Достатня освітленість – одна з головних умов розвитку живих організмів

Світло, а точніше достатня освітленість, є однією з головних умов розвитку більшості живих організмів. При недостатній освітленості рослини і тварини хворіють, людина почуває себе виснаженою.

Бувають ситуації, коли на перший погляд приміщення є достатньо освітленим, але рослини чомусь жовтіють, а сама людина швидко втомлюється. Насправді ж око людини не здатне визначати точний рівень освітленості необхідний для повноцінного життєіснування.

Люксметр – прилад для вимірювання освітленості приміщень

Для вимірювання освітленості приміщень необхідно використовувати спеціальний прилад, який називається люксметром. Принцип його роботи досить простий: отримуючи світловий потік на фоточутливий елемент, прилад перетворює світло в електричний струм, який виводиться на відградуйовану в люксах шкалу амперметра.

Компанія SIMVOLT пропонує зручні у використанні портативні люксметри, зокрема люксметри FLUS ET-952Delta OHM HD 2302.0 та Ezodo DL-204.

Санітарно-гігієнічні норми рівня освітленості

Одним з основних застосувань люксметра є вимірювання рівня освітленості на робочому місці або в житловому приміщенні. Рівень освітленості повинен відповідати таким санітарно-гігієнічним нормам:

  •       при люмінесцентному освітленні – 300 люкс;
  •      при освітленні лампами розжарювання – 150 люкс.

Якщо ж показники освітленості не відповідають вищезазначеним вимогам, то це призводить до швидкої стомлюваності очей і до зменшення працездатності людини. У цьому випадку на робочому місці необхідно встановити додаткове місцеве освітлення.

Люксметри застосовуються також у школах, бібліотеках, музеях, наукових центрах – скрізь, де потрібно правильно розподіляти освітлення і створювати комфортні умови для перебування людини. Крім того, у музеях та бібліотеках, де знаходяться старовинні речі, необхідно постійно підтримувати та контролювати освітленість на рівні, що буде сприяти безпечному їх зберіганню та не допускати їх вицвітання та руйнування.

Вимірювання освітленості – невід’ємний етап вирощування рослин

Крім того, вимірювання освітленості є невід’ємною частиною вирощування рослин, як у тепличних умовах, так і вдома, оскільки для гарного росту важливо створити для кожного типу рослини такий рівень освітленості, який максимально відповідав би природному.

Так, до рослин, що люблять яскраве світло (15–20 тис. люкс), відносяться пальми, гібіскус, троянди, жасмин та ін. Бегонії, фікуси – рослини, які добре почувають себе в тіні (10–15 тис. люкс). За допомогою люксметра можна визначити оптимальне місце для рослини на підвіконні чи в теплиці або, якщо рослина вже має певне місце, – регулювати освітленість за допомогою ламп.

Отже, вдома і на роботі, у медичних і навчальних установах, при вирощуванні рослин люксметр допоможе правильно розподілити освітлення, заощадити на електроенергії і створити оптимальні умови праці відповідно до Ваших потреб.