До нашого маркета регулярно звертаються покупці із проханням підібрати pH-метр для вимірювання кремів, масел, косметичних засобів тощо.

Особливості вимірювання pH косметичних засобів

На рівень pH косметичних засобів, звичайно, впливає рівень pH самих компонентів, які використовуються при їх виробництві. Для точного вимірювання рівня pH використовують спеціальний прилад, що має назву pH-метр. Зазвичай його занурюють у косметичний засіб і чекають, доки показання стабілізуються. Основною проблемою таких зразків, як крем, є те, що вони містять дуже мало води та дуже багато жирових компонентів.

Саме поняття pH передбачає, що активність іонів водню виміряється у водному середовищі. А якщо середовище не водне, то саме поняття pH трохи втрачає зміст. Є один спосіб, який відповідає ГОСТу (державному стандарту) для вимірювання рівня рН косметики. Цей спосіб передбачає приготування водного екстракту із крему. Необхідно залити крем водою у співвідношенні 1 до 10, добре перемішати і дати відстоятися, а вже потім у водній фазі вимірювати рівень pH.

Але навіть у такому способі є нюанси. pH скло й особливо електролітний ключ дуже чутливі до неводних забруднень (які не змиваються водою). При зануренні електрода у водний екстракт на ньому лишилися частинки крему, жиру тощо. Ці частинки обов’язково мають змиватися після кожного вимірювання, якщо ви вже вирішили провести такий експеримент (хоча краще його не проводити). Якщо вода не допомагає, можна використовувати спирт або мильну воду. Головне – відразу змити забруднення. Дуже часто неводні забруднення потрапляють всередину електролітного ключа та забивають його. І «вбити» свій електрод таким чином можна надзвичайно швидко й просто.

Експериментуємо: якими електродами можна визначити pH крему

Тому, якщо ви вже на такий експеримент наважились, то потрібно використовувати виключно електроди, в яких внутрішній електроліт може витікати із ключа й обов'язково проводити вимірювання з відкритим отвором.

Наприклад, з електродом EZODO GL42 ще є шанси щось виміряти і навіть є шанс, що електрод після цього «виживе». Результат вимірювання водного екстракту крему та дистильованої води – pH 5.5.

Якщо занурити електрод безпосередньо в крем, рН-метр теж покаже якийсь результат (цифру), що практично не матиме стосунку до поняття pH, якщо це середовище не водне або маловодне. При зануренні електрода в крем результат вимірювання склав 6,1 pH, хоча у водному екстракті було 5,5 рН. Дуже повільний відгук та різкі стрибки при вимірюванні пов’язані з тим, що це емульсія. Води в ній практично немає. І головна проблема при вимірюванні таких речовин, що весь цей крем потрібно обов’язково якісно змити з електроду!

Водою повністю ці залишки не змиються. Необхідно розвести рідину для миття посуду, сполоснути цим розчином електрод, а потім уже промити чистою водою. В жодному разі не залишайте електрод у такому стані, бо ви його просто зіпсуєте. А найголовніше, навіть ніколи не пробуйте повторити цей експеримент на гелевих електродах, в яких не змінюється внутрішній електроліт та немає доступу до електролітного ключа. Його відчистити неможливо. Це призведе тільки до того, що ви викинете свій електрод.

Спеціальні електроди для вимірювання pH крему, косметичних засобів, масел та емульсій

Існують спеціальні електроди для вимірювання подібних речовин. Ось, наприклад, італійський виробник XS зробив електрод Sensor Flow. У нього також внутрішня рідина може витікати. І тут дуже хитро зроблений електролітний ключ. Цей електрод офіційно позиціонується як електрод для вимірювання косметики, кремів, масел тощо. Електрод оснащений спеціальною кришечкою, яку можна повернути і відкриється невеликий отвір, через який може витікати внутрішній електроліт. Фактично увесь шліф і є електролітним ключем. Якщо його закрити, ви матимете два кільця контакту згори та знизу.

Перед вимірюванням необхідно обмити електрод від розчину для зберігання. Склад розчину для зберігання та внутрішнього електроліту може не збігатися. Правила експлуатації електрода описані в інструкції до нього. Відкривши кришечку, електроліт починає витікати і між кільцем та поверхнею скла електрода буде знаходиться саме внутрішня рідина, а не щось інше. Вчасно закривайте кришечку, щоб не витекло забагато електроліту, який систематично необхідно поповнювати. Для таких електродів потрібно додатково купувати внутрішній електроліт.

В такому режимі електрод занурюється у водний екстракт. Забезпечується достатньо якісний (як стверджує виробник) електричний контакт. Результати вимірювання приблизно 6,0 pH. Зверніть увагу, дійсно, покази стабільні, в межах однієї сотої, якщо не рухати електрод. Також виробник стверджують, що цей електрод можна встромити прямо в крем, тільки необхідно забезпечити, щоб електрод до захисного кільця був повністю вкритий зразком. Результати вимірювання рівно ті самі цифри 6,0 рН, що й були при вимірюванні водного екстракту.

Особливість цього електроду полягає в тому, що внутрішня рідина продовжує витікати з-під кільця і таким чином захищає електрод від потрапляння жирових часток всередину. А далі необхідно помити електрод. Можна використовувати навіть миючий засіб. Головне – треба прибрати увесь бруд з електроду. Можна навіть відкрити кільце, промити миючим засобом під ним. Тільки не забувайте закривати отвір, бо весь електроліт витече. Після чого закрийте кільце назад. Зберігайте електрод лише в спеціальному розчині для зберігання.

Наші застереження

Краще не визначати pH таких речовин і забути про те, що pH таких речовин може бути виміряний.

Якщо вам потрібно виміряти pH чогось, що містить мало води або не містить її взагалі, – в такого об’єкта поняття pH немає або воно надзвичайно спотворене. Ви можете спробувати зробити водний екстракт цього об’єкта і визначити його pH. Обов’язково використовуйте тільки ті електроди, в яких електроліт витікає з середини назовні. Інакше електрод швидко вийде з ладу. Наприклад, ви можете використати електрод XS Sensor Flow або будь-які електроди, що перезаряджаються електролітом, наприклад EZODO GL42. Але краще про вимірювання рН таких зразків забути.

Якщо ви все-таки хочете проводити вимірювання, тоді не забудьте дуже ретельно помити електрод після досліджень. Можна навіть використовувати миючий засіб для посуду. Якщо ви не змиєте бруд – електрод буде «втрачено».

На SIMVOLT Channel ви можете переглянути відео «Як виміряти pH крему, косметичних засобів, масел, емульсій та ін.»

У Маркеті вимірювальних приладів «SIMVOLT» досвідчені фахівці допоможуть вам підібрати рН-метр і рН-електрод для будь-яких застосувань та експериментів.