Чадний газ здебільшого утворюється в результаті неповного згоряння будь-якого палива, наприклад дров, бензина або пропана. Монооксид вуглецю не має запаху, смаку і зазвичай не виявляється людиною. Це робить його небезпечним газом, оскільки надмірний вплив може спричинити отруєння чадним газом. Отруєння чадним газом виникає, коли в крові накопичується занадто багато вуглекислого газу, і ваше тіло починає замінювати на нього кисень у еритроцитах. Симптоми можуть включати головний біль, блювоту, запаморочення, слабкість, сплутаність свідомості, нудоту, втрату свідомості і навіть смерть.

Найкращий спосіб запобігти отруєнню чадним газом – встановити детектор газу CO у вашому домі, на робочому місці, в автомагазині чи в іншому місці, де ймовірно може виникнути витік CO.

Як працює газоаналізатор чадного газу?

Газоаналізатор чадного газу (CO) насправді не є дуже складним обладнанням. Усередині пластикової камери розміщені частини, які працюють узгоджено, щоб сповістити користувача про виявлення смертельного газу. Точні компоненти можуть відрізнятися від однієї моделі до іншої, але ось короткий список основних частин:

  • Маленький кремнієвий мікрочіп посилає електронний заряд, щось на кшталт сигналу «що робити», до інших частин детектора. Мікросхема з’єднана з інтегрованою електронною схемою з мідним проводом, яка є основою для пристрою.
  • Світлодіоди використовують світло, щоб повідомити вам, як функціонує пристрій і чи потрібно замінити батарею. Деякі детектори також мають рідкокристалічний дисплей (LCD), на якому відображаються рівні чадного газу (CO).
  • Дроти до електричної системи будівлі або батареї забезпечують живлення пристрою.
  • Кнопка перевірки/скидання дозволяє переконатися, що сигналізація працює.
  • У камері виявлення міститься датчик газу CO.
  • Датчик CO визначає та вимірює концентрацію газу CO в атмосфері в частках на мільйон (ppm).

Коли датчик виявляє небезпечний рівень газу, він надсилає електронний імпульс сигналізації. Чим вища концентрація, тим швидше спрацює сигналізація. Наприклад, в деяких моделях газоаналізаторів чадного газу сигналізація реагує на концентрації близько 70 ppm лише за годину, але реагує на концентрації 400 ppm лише за чотири хвилини. Сигнал тривоги звучить із гучністю близько 85 децибел (дБ), трохи тихіше, ніж працює звичайна газонокосарка, але часто дуже пронизливо.

Детектори CO можуть використовувати кілька типів датчиків для виявлення чадного газу в повітрі.

  • Біоміметична сенсорна технологія відтворює вплив CO на гемоглобін у крові. У біоміметичному датчику гель змінює колір, коли він поглинає CO. Окремий датчик виявляє зміну кольору та сповіщає процесор детектора, щоб подати сигнал тривоги. Після того, як біоміметичний датчик змінив колір, його потрібно помістити в середовище, вільне від CO, щоб скинути його.
  • Металооксидні напівпровідникові датчики використовують схеми, нанесені на кремнієвий чіп. Коли чадний газ контактує зі схемою, він знижує електричний опір. Процесор виявляє зміни та викликає звуковий сигнал. Ці датчики потребують багато електроенергії, тому їх зазвичай підключають до настінних розеток, а не до змінних батарей.
  • Як і датчики оксиду металу, електрохімічні датчики використовують зміни в електричному струмі для виявлення чадного газу. Але замість використання вбудованого чіпа електрохімічні датчики використовують електроди, занурені в хімічний розчин. Електрохімічні датчики миттєвого виявлення та реагування (IDR) часто використовуються в професійному сенсорному обладнанні для швидкого виявлення небезпечних рівні CO.

Правила користування газовим аналізатором

Оскільки чадний газ не має кольору, смаку, запаху та не подразнює, найкращим способом виявити його наявність є використання електронного газового аналізатору.

Такі електронні прилади роблять виявлення набагато швидшим і легшим і дозволяють знаходити коливання рівнів CO, які було б важко або неможливо виміряти будь-яким іншим способом. Наприклад, можуть бути виявлені зміни лише на 1 ppm. Застосовуючи газовий аналізатор необхідно виконати перевірку рівня навколишнього CO, а також удома та навколо/поруч із приладами. Це важливий крок, який захищає життя!

Газоаналізатор чадного газу

Перш ніж вибрати детектор чадного газу (CO), проведіть невелике дослідження. Вам потрібно буде вирішити, якому детектору ви віддаєте перевагу на батарейках чи живлення від розетки. Блок підключається до будь-якої розетки і може бути перенесений в іншу кімнату, якщо це необхідно. Але якщо ваш модуль не має резервної батареї, ви незахищені в разі збою живлення. Це може здатися невеликою проблемою у випадку тимчасових відключень, але уявіть тривале відключення електроенергії взимку. Ви можете скористатися портативним обігрівачем або дров’яною піччю, щоб зігріти свій дім – саме такі способи обігріву можуть викидати CO у повітря.

З іншого боку, блоки, що працюють від батарейок, зазвичай стаціонарно прикріплюються до поверхні у вашому домі. Зазвичай це не є проблемою, якщо ваш детектор не сприймає інші гази крім CO, викликаючи помилкові тривоги та спонукаючи вас перемістити пристрій. Залежно від розміру вашого будинку та кількості розташованих приладів, що спалюють паливо, комбінація типів газоаналізаторів може варіюватися. Дотримуйтесь інструкцій виробника щодо розміщення, обслуговування та планової перевірки детекторів.

Виробники рекомендують встановлювати детектори чадного газу в кількох місцях:

  • За межами спальної кімнати.
  • На кожному поверсі будинку.
  • У будь-якому іншому місці де встановлені газові або обігрівальні прилади.

Де використовуються датчики чадного газу?

За своєю природою чадний газ є підступним. Це абсолютно безбарвний газ без запаху. Це означає, що ви не матимете жодного попередження, крім сигналізації про чадний газ! Деякі люди думають, що відчувають його запах, однак це поширена помилка.

Чадний газ не має смаку, запаху чи кольору, що робить його невидимою загрозою для всіх, хто проживає в будинку з високим рівнем CO. На щастя, цей непомітний газ можна легко виявити та запобігти за допомогою сучасних технологій.

Існує купа побутових приладів, які спалюють паливо та можуть виробляти чадний газ. Ці прилади варіюються від плит до холодильників, сушарок і водонагрівачів. І, звичайно, є автомобілі, маленькі двигуни та генератори.

Детектори чадного газу є найкращим і найпростішим способом запобігання отруєнню CO. Придбайте набір детекторів CO та встановіть один поруч із кожною спальнею у вашому домі – зазвичай у коридорі.

Переконайтеся, що ваші датчики чадного газу працюють належним чином, проводячи тести відповідно до рекомендацій виробника та регулярно замінюючи батареї. Експерти рекомендують змінювати батареї детектора чадного газу двічі на рік.

Окрім встановлення детекторів CO у вашому домі, є кілька додаткових речей, які ви можете зробити, щоб запобігти небезпечним рівням чадного газу у вашому домі:

  • Ніколи не залишайте свій автомобіль заведений у гаражі. Це особливо важливо, якщо ваш гараж приєднаний до вашого будинку.
  • Слідкуйте за належною вентиляцією паливних пристроїв і двигунів. До них належать: обігрівачі приміщень, печі, вугільні грилі, кулінарні плити, водонагрівачі, портативні генератори, дров'яні печі, двигуни легкових і вантажних автомобілів.
  • Тримайте вентиляційні отвори та димоходи незаблокованими. Переконайтеся, що вони не закриті брезентом або сміттям.
  • Переконайтеся, що ваші опалювальні прилади знаходяться в добре провітрюваних приміщеннях.
  • Тримайте свій камін в чистоті та в хорошому стані, включаючи димарі та димоходи.

Норми вимагають встановлення детектора чадного газу в навчальних закладах, закладах охорони здоров’я, житлових будинках і будинках, які використовують паливо для опалення, нагрівання гарячої води або приготування їжі. Ви обов’язково повинні встановити датчики чадного газу якщо:

  1. На вашому підприємстві працює обладнання для спалювання палива.
  2. Ви керуєте великими складськими приміщеннями.
  3. Ваш бізнес – це готелі або пансіонати.
  4. Ваш бізнес включає закриті паркувальні зони.
  5. Ваші співробітники працюють з обладнанням, що спалює пропан.

Які гази визначає?

Є два типи детекторів, які вам абсолютно необхідно мати у вашому домі: димова сигналізація та детектори чадного газу (CO). І димова сигналізація, і датчики чадного газу можуть врятувати ваше життя, оскільки вони можуть виявити проблему раніше вас. Що стосується впливу вогню та CO, кожен момент має значення. Також важливо знати, де слід розмістити датчики чадного газу. Сьогодні багато димових сигналізаторів також включають детектори чадного газу, однак детектор CO слід розміщувати нижче на стіні, ніж більшість димових сигналізаторів. І, можливо, вам цікаво, чи може детектор чадного газу виявити витік газу. Відповідь – ні. Детектори CO не можуть виявити витік газу.

Чадний газ — це особливий вид газу, який утворюється як побічний продукт неповного спалювання. Чадний газ зазвичай потрапляє в будинок  через несправну піч, сушарку для одягу або газовий камін. Цей газ є небезпечним, оскільки він не має запаху та горить. Це може бути загрозою двома способами:

  • Він може горіти. Чадний газ може потрапити в будинок і викликати пожежу.
  • Це може вас отруїти. Чадний газ потрапляє у ваші легені та зв’язується з ділянками легенів, які призначені для надходження кисню. Ви можете навіть не відчувати, що задихаєтесь. Люди можуть померти уві сні через отруєння чадним газом.

Загалом, більшість детекторів чадного газу не виявляють природний газ, оскільки це абсолютно різні види газу. Більшість пожежних сповіщувачів виявляють чадний газ, а не природний газ. Знову ж таки, це тому, що чадний газ вважається більшою загрозою: хоча природний газ більш летючий, його також легше виявити без детектора.

Детектор чадного газу

Однак є детектори газу, які домовласник може придбати, які виявлятимуть різноманітні типи витоків газу для додаткової безпеки. Ці сповіщувачі можуть бути розумним вибором для тих, хто має значну кількість приладів, що працюють на природному газі, у своєму домі, або тих, хто має старі газові прилади, які, на їхню думку, можуть з часом вийти з ладу.

Якщо ви шукаєте найкращий детектор витоку чадного газу для свого дому, ви будете раді знати, що в маркеті вимірювальних приладів https://simvolt.ua/ є багато варіантів, які відповідають вашим потребам від відомих, надійних виробників: AZ-Instrument, Benetech, CEM Instruments, DELTA OHM, KORNO, MIC, Tenmars, Walcom. Також в нашому асортименті представлені багатопараметричні моделі газових аналізаторів: Портативний газовий аналізатор/термогігрометр (СО2,СО, RH, T) USB AZ-77597, Газовий детектор з прокачкою Walcom W-K-600 (CO, CH2O, NO2), Аналізатор якості повітря (пил/CO/CH2O/RH) KORNO GT-1000-JM3, Вимірювач якості повітря HD37AB1347, Аналізатор якості повітря CEM DT-9881 для одночасного моніторингу основних параметрів повітря.