рН ґрунту для оптимального росту рослин

Бажаний діапазон рН ґрунту для оптимального росту сільськогосподарських рослин варіюється для різних культур. Зазвичай для більшості рослин прийнятний рН ґрунту 6,0–7,5, оскільки більшість поживних речовин стають доступними в цьому діапазоні рН.

рН ґрунту можна визначити, змішуючи зразок ґрунту з водою, а потім аналізуючи отриманий водний розчин.

рН ґрунту є мірою кислотності або лужності. У шкалі рН ґрунт із pH 7,0 є нейтральним. Нижче 7,0 ґрунт є кислим, а вище 7,0 – лужним. рН ґрунту суттєво впливає на споживання наявних поживних речовин для росту рослин. У сильно кислих ґрунтах токсичні алюміній і марганець стають доступнішими, у той час як кальцій, фосфор та магній менш доступні для споживання рослинами. У високолужному ґрунті фосфор і більшість мікроелементів стають менш доступними.

pH-метр допоможе визначити, чи підходить ґрунт для успішного вирощування рослин

При проектуванні саду або дизайну ландшафту корисно перевірити рН ґрунту, оскільки різні рослини успішно ростуть у різних діапазонах рН ґрунту. Визначення pH може підказати, чи підходить цей ґрунт для успішного вирощування рослин або його необхідно скорегувати для забезпечення оптимального росту рослин.

рН ґрунту можна швидко й легко виміряти, використовуючи pH-метри HORIBA LAQUAtwin – рН 11рН 22 і рН 33. Ці компактні pH-метри можна калібрувати по декількох точках (від 2 до 5), використовуючи буферні розчини як стандарту NIST, так і USA pH.

Серед вищезазначених моделей ручний високоточний рН-метр HORIBA LAQUAtwin pH-33 має вбудований датчик температури, який вимірює і відображає значення температури і проводить автоматичну температурну компенсацію (ATC), а також виконує автоматичне калібрування до точного значення рН буферного розчину при виміряній температурі.

Вплив pH ґрунту на ріст рослин

pH ґрунту

Ріст рослин

>8.3

занадто лужний ґрунт для більшості рослин

7.5

доступність заліза стає проблемною на лужних ґрунтах

7.2

 

від 6.8 до 7.2 – майже нейтральний

від 6.0 до 7.5 – прийнятний для більшості рослин

7.0

6.8

6.0

5.5

зниження мікробіальної активності ґрунтів

<4.6

занадто кислий для більшості рослин

 (Джерело: Університет штату Колорадо – CMGGarden Notes #222)

Калібрування pH-метрів LAQUAtwin проводиться відповідно до інструкцій виробника з використанням щонайменше 2 буферних розчинів, pH яких близький до очікуваного рН вимірюваного зразка.

Як виміряти кислотність ґрунту pH-метром LAQUAtwin?

Описаний нижче метод заснований на US EPA Method 9045D. Цей метод так само можна застосувати для вимірювання рН відходів і зразків, які можуть являти собою тверді речовини, опади або неводні рідини. Якщо присутня вода, вона повинна становити менше 20 % від загального обсягу зразка.

1. У склянці або контейнері в зразок вагою близько 20 г додайте 20 мл чистої води. Перемішуйте протягом 5 хвилин, потім накрийте.

2. Нехай ґрунтова суміш відстоїться протягом 1 години. Використовуючи фільтр або центрифугу, відокремте рідку фазу.

3. Виміряйте pH рідкої фази. Запишіть значення pH і температури.

Щоб отримати точні результати, стандартні буферні розчини й зразки повинні бути виміряні за однієї і тієї ж температури. Якщо електрод покритий маслянистим матеріалом із зразка, очистіть його миючим засобом та теплою водою.

Бажаний діапазон рН ґрунту для оптимального росту рослин варіюється для різних сільськогосподарських культур. У цілому рН ґрунту 6.0–7.5 прийнятний для більшості рослин, оскільки більшість поживних речовин стає доступною при цьому.

Бажаний діапазон рН ґрунту для оптимального росту рослин

pH 4.0–6.0

pH 5.0–6.5

pH 6.0–7.5

pH 5.0–7.5

pH 6.0–8.0

картопля

ананас

арахіс

кавун

базилік

гранат

диня

ожина

журавлина

аґрус

манго

оливковий

рис

розмарин

солодка картопля

соя

кріп

цикорій

шавлія

яблуко

абрикос

айва

артишок

боби

броколі

брюссельська капуста

виноградна лоза

вишня

горох

гірчиця

грейпфрут

гриб

капуста

китайська капуста

лісовий горіх

лимон

цибуля

цибуля-перо

м’ята

нектарин

нефеліум

персик

просо

редис

салат

буряк

селера

слива

шовковиця

шпинат

банан

полуниця

малина

морква

м’ята

огірок

перець

петрушка

помідор

ревінь

ріпа

солодка кукурудза

чебрець

гарбуз

кольорова капуста

часник

сочевиця

шалот

авокадо

імбир

зелена цибуля

м’ята

паприка

спаржа

Як рН ґрунту впливає на доступність поживних речовин для рослин

Азот, фосфор і калій є основними поживними речовинами, необхідними у великих кількостях. Кальцій, магній та сірка є вторинними поживними речовинами і потрібні в менших кількостях. Цинк та марганець є мікроелементами і необхідні в ґрунті в дуже невеликих кількостях. Мікроелементи й вторинні поживні речовини найбільш легко коригуються, зберігаючи оптимальне значення рН ґрунту.

рН ґрунту також впливає на активність мікроорганізмів у ґрунті. Чисельність бактерій, які сприяють розкладанню органічних речовин, знижується та їх діяльність погіршується в кислих ґрунтах, що призводить до накопичення органічної речовини та пов’язаних поживних речовин, зокрема азоту.

Купити pH-метри HORIBA LAQUAtwin – рН 11, рН 22 і рН 33 в Маркеті вимірювальних приладів SIMVOLT.

Маркет вимірювальних приладів «SIMVOLT» – офіційний дистриб’ютор продукції Horiba LAQUA в Україні. SIMVOLT здійснює продаж, гарантійне і постгарантійне обслуговування приладів Horiba LAQUA на базі власного сервіс-центру.