pH-метр – унікальний прилад для вимірювання водневого показника (показника pH), що характеризує активність іонів водню в розчинах, воді, харчовій продукції та сировині, об'єктах навколишнього середовища і виробничих системах безперервного контролю технологічних процесів, у тому числі в агресивних середовищах.

Простіше кажучи, рН-метр – це пристрій, який призначений для вимірювання кислотності і/або лужності водних розчинів. Нейтральне значення рН = 7. Таке значення, зазвичай, має питна вода. Значення менше 7 – це кислі середовища, а значення більше 7 відповідають лужним середовищам.

При регулярному використанні рН-метрів постає питання, як правильно зберігати пристрої і, найголовніше, pH-електроди, щоб забезпечити високу точність вимірювання та тривалий період експлуатації. pH-електроди не можна зберігати насухо або в чистій воді.

Побутує міф, що електрод можна зберігати насухо. Це було правдою для старих електродів із товстим вимірювальним склом. Дійсно, старі «радянські» електроди можна було сушити, а потім вимочувати знову в кислих розчинах перед початком роботи.

У всіх сучасних електродах вимірювальне скло тоненьке і не витримує пересихання. Електрод повинен бути постійно мокрим, і як тільки він пересихає, його характеристики погіршуються. Але це не головна причина, чому потрібно зберігати електроди у спеціальному розчині. Головна причина полягає в тому що абсолютна більшість електродів, які зараз виробляються, є комбінованими, тобто у них всередині є як скляний рН-електрод, так і електрод порівняння. Останній з’єднується з вимірюваним розчином через електролітний ключ – пористу вставку з кераміки чи полімеру.

У герметичному гелевому електроді в його електроді порівняння знаходиться гель (дуже в’язкий, що не переливається при нахилянні електрода). Цей внутрішній гель містить розчин KCl (хлориду калію), насичений за сріблом з досить високою іонною силою (простими словами ‒ дуже солоний розчин). Якщо залити у флакончик для зберігання чисту воду, то внаслідок осмосу вода буде потихеньку проникати через електролітний ключ всередину електрода та змінювати склад внутрішнього електроліту, що погано позначиться на характеристиках електрода.

Якщо рідини у флакончику для зберігання недостатньо і скло повністю не занурене, то, особливо це важливо для гелевих електродів, внутрішня рідина, навпаки, починає витікати через електролітний ключ, підсихати й утворювати кристали. Поки ця ситуація не критична, можна змити кристали спеціальним розчином та розмочити електрод і він працюватиме. Але краще не допускати такої ситуації. Для уникнення осмосу в будь-якому випадку при зберіганні електрода всередині флакона має бути теж сольовий розчин подібного хімічного складу.

У більшості ручних рН-метрів електрод також гелевий, тому його необхідно зберігати в розчині з високою іонною силою з великою кількістю KCl (хлориду калію). Гелеві електроди особливо чутливі до неправильного зберігання, гель може втратити свої властивості.

Скляний електрод влаштований дещо інакше. Він має електролітний ключ (зазвичай керамічний), а всередині рідкий водний розчин, який містить 3‒4 моль/л KCl (хлориду калію), насичений за сріблом. Такі електроди менш чутливі до неправильного зберігання, але від електролітного ключа вниз весь електрод необхідно занурювати в розчин для зберігання, який містить не менше 3 моль/л хлориду калію.

Частина електродів виготовляється зі спеціальним ключем з іншим розміром пор. Такі електроди можна перезаряджати через спеціальний отвір, який відкривається і закривається. В такому випадку при вимірюванні та калібруванні електрод обов'язково має бути відкритий, і під власною вагою внутрішній електроліт електрода порівняння через електролітний ключ має потрапляти у зразок (використовуються мікролітри електроліту), але це додатковий захист електролітного ключа та внутрішнього розчину від забруднення. Коротко: якщо електрод порівняння можна відкрити, при вимірюванні його треба відкрити. При зберіганні обов’язково закривають отвір електрода, щоб запобігти висиханню внутрішньої рідини і флакон для зберігання повинен бути заповнений спеціальним розчином.

Окрім наявності в розчині хлориду калію, бажано, щоб чутливий шар рН-чутливого скла (кулька електрода) при зберіганні знаходився у слабо кислих умовах. Для зберігання воду не можна використовувати в жодному разі. Найкраще використовувати розчин хлориду калію, який є трохи підкисленим. Тоді строк зберігання вашого електрода буде найбільшим.

Розчин для зберігання можна виготовити самостійно, але значно простіше і надійніше придбати готовий розчин для зберігання електродів, який є завжди в наявності в Маркеті вимірювальних приладів «SIMVOLT».

Через електролітний ключ розчини у флаконі та в електроді завжди зв’язані між собою. Тому склад розчину для зберігання з часом може змінюватися. Розчин для зберігання необхідно періодично замінювати, навіть якщо немає ніяких візуальних змін. Обов’язково треба промити електрод, флакон і замінити розчин для зберігання, якщо в ньому утворилися кристали, помутніння або осад.

На ринку потенціометричних пристроїв (рН-метрів) існує єдине виключення ‒ це електроди від японського виробника HORIBA серія LAQUA. Це рН-електрод, рН скло якого можна сушити. Такий електрод зберігається герметично закритим власною кришкою, але практично сухим. Можна залишити декілька крапель розчину для зберігання або води, але повністю заповнювати об’єм під кришкою розчином не потрібно. Це єдині прилади, для яких виробник офіційно декларує таку можливість.

Усі ці нескладні поради допоможуть подовжити строк служби вашого електрода і підвищать точність вимірювання рН-метра.

На SIMVOLT Channel ви можете переглянути відео «Як правильно зберігати pH-метр (pH електрод)?».

Маркет вимірювальних приладів «SIMVOLT» здійснює гарантійне та постгарантійне обслуговування рН-електродів на базі власного сервісного центру в місті Київ.