, при вимірюванні вологості в одному місці шпону METRINCO M118W – 6,5 %, а MERLIN HM9-WS1 – 6,9 %. Отже, це правильні прилади для вимірювання тонкої деревини (шпону і ламелей).

На SIMVOLT Channel ви можете переглянути відео «Як визначити вологість шпону (ламелі)?»

 

Маркет вимірювальних приладів «SIMVOLT» пропонує широкий асортимент вологомірів для різних застосувань від відомих виробників.