Що таке шумомір?

Шумомір — це вимірювальний прилад, який використовується для оцінки рівня шуму або звуку шляхом вимірювання звукового тиску. Часто називають вимірювачем рівня звукового тиску (SPL), вимірювачем децибел (дБ), вимірювачем шуму або шумоміром. Шумомір використовує мікрофон для захоплення звуку. Потім звук оцінюється за допомогою шумоміра, а значення акустичних вимірювань відображаються на дисплеї. Найпоширенішою одиницею акустичного вимірювання звуку є децибел (дБ), однак деякі шумоміри також визначають еквівалентний безперервний рівень звуку (Leq) та інші акустичні параметри. За допомогою портативного шумоміра фахівці з промислової гігієни та безпеки на робочому місці можуть вимірювати рівні звуку в кількох місцях, щоб переконатися, що умови навколишнього середовища відповідають рекомендованим межам впливу.

Важливим атрибутом, який слід враховувати при пошуку відповідного шумоміра, є його тип або клас. Тип або клас шумоміра визначає точність пристрою відповідно до інструкцій Американського національного інституту стандартів (ANSI) або Міжнародної електротехнічної комісії (IEC). Зазвичай «тип» — це клас відповідно до стандарту ANSI S1.4, тоді як «клас» — це клас відповідно до стандарту IEC 61672. Існують два типи або класи шумомірів: тип 1/клас 1 або тип 2/клас 2. Для оцінки шуму в основних промислових, комерційних, освітніх, рекреаційних або житлових приміщеннях зазвичай використання шумоміру типу 2/клас 2 буде достатньо. Для оцінки високої точності, які часто проводяться в лабораторії, в основному використовується шумомір типу 1/клас 1.

Вибираємо шумомір для домашнього чи професійного використання

Принцип роботи вимірювача рівня шуму

Шумоміри використовуються для вимірювання та управління шумом від різних джерел, включаючи промислові підприємства, автомобільний і залізничний транспорт, а також будівельні роботи та типові міські ситуації, такі як концерти, парки відпочинку, житлові та комерційні споруди тощо.

Вимірювач рівня звуку містить мікрофон, попередній підсилювач, обробку сигналу та дисплей. Мікрофон перетворює звуковий сигнал в еквівалентний електричний сигнал. Найбільш підходящим типом мікрофона для вимірювачів рівня звуку є конденсаторний мікрофон, який поєднує в собі точність зі стабільністю та надійністю.

Електричний сигнал, що виробляється мікрофоном, знаходиться на дуже низькому рівні, тому його посилює попередній підсилювач, перш ніж він обробляється основним процесором. Обробка сигналу включає застосування частотних та часових зважувань до сигналу, як це визначено міжнародними стандартами, такими як IEC 61672 — 1, якому відповідають вимірювачі рівня звуку.

Зважування часу. Зважування часу визначає, як шумомір реагує на зміни звукового тиску. Це експоненційне усереднення флуктуаційного сигналу, що забезпечує легке зчитування значення.

Аналізатор застосовує швидкі, повільні та імпульсні (або 'F', 'S' та 'I') зважування часу, які є необхідними коефіцієнтами зважування відповідно до більшості міжнародних та національних стандартів і рекомендацій. Стандарти екологічної оцінки зазвичай визначають, яке зважування часу використовувати.

Сигнал обробляється через вагові фільтри, і отриманий рівень звукового тиску відображається на екрані аналізатора в децибелах (дБ) з посиланням на 20 мкПа. Значення рівня звукового тиску оновлюються щонайменше раз на секунду.

Оцінка коливання рівня шуму означає отримання значення для рівня, який, простими словами, є середнім рівнем. «Еквівалентний безперервний рівень звуку», Leq, відомий у всьому світі як основний усереднений параметр. Leq — це рівень, який, якби він був стабільним протягом періоду вимірювання, представляв би кількість енергії, присутньої у виміряному, коливаючому рівні звукового тиску. Це міра усередненої енергії в змінному рівні звуку.

Це не пряма міра подразнення, хоча широкі дослідження показали, що Leq добре корелює з подразненням. Leq можна виміряти безпосередньо за допомогою більшості професійних шумомірів. Якщо використовується фільтр A-зважування, він виражається як LAeq, вимірювання еквівалентного безперервного рівня звуку за допомогою мережі A-зважених фільтрів.

Частотне зважування. Зважування частоти регулює те, як шумомір реагує на різні звукові частоти. Це необхідно, оскільки чутливість людського вуха до звуку змінюється в залежності від частоти звуку. IEC 61672-1 визначає частотні зважування A, C і Z, але інші частотні зважування іноді використовуються в спеціалізованих програмах.

  • А-зважування — дБА/дБ(А). А-зважування коригує сигнал таким чином, що нагадує реакцію людського вуха на рівнях середнього діапазону. Він заснований на кривій рівної гучності 40 дБ. Символи для параметрів шуму часто містять літеру «A» (наприклад, LAeq), щоб вказати, що частотне зважування було включено у вимірювання. А-зважування потрібне майже для всіх вимірювань шуму в навколишньому середовищі та на робочому місці і зазначено в міжнародних та національних стандартах та інструкціях. Фільтри A-зважування охоплюють весь діапазон аудіо, від 10 Гц до 20 кГц.
  • C-зважування — дБК/дБ(С). Реакція людського вуха залежить від рівня звуку. Зважування частоти C відповідає кривій рівної гучності 100 дБ, тобто реакції людського вуха на досить високих рівнях звуку. С-зважування в основному використовується при оцінці пікових значень високих рівнів звукового тиску. Його також можна використовувати, наприклад, для вимірювання шуму розваг, де передача басового шуму може бути проблемою.
  • Z-зважування — дБЗ/дБ(Z). «Нульове» частотне зважування — це рівна частотна характеристика від 10 Гц до 20 кГц ±1,5 дБ, не враховуючи відгук мікрофона.

Шумомір для домашнього чи професійного використання

Сьогодні А-зважування є найбільш широко використовуваним частотним зважуванням. C-зважування погано корелює з суб’єктивними тестами, оскільки контури однакової гучності були засновані на експериментах, які використовували чисті тони — і найчастіше звуки — це не чисті тони, а дуже складні сигнали, що складаються з багатьох різних тонів.

Характеристики, на які слід звернути увагу під час вибору

З такою великою кількістю різних марок і моделей шумомірів, які доступні, може бути важко вибрати найкращу модель. Вибір пристрою, який не відповідає вимогам нормативно-правових актів або місцевих інструкцій, робить ваші вимірювання шуму марними і наражає людей на ризик пошкодження слуху.

Отже, коли ви здійснюєте покупки в Інтернеті або переглядаєте наш каталог, ось технічні характеристики на які слід звернути увагу:

  • Діапазони вимірювання частоти. Частота — це діапазон звуків (від низьких до високих), які шумомір може почути. Людське вухо, наприклад, може чути частоти від 20 до 20 000 Гц. Якщо ваш шумомір не може визначити певні частоти, він не зможе повідомити вас, наскільки гучні ці частоти. Середній шумомір, як правило, має діапазон, який починається з 31,5 Гц і може досягати приблизно 8000 Гц.
  • Діапазони вимірювання децибелів. Децибели — це гучність або тихість звуку, яку може виявити шумомір. Типовий діапазон, який може виявити шумомір, становить від 30 децибел (шепіт) до 130 децибел (вибух петарди).
  • Роздільна здатність вказує, наскільки точним може бути зчитування. Більшість моделей мають роздільну здатність 0,1.
  • Точність вимірювання. Більшість шумомірів є досить точними, навіть бюджетні моделі мають точність, яка знаходиться в діапазоні ±1,5 децибел. Якщо ви не використовуєте шумомір для наукових досліджень, ±1,5 децибел має бути достатньо точним. Зауважте, що деякі моделі можуть мати різний ступінь точності залежно від частоти, яку вони вимірюють.
  • Особливості підключення. Якщо ви придбаєте шумомір із підключенням USB, ви можете обмінюватися даними з іншими пристроями, що дозволить вам зберігати та краще аналізувати ці дані.
  • Дисплей. Для вашої зручності виберіть шумомір із великим екраном із підсвічуванням з якого легко зчитувати інформацію.
  • Елементи керування. Обирайте прості, інтуїтивно зрозумілі пристрої з мінімальним числом кнопок, які є достатньо великими, щоб їх можна було легко натискати.
  • Захисний чохол. Шумомір — це делікатний прилад, який потребує спеціального зберігання. Модель, яка постачається з футляром для зберігання/транспортування допоможе захистити вашу покупку.
  • Джерело живлення. Більшість шумомірів працюють від батарейок. Наявність функції автоматичного відключення може допомогти вам заощадити гроші на батареях. Іноді ви можете знайти модель, яка може працювати від адаптера змінного струму. Якщо ви часто користуєтеся шумоміром, знайдіть модель з адаптером змінного струму або з акумулятором.

Огляд кращих моделей

Аналізатор шуму I класу Delta OHM HD 2110L має чудовий великий РК-дисплей із підсвічуванням. Усі вимірювання чіткі, великі та читабельні, незалежно від того, використовуєте ви пристрій у приміщенні чи на вулиці при яскравому чи тьмяному освітленні. Крім того, завдяки зручному відображенню рівня заряду акумулятора ви можете легко запобігти несподіваному вимкненню і ніколи не втратите жодних вимірювань на цьому пристрої. Також пристрій оснащено електричним конденсаторним мікрофоном. Щоб запобігти будь-яким спотворенням показань, ви можете зручно використовувати захисне скло. Отже, функціональність цього пристрою чудова. Ви можете легко вибрати будь-який фільтр, інтенсивність звуку та зважування часу, щоб отримати найточніші результати вимірювань.

Шумомір 1 класу TENMARS ST-109R. Для початку варто відзначити, що пристрій компактний і легкий. Крім того, він поставляється з портативним футляром для зручного зберігання та транспортування. З огляду на те, що шумомір відмінно підходить для вимірювання рівня шуму в офісах і на фабриках, або в будь-яких інших місцях, де необхідно постійно пересуватися, наявність чохла є дійсно перевагою. У вас є можливість встановити фільтр залежно від інтенсивності та гучності звуку. Вимірювач пропонує зважування A/C/Z, а також швидкі та повільні режими зважування за часом. Незалежно від того, чи є ви звичайним користувачем чи професіоналом, ви можете використовувати режим A-зважування для вимірювання рівня зовнішнього шуму, наприклад, на промислових робочих місцях або на будівництві. Режим C-зважування підходить для калібрування звукової системи або рівнів динаміків домашнього кінотеатру. У будь-якому випадку, при правильному налаштуванні, пристрій безперебійно надаватиме точні та послідовні показання.

Шумомір-реєстратор LUTRON SL-4033SD. Іноді шумомір може знадобитися не тільки для використання в професійній діяльності, але і в повсякденному житті. Наприклад, при переїзді в новий будинок або квартиру непогано було б виміряти рівень шуму, щоб чітко зрозуміти, наскільки там буде комфортно і чи потрібна додаткова звукоізоляція (насправді, цей прилад також допоможе проаналізувати ефективність її встановлення). Купуючи такий пристрій, не всі користувачі шукають розширений функціонал. Якщо ви один з тих, хто не бажає переплачувати за додаткову потужність або ряд додаткових функцій, якими ви ніколи не скористаєтеся, то LUTRON SL-4033SD — це саме те, що вам потрібно. Його можна вважати недорогим варіантом, але він неймовірно добре справляється зі своїм основним призначенням — вимірюванням шуму. Його функціональність дає можливість визначити максимальні показники шуму. Функція Peak Hold фіксує найвище значення шуму і зберігатиме його, доки не буде виявлено більш високе значення. Загалом, такого функціоналу точно вистачить, якщо ви збираєтеся використовувати його як зручний побутовий прилад.

Аналізатор спектра шуму WALCOM SL-5868F. Без сумніву, шумомір WALCOM SL-5868F — це фантастична професійна модель, яка знаходиться на перетині якості та вартості. Він пропонує чудові технічні характеристики та безкомпромісну продуктивність і поставляється за розумною ціною. У порівнянні з іншими моделями він має велику і відчутну перевагу. Цей вимірювач рівня шуму можна підключити до ПК за допомогою USB-кабелю, що дозволяє передавати всі записані вимірювання. Ця неймовірна опція дозволить вам здійснити подальший більш детальний аналіз показань. Будь-хто погодиться, що, сидячи за комп’ютером і мати всі результати перед очима, аналізувати дані буде набагато легше і зручніше, ніж робити нотатки вручну під час вимірювання з приладом в руках, а особливо, якщо доводиться мати справу з великою кількістю вимірювань. Крім цього, перенесення показань на ваш ПК також позбавить вас від необхідності вводити їх вручну, якщо вам доведеться подати показання у друкованому звіті.

Шумомір

Де купити шумомір?

Маркет вимірювальних приладів SIMVOLT пропонує широкий асортимент шумомірів від відомих виробників: CEM Instruments, DELTA OHM, EZODO, Flus, Lutron, Tenmars, Walcom. Наша компанія являється офіційним представником багатьох компаній-виробників тому наші ціни на шумоміри суттєво нижчі. Професійна команда менеджерів допоможе підібрати відповідну модель шумоміра, додаткових аксесуарів та проконсультує стосовно правильного використання пристроїв.