Так само, як тваринам і людям, що живуть на суші, тваринам, які живуть у воді, для виживання потрібен кисень. Кисень з атмосфери розчиняється у річковій та озерній воді, і саме цим киснем дихають риби та інші водні тварини. Коли вода в струмках і річках переливається через каміння, кисень може проникати у воду. Оксиметр це пристрій, який використовують для вимірювання рівня розчиненого кисню у воді.

Рівень кисню залежить від того, тече вода чи ні, чи є каміння чи інші перешкоди для течії води, скільки рослин росте у воді та температура води. У холодній проточній воді з багатьма перешкодами та помірною кількістю рослин більше кисню. Рослини поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень, але якщо рослин занадто багато, весь кисень буде використано, коли бактерії розкладають їх після смерті.

У глибоких озерах, які не мають сильної течії, рівень кисню падає при заглибленні. У всіх озерах, як правило, низький вміст кисню прямо на дні, де вода зустрічається з озерним осадом або мулом. Це пояснюється тим, що в осадах живе і дихає багато бактерій і тварин. Ці бактерії та тварини розкладають мертвий матеріал, який опускається на дно, і споживають кисень. У деяких озерах і ставках із дуже низьким вмістом кисню необхідно встановлювати аератори, щоб підвищувати рівень кисню. Це досить поширене явище в озерах, в яких вирощують рибу. Для систематичного моніторингу рівня кисню у воді необхідно використовувати оксиметр для рибництва. Якісну модель оксиметра можна придбати в інтернет маркеті https://simvolt.ua/.

Оксиметр

Чому розчинений кисень має значення?

Рибам та іншим тваринам, які живуть у воді, для життя потрібен кисень. У природних озерах і річках зазвичай не може бути надто багато кисню. З іншого боку, якщо рівень кисню у воді занадто низький, риба та інші тварини можуть задихнутися та загинути. Наприклад, кисень не може надходити у воду, коли вона покрита льодом, тому риба часто «задихається» під кінець зими.

Ймовірність загибелі риби взимку підвищується, якщо у воду потрапляють сторонні забруднюючі речовини. У забрудненій воді підвищується ріст рослин і бактерій, що призводить до швидкого використання кисню. Це іноді призводить до задухи риби. Масштабний промисловий розвиток, інтенсивне використання добрив і викид людських відходів можуть швидко забруднити воду та призвести до її кисневого голодування.

Кожному виду риб, що живуть у воді, для життя потрібна різна кількість розчиненого кисню. Але, якщо рівень розчиненого кисню знизиться приблизно до 3 – 4 мг/л, вся риба може задихнутися. Якщо ваші дослідження вимагають високої точності показань — необхідно використовувати оксиметр лабораторний.

Як вимірювати рівень розчиненого кисню?

Оксиметрія — це метод вимірювання кількості розчиненого кисню у воді, який використовується для оцінки якості води в річках, озерах, акваріумах, а також у промисловості та водоочисних системах. Розчинений кисень необхідно вимірювати безпосередньо у воді за допомогою оксиметра з відкаліброваним датчиком розчиненого кисню.

Цей датчик оксиметра вимірює кількість розчиненого кисню безпосередньо у воді в мг/л або у відсотках розчиненого кисню (% DO). Вода з низькою температурою має вищі показники розчиненого кисню мг/л та вищі % DO, тоді як тепліша, забруднена вода матиме нижчі показники мг/л та % DO. Чиста вода, як правило, повинна мати концентрацію розчиненого кисню вище 6,5 – 8 мг/л і приблизно 80 – 120 %.

Важливість контролю розчиненого кисню при вирощування риби

Збереження рибного запасу і підтримання максимально високої якості риби значною мірою залежить від постійної кількості розчиненого кисню у воді рибних господарств. Кількість розчиненого кисню змінюється щосезону і може коливатися від оптимальних 7 – 8 мг/л влітку до максимальних 10 мг/л взимку. Якщо кількість розчиненого кисню падає нижче критичної межі 4 - 5 мг/л через витоки або забруднення води, загибель риби може відбутися протягом декількох хвилин. Щоб уникнути таких проблем, варто регулярно вимірювати рівень кисню використовуючи оксиметр для акваріума. Контроль цього показника допоможе створити комфортні умови для життя риб і запобігти їх загибелі.

Портативний оксиметр

Кількість кисню у водоймах може знизитись з наступних причин:

  • Вироблення кисню водними рослинами зменшується, коли сонячного світла недостатньо через похмуру погоду.
  • Висока щільність водних організмів пропорційно об'єму води призводить до нестачі розчиненого кисню у ставку.
  • Небажане накопичення великої кількості рибних фекалій, неспожитого рибного корму, неорганічних або органічних добрив або інших органічних відходів.
  • Вироблення токсичних газів, коли риби гинуть і розкладаються через надмірну або погану якість їжі чи хімічних добавок.
  • Надмірний ріст водних рослин, що вкривають поверхню води або край водойми.
  • Накопичення забруднених речовин ззовні ставка внаслідок дощу, затоплення або повені.
  • Більшим рибам потрібно більше кисню. Через дисбаланс гормонів, пов’язаних із розведенням, у цих рибок виникає багато проблем. Кисневі зміни можуть навіть призвести до їх загибелі.

В маркеті вимірювальних приладів SIMVOLT ви можете придбати якісний портативний оксиметр для моніторингу рівня розчиненого кисню в різних застосуваннях.