Вібрація спричиняє професійні хвороби і веде до загального погіршення здоров’я людини

Вібрація є одним із найнебезпечніших впливових факторів сучасного життя, який може приводити до професійних хвороб і загального погіршення здоров’я людини.

Одним із негативних параметрів більшості сучасних механізмів та моторизованих робочих інструментів є вібрація, оцінка впливу якої на людський організм є невід’ємною умовою організації безпечних умов праці.

Аналізатор вібрації HD2030 вимірює параметри вібрації, яка передаються через руки або тіло людини

Прилад HD2030, запропонований фірмою Delta OHM, являє собою портативний аналізатор вібрації, призначений для виконання спектрального і статистичного аналізу одночасно по чотирьох каналах. Інструмент вимірює параметри вібрації, яка передаються через руки або тіло людини.

HD2030 поєднує в собі максимальну функціональність і простоту використання.

Особливості віброметричного аналізатора HD2030

Віброметричний аналізатор HD2030 виявляє прискорення по чотирьох осях за допомогою двох акселерометрів із вбудованими електронними підсилювачами (IEPE або еквівалентного типу). Входи трьох осей згруповані справа, до них можна підключити три акселерометри або один тривісний акселерометр, вхід акселерометра четвертої осі розташовано зліва.

Акселерометри із вбудованою електронікою дають змогу використовувати стандартні кабелі для підключення акселерометра до приладу, чим досягається низький опір підключення і низький рівень завад, що знижує ймовірність помилки вимірювання від дії електромагнітних перешкод.

Прилад HD2030 аналізує сигнали акселерометрів і робить розрахунки одночасно для чотирьох осей. Для всіх вимірювальних каналів прилад розраховує зважену величину прискорення, спектр октави або третьої октави, прискорення, швидкість або переміщення, які можуть бути відображеними для кожного частотного діапазону. Частотне зважування може бути обране в залежності від специфіки застосування. Разом із значеннями миттєвої або середньої величини прискорення аналізатор додатково розраховує піковий рівень і дозу вібрації (VDV), коефіцієнт піка навантаження, а також виконує статистичний аналіз.

Як статистичний аналізатор, HD2030 розраховує імовірнісний розподіл вимірювального параметру в класі 1 дБ. Графік імовірності розподілу і рівень процентилю доступні від L1 до L99. Вимірювання прискорень по чотирьох осях дає змогу, наприклад, виміряти вібрацію, яка передається до тіла людини через сидіння транспортного засобу, і оцінити ефективність сидіння, підвіски і вібропоглинаючих матеріалів. При аналізі будівель можна корелювати збурювальний сигнал від молота із сигналом, прийнятим високочутливим тривісним акселерометром.

Функція реєстрації даних дає змогу зберігати багато профілів і спектрів або у внутрішній пам’яті 8 Мб, або на карті пам’яті типу SD об’ємом до 2 Гб. За необхідності можна додавати в профілі сигнали акселерометрів, записані в цифровій формі. Крім того, HD2030 може використовуватися як диктофон, що надає ще одну можливість для документування вимірювань. Програма «Navigator» дає змогу дослідити записані результати вимірювання і прослухати коментарі.

Калібрування приладу може бути виконане за допомогою даних калібрування або генератора вібрації. Останні 120 калібрувань записуються у файл реєстру і зберігаються в захищеній області пам’яті приладу. Програма інтерфейс «Noise&VibrationStudio», яка постачається з приладом, автоматично додає файл калібрування до вимірювань при завантаженні даних у пам’ять ПК.

HD2030 також може повністю контролюватися з ПК через RS232 та USB-інтерфейси за допомогою спеціального протоколу обміну.

Технічні характеристики HD2030

Режими вимірювання:

 • вібрація, що передається до рук
 • вібрація, що передається до тіла
 • вібрація будівель

Вимірювані параметри: RMS, VDV, MTVV, Peak, Max, Min

Частотні зважування:

 • Fz, Fc, Wh для вібрації, що передається до рук
 • Fz, Fa, Wb, Wc, Wd, We, Wj, Wk для вібрації, що передається до тіла
 • Fz, Fm, Wm для вібрації будівель

Спектральний аналіз смуг октави і третьої октави: 

Діапазон частот залежить від вибраного режиму:

Режим

Смуга октави, Гц

Смуга третьої октави, Гц

Вібрація рук

4÷2000

3,15÷3150

Вібрація тіла

0,5÷250

0,315÷315

Вібрація будівель

0,5÷250

0,315÷315

Статистичний аналіз – вибраний параметр вимірювання аналізується в класі 1 дб. Можуть бути відображені графіки процентилю та ймовірності.

 • Діапазон вимірювання – 0,1÷7000 м/с2 з акселерометром HD356A02 для вимірювання вібрації рук.
 • Лінійний діапазон – три діапазони 80 дб
 • Цифровий конвертер – чотири 25-розрядних АЦП зі швидкістю 8 кіловиборок за секунду
 • Власний рівень шуму – менше ніж 30 мм/с2 з акселерометром HD356A02 у режимі вимірювання дії вібрації на руки з Wh-фільтром
 • Пам’ять – 8 Мб внутрішньої пам’яті FLASH типу і роз’єм для карти пам’яті типу SD до 2 Гб
 • Інтерфейс – серійний RS232 та USB типу

Програмне забезпечення

Програма-інтерфейс «Noise&VibrationStudio» поставляється разом із приладом і дає змогу завантажувати й візуалізовувати дані, збережені в приладі, а також керувати установками, конфігурувати сенсор та файл реєстру калібрувань. Налаштування приладу можуть змінюватися користувачем і зберігатися під своєю назвою в інсталяційному файлі для подальшого використання. Для того щоб легко виконувати різні види вимірювань, можна завантажити до дев’яти обраних налаштувань приладу з інсталяційного файлу. Конфігурацію датчика можна встановити вручну, заповнивши таблицю даних акселерометра, або автоматично з компакт-диску, який поставляється з акселерометрами фірми Delta OHM.

                                    

Конфігурування вимірювань та аналіз результатів у програмі «Noise&VibrationStudio»

За допомогою ліцензій можуть бути активовані додаткові модулі для аналізу.

Запис амплітуди вібраційних коливань

Програма може автоматично оновлюватися через Інтернет і включає в себе демонстративні версії всіх модулів.

Сфера застосування віброметричного аналізатора HD2030

Аналізатор HD2030 здійснює вимірювання вібрації, що передаються до рук (HA) або всього тіла (WB чи BV). Застосування HD2030 рекомендовано для оцінки впливу вібрації на робочих місцях і оцінки ризику отримання травм у випадках коли:

 • вібрація передається до рук від вібруючого інструменту або предметів, що вібрують чи вдаряють, а також коли вібрація діє на всі системи організму і передається через сидіння транспортних засобів, вібруючої підлоги чи сидінь на робочих місцях
 • вібрація передається на всі системи організму від вібрації будівлі

Віброаналізатор HD2030 здійснює:

 • спектральний аналіз вібрації в смугах октави і третьої октави
 • статистичний аналіз із розрахунком процентилю від L1до L99
 • оцінку зменшення вібрації антивібраційними рукавицями, сидіннями, матеріалами
 • структурну перевірку будівель щодо дії вібрації.

Моделі акселерометрів фірми Delta OHM для віброметричного аналізатора HD2030:

 • HD356A02 – тривісний акселерометр для вимірювання вібрації, що передається до рук людини. Чутливість 10 мВ/g, максимальне прискорення еквівалентне 500 g. Використовується в основному для вимірювання дії вібрації на руки.
 • HD356B21 – мініатюрний тривісний акселерометр для вимірювання вібрації, що передається до рук людини. Чутливість 10 мВ/g, максимальне прискорення еквівалентне 500 g. Використовується в основному для вимірювання дії вібрації на руки.
 • HD356B41 – тривісний акселерометр, розміщений у гумовому килимку, призначений для вимірювання дії вібрації, що передається до тіла людини. Чутливість 100 мВ/g, максимальне прискорення еквівалентне 10 g.
 • HD356A22 – тривісний акселерометр для загального застосування. Чутливість 100 мВ/g, максимальне прискорення еквівалентне 50 g.
 • HD352C34 – одновісний акселерометр для загального застосування. Чутливість 100 мВ/g, максимальне прискорення еквівалентне 50 g.
 • HD356B20 – мініатюрний тривісний акселерометр для вимірювання вібрації, що передається до рук людини. Чутливість 1 мВ/g, максимальне прискорення еквівалентне 5000 g. 

Крім вищезазначених акселерометрів, Delta OHM пропонує інші сенсори й аксесуари для віброметрів цього типу. 

Володимир Войтюк,
кандидат технічних наук