Принцип роботи вологоміра
Вологоміри (також відомі як детектори вологи) використовуються для вимірювання кількості води в зразку матеріалу. Це вимірювання дозволяє користувачеві з’ясувати, чи відповідає рівень вологості необхідному або потрібно внести корективи.
Зокрема, інспектори власності можуть бути зацікавлені у визначенні рівнів вологи через ризик пошкодження, пов’язаного з вологістю. Виробники меблів, які бажають забезпечити найкращу якість, можуть використовувати вологомір.
Вологоміри зазвичай оснащені цифровими екранами для швидкого зчитування показань вимірювання. Результати вимірювання можуть вказувати на те, чи є певна невідповідність рівня вологості відносно попередньо визначеної межі.
Вологоміри використовувати для оцінки рівня вологості різних матеріалів, зокрема:
- Деревина.
- Бетон.
- Гіпсокартон.
- Паперова продукція.
- Зерно.
Перевищена вологість може призвести до псування матеріалу, тому важливо регулярно проводити вимірювання. Вологоміри є важливими пристроями для професіоналів, які займаються заготівлею зерна та деревини, обслуговуванням майна, виготовленням дерев’яних меблів тощо.
Існує два основних типи вологомірів — кондуктометричний (штифтовий) і діелькометричний (безштифтовий). Кожен тип підходить для певних цілей і має свої унікальні властивості щодо вимірювання рівня вмісту вологи.
- Портативні штифтові вологоміри оснащені 2 маленькими сталевими зондами, які вставляються в матеріал для ефективного визначення рівня вологості. Процес вимірювання матеріалу супроводжується циркуляцією струму між двома точками, при цьому рівень опору перетворюється на значення вмісту вологи. Штифтові вологоміри дозволяють отримати більший діапазон вимірювання вологості на різній глибині, ніж безштифтовий тип. Ці вимірювачі зазвичай використовуються для визначення рівня вологості таких матеріалів, як штукатурка, гіпсокартон, бетон і дерево.
- Безштифтові вологоміри (або неруйнівні вимірювачі) оснащені сенсорною панеллю. Ця панель випромінює електромагнітний сигнал, що дозволяє оцінити рівень вологи при контакті з матеріалами. Цей вологомір оцінює коливання руху хвиль, щоб визначити рівень наявної вологи. При вимірювання поверхня матеріалу не пошкоджується та не руйнується.
Вологоміри можна використовувати для оцінки рівня вологості в широкому спектрі матеріалів. Деякі вологоміри забезпечують аналогові показання, а інші — цифрові. Деякі моделі вологомірів мають кольорові індикатори, які світяться відповідно до виявлення різних рівнів вологи. Зелене світло вказує на сухість, жовте означає помірну вологість, а червоне означає високий рівень вологи.
Штифтовий вологомір працює за принципом опору та дозволяє проводити основні вимірювання електрики, що циркулює через речовину. Цей тип вимірювача можна використовувати для ефективного розрізнення стану поверхні та навколишнього матеріалу. Однак використання штифтового вологоміра може призвести до матеріальних збитків та пошкодження поверхні.
Безштифтовий або неінвазивний вологомір працює за принципом електричного опору. Це дозволяє знімати точні показники, не завдаючи жодної шкоди матеріалу.
Переваги використання вологоміра
Вологоміри перевіряють вміст вологи (води) у шматку дерева чи інших типах матеріалів. Вони є звичайним інструментом як для професійних деревообробників, так і для любителів.
Але вам може бути цікаво: «Чи справді мені потрібен вологомір?» Відповідь так! Вологомір, будь то штифтовий чи безштифтовий, необхідний для вашого проекту, оскільки вологість є одним із ключових факторів.
Якісний вологомір із простими у використанні функціями та швидкими результатами може спростити ваші проекти. Використовуючи вологомір ви:
- Станете більш ефективним і авторитетним виробником.
- Економите час і гроші, оскільки ви купуєте матеріали, які не призведуть до провалів проекту.
- Будете створювати високоякісні продукти. Перевірка вмісту вологи може гарантувати, що ваші продукти вийдуть висококласними. Це починається зі знання бажаного вмісту вологи (рівноважного вмісту вологи або EMC) для кінцевого призначення продукту. Тоді ви зможете порівняти це число з показаннями вологоміра, коли ви готуєтеся купувати матеріали. Вимірювач також стане в нагоді, коли вам потрібно контролювати вміст вологи протягом усього процесу виготовлення вашого проекту.
- Створите довіру у своїх клієнтів, завжди виробляючи продукцію високої якості. Коли ви використовуєте вологомір для виготовлення високоякісних виробів, ваші клієнти почнуть вам довіряти. Якщо ви керуєте власним бізнесом, ви знаєте, наскільки важлива репутація! Задоволені клієнти стають одними з ваших найкращих промоутерів. І ваш вологомір також може допомогти вам впоратися з незадоволеними клієнтами. Записуючи показання вологоміра, ви можете показати їм, що дотримувалися правильних практик. Вони оцінять ці зусилля та з меншою ймовірністю будуть звинувачувати вас у проблемах із продуктом.
- Виявлятимете ранні ознаки проблем, перш ніж вони торкнуться вас або ваших клієнтів. Вологомір може бути корисним не лише для створення проектів, але й для вирішення проблем, пов’язаних із затопленням або пошкодженням водою. Він може виявити надлишок вологи, допомагаючи оцінити пошкодження та усунути їх.
Вологомір допоможе отримати найкращі результати, незалежно від того, професіонал ви чи ні. Незважаючи на це, певні фактори визначатимуть, чи потрібен він вам. Ось декілька питань, які варто розглянути:
- Як часто ви працюєте з деревом? Якщо ви постійно працюєте з деревиною, вологомір є чудовою інвестицією, яка швидко окупиться. Але якщо ви берете участь у одноразовому проекті, ви можете вологомір взяти на прокат і не витрачати зайві кошти.
- Скільки ви витрачаєте на проект? Якщо ви вкладаєте великі гроші в якісні матеріали, буде шкода, якщо вони будуть зіпсовані. Ви б не хотіли, щоб ваш музичний інструмент тріснув або предмет меблів почав деформуватися.
- Ви самі сушите деревину чи купуєте готову? Якщо ви сушите деревину самостійно, вам знадобиться спосіб перевірити її вологість під час процесу сушіння.
Виведіть свої вироби з дерева на новий рівень за допомогою вологоміра. Оскільки вода та вологість дуже сильно впливають на деревину, наявність вологоміра може позбавити вас від довготермінових проблем. Ви будете більш ефективними в проекті, який візьмете, і заробите репутацію першокласного столяра. І навіть якщо ви не професіонал, вологомір деревини може вивести вашу роботу на новий рівень. Ви будете приймати рішення щодо своїх проектів зі знанням справи та впевненістю.
Вимірювання рівня вологості
Є багато різних випадків у домі, коли вологомір може надати цінні дані. Вологоміри можуть оцінювати деревину, бетон, папір і гіпсокартон на наявність води та вологості.
Вологоміри, також відомі як детектори вологи, можуть перевіряти рівень води в стінах, які могли піддаватися повільному витоку. Ці вимірювачі також оцінюють гіпсокартон, якщо ви відчуваєте запах затхлості та підозрюєте приховану вогкість, і навіть досліджують дрова, щоб переконатися, що вони достатньо сухі для горіння.
Вологоміри, як правило, є невеликими електронними пристроями, які досить прості у використанні та не дорогі. Існує кілька різних типів, тому варто провести дослідження, щоб переконатися, що в кінцевому підсумку ви виберете правильний.
Хоча вологоміри теоретично можуть перевіряти різні матеріали, подумайте про основний тип поверхні, на якій ви будете використовувати пристрій, оскільки багато з них точно відкалібровані.
Штифтові вимірювачі вимірюють вологість, коли штифт вставляється в матеріал. Залежно від того, що ви хочете перевірити, кондуктометричні моделі вологомірів можуть бути правильним вибором для вас. Вибір вологоміра з довшими вимірювальними штифтами полегшить глибше проникнення в певні матеріали.
Для вимірювання градієнтів вологи вам знадобиться вимірювальний прилад із вимірювальними штифтами з тефлоновою ізоляцією. Градієнти вологості — це коливання між рівнями вологості на поверхні матеріалу порівняно з внутрішньою частиною. Деякі пристрої мають змінні штифти, тому підходять для різних матеріалів.
Перед використанням вологоміра обов’язково його відкалібруйте. Це важливий крок, інакше показання будуть неточними. Процес калібрування залежить від типу вимірювача, який використовується. Деякі прилади мають вбудоване калібрування або набори для калібрування, які спеціально виготовлені та призначені для використання разом із вологоміром.
Стандарт вмісту вологи пропонує швидкий і простий спосіб перевірити точність пристрою, який не має вбудованого засобу калібрування. Стандарт вмісту вологи передбачає кілька контрольних точок, щоб дати користувачеві повну впевненість у точності показань, які надає вологомір.
Точний спосіб використання вологоміра залежатиме від вашого типу. Після калібрування пристрій із штифтами слід розташувати таким чином, щоб штифти були перпендикулярні до поверхні підкладки. Потім штифти вставляються в поверхню якнайглибше, щоб зняти показання. Перш ніж знімати показання, переконайтеся, що і пристрій, і поверхня, яку ви перевіряєте, повністю сухі. Видаліть видиму воду або конденсат.
Якщо ви використовуєте безштифтовий вимірювач, важливо застосовувати до нього правильний тиск, оскільки він з’єднується з поверхнею матеріалу через сенсорні поверхні. Зазвичай інструкція, що додається до пристрою, детально описує правильний рівень тиску.
Штифтовий вологомір вимагатиме багаторазового використання на різних ділянках досліджуваного матеріалу, щоб забезпечити точну оцінку. Безштифтовий вологомір просто вимагає, щоб тестова поверхня була притиснута до стіни або матеріалу. Це можна повторити в різних областях відповідно до застосування.
Деякі вологоміри мають змінні наконечники, що може бути корисним для перевірки різних матеріалів. Різні поверхні мають різні вимоги, тому завжди перевіряйте, який наконечник підходить для матеріалу, з яким ви працюєте.
Якщо ви перевіряєте рівень вологості деревини або гіпсокартону, не використовуйте старі отвори, які використовувалися раніше, хоча це може мінімізувати пошкодження. У старих отворах є залишки вологи, що може призвести до завищення показань та вплинути на їх точність.
Деякі пристрої показують неточні показання, коли ємність батарейок знижується до кінця їх життєвого циклу. Завжди перевіряйте заряд батареї як частину ваших попередніх перевірок перед використанням вологоміра.
Калібрування вологоміра
Незалежно від того, наскільки дорогий та професійний ваш вологомір, прилад настільки ж надійний, наскільки надійне його калібрування. Від правильного результату вимірювання вологості залежить багато чого: бетонні фундаменти можуть розсипатися, урожай зерна, що зберігається, може зіпсуватися, фармацевтичні препарати можуть погіршитися або стати токсичними.
Отже, як перевірити правильність калібрування вологоміру? Одним із найкращих способів переконатися, що ваш вологомір має правильне калібрування, є спочатку належне калібрування вологоміра. Наприклад, деякі сучасні моделі вологомірів мають до 10 калібрувань, але вони повинні бути точно відкалібровані, щоб бути ефективними.
Бувають випадки, коли навколишнє середовище може вплинути на точність вологоміра, що може змусити вас сумніватися в калібруванні. Багато вологомірів мають довгий список попередньо встановлених калібрувань. Перепади температури та вологості можуть бути досить значними, щоб вплинути на точність показань. Ось чому багато вологомірів включають вбудовану температурну компенсацію.
Що ви можете зробити, щоб отримати найкращі показання за допомогою вологоміра?
- Перевірте кілька зразків (до трьох), усередніть результати та збільште кількість показань, якщо ви знайдете значення, що виходить за межі.
- Візьміть зразки з різних частин усього продукту.
- Дайте зразкам охолонути, якщо вони були в сушарці, або нагрітися, якщо вони були в прохолодному замкнутому приміщенні, оскільки занадто гарячі або занадто холодні зразки можуть вплинути на ваше показання.
- Перевірте роботу свого приладу, порівнявши показники вологості одного зразка за допомогою кількох вологомірів. Можливо, вологомір, який не дає точних і повторюваних показань, потребує обслуговування.
- Регулярно замінюйте батареї в портативних вологомірах і зберігайте їх тривалий час із вийнятими батареями. Використовуйте тестери для батареї або вставте нові батареї, щоб перевірити силу ваших батарей, якщо ви отримуєте плутані показання.
Додаткові поради щодо калібрування. Що потрібно знати про калібрування вологоміра? Є кілька речей, які можуть вплинути на ваші показання, які слід взяти до уваги, плануючи калібрувати влогомір або якщо ви підозрюєте, що не отримуєте точні показники:
- Надмірна вологість повітря може вплинути на калібрування.
- Сторонні залишки в матеріалі, який ви тестуєте, можуть вплинути на ваші результати та спричинити помилкові показники.
- Еталон вологоміра може бути порушений після багаторазового використання.
Найпростіший спосіб калібрування
Сьогодні компанії-виробники пропонують широкий асортимент вимірювачів вологи з вбудованим, попередньо перевіреним заводським калібруванням. З цього вибору вологомірів може бути один із встановленими попередніми налаштуваннями, тож вам ніколи не доведеться турбуватися про встановлення власних точних калібрувань.
Наприклад, портативні вимірювачі вологи зернових культур можуть мати калібрування для кількох різних сортів рису, а також для рисового борошна та пшениці. Вологомір будівельних матеріалів-може мати шість різних заводських налаштувань для зчитування рівня вологості бетону, гіпсокартону, гіпсу та інших твердих речовин.
Перш ніж вибрати вологомір, проконсультуйтеся з нашою командою кваліфікованих менеджерів. Працівники SIMVOLT добре знають, що кожен інструмент може зробити для вас, а також знає довгий список калібрувань, з яких ви можете отримати ідеальне, перевірене в лабораторії, попередньо встановлене калібрування. Якщо у вас виникнуть запитання щодо калібрувань, ми готові надати вам підтримку.
Від вибору та придбання правильного приладу до усунення несправностей калібрування та проведення ремонту за необхідності — ми з вами на кожному кроці.
Практичні поради користування вологоміром
Незалежно від того, чи ви деревообробник, любитель чи інша людина, яка працює з деревом, ви хочете вдосконалити свою майстерність. Як ви можете стати точнішим і ефективнішим у своїй роботі? Найпростіший спосіб зробити це — дотримуватись порад щодо використання вологоміра деревини. Завдяки цьому ви витрачатимете менше часу на роботу з його функціями та отримуватимете точніші показання.
Ви вже знаєте основи роботи вологоміра. Але, можливо, у вас були проблеми. Результати вимірювання здаються надзвичайно високими чи низькими? Чи здається, що ви отримуєте непослідовні або хибні показники?
Ось кілька основних порад, які допоможуть уникнути типових проблем і ефективніше використовувати вологомір. Це стосується всіх типів вологомірів деревини.
- Перевірте калібрування вологоміра перед його використанням, щоб отримати точні показники. Багато моделей вологомірів постачаються з довідковим інструментом перевірки калібрування. Деякі навіть мають вбудований калібратор, який працює одним натисканням кнопки (хоча калібратор може вийти з ладу, якщо пристрій не працює). Якщо ваш вимірювач не постачається з пристроєм перевірки калібрування, ви можете придбати його у виробника. Наявність цього інструменту є важливою, оскільки ви завжди хочете мати можливість перевірити калібрування свого вологоміру, особливо якщо ви нещодавно його впустили або коли він підстрибував у кузові вашого автомобіля. Також майте на увазі, що відсутність методу перевірки калібрування може свідчити про неякісність вологоміра. Якщо це стосується вашого пристрою, ви можете розглянути питання про його оновлення на https://simvolt.ua/.
- Тримайте додаткові батареї під рукою. Батарейки вологомірів деревини зазвичай служать довго, тому вам не доведеться турбуватися про їх часту заміну. Однак не завадить мати під рукою додатковий набір — про всяк випадок. Вам би не хотілося, щоб посеред вимірювання партії деревини ви зрозуміли, що вам потрібно залишити робоче місце, щоб побігти в магазин за додатковими акумуляторами.
- Правильний пристрій по породі деревини. Порода деревини впливає на вибір типу вологоміра — штифтовий чи безштифтовий. Ось чому. Різні породи деревини мають різний хімічний склад і питому вагу. Штифтові вимірювачі, які вимірюють вологість за допомогою електропровідності, залежать від хімічного складу, оскільки він впливає на величину електричного опору. А для безконтактного вимірювача це стосується питомої ваги деревини. Питома вага залежить від породи деревини та впливає на показання електромагнітного датчика безштифтового вологоміра. Щоб компенсувати ці ефекти, ваш вологомір може мати спосіб введення породи деревини. Якщо ні, він повинен постачатися з діаграмою, яка дозволить вам виправити отримані показання.
- Витріть поверхню деревини від води. Перед вимірюванням вологоміром переконайтеся, що поверхня деревини суха. Краплі води на деревині можуть спотворити показання кондуктометричних і діелькометричних вологомірів.
- Уникайте вимірювання над сучками або незвичними зернами в деревині. Розташування вологоміра деревини на цих місцях може дати неточні показання, оскільки вони можуть вплинути на механізм пристрою. Щоб бути в безпеці, знайдіть місце на деревині з прямим волокном, щоб зробити свої вимірювання.
- Не знімайте показання біля металу. Метал вплине на ваші показання. Тому уникайте вимірювання поблизу металевих шпильок, кріплень або цвяхів. Якщо ваша деревина тонка, ви навіть можете уникнути металевого столу під нею під час тестування просто тримаючи зразок над поверхнею столу.
- Тестування біля середини дерев'яної дошки. Деревина швидше висихає з кінців, ніж з інших місць. Якщо ви тестуєте ближче до кінця, ви, ймовірно, отримаєте показання, які не відображатимуть вміст вологи в більшій частині матеріалу. Таким чином, переконайтеся, що ви виконуєте вимірювання на кілька сантиметрів від краю.
- Тестуйте в кількох місцях і кілька разів. Робіть багато показань під час завантаження деревини. Дошка (особливо хвойна деревина) може мати більш сухі або вологі плями, тому важливо провести перевірку в кількох місцях на деяких дошках, щоб отримати точне уявлення про їх вміст вологи. Якщо у вас є велика партія деревини, перевірте достатню кількість дошок, щоб отримати уявлення про деревину. Наявність діелькометричного вимірювача, безумовно, допоможе в цьому випадку. Ви отримаєте миттєві показання, не залишаючи шпилькових дірок у дереві.
- Якщо сумніваєтеся, перевірте посібник виробника. Якщо ви отримуєте незвичні показники або проблеми з функцією вологоміра, завжди корисно звернутися до посібника виробника. Різні марки вологомірів мають різні особливості та принципи роботи. Ось чому важливо розуміти інструкції, що стосуються конкретно вашого пристрою.
- Знайте та використовуйте засоби збору даних вашого вологоміра. Деякі вологоміри мають просту функцію «Hold», яка зберігає дані на екрані, доки ви не зможете їх записати. Перегляньте посібник виробника, щоб дізнатися чи має ваш пристрій подібні функції. Якщо ви професіонал, відстеження показань вологоміра особливо важливо. Це зміцнить довіру ваших клієнтів, оскільки вони побачать, що ви дотримуєтеся належних процедур під час роботи над їхніми проектами.