Шумомір (SLM) або звукомір — це електронний прилад для оцінки рівня шуму або звуку, створюваного машинами на робочому місці, системами сигналізації, динаміками тощо, шляхом вимірювання інтенсивності звуку. Його часто називають вимірювачем рівня звукового тиску (SPL), децибелметром (дБ-метром), вимірювачем рівня шуму (шумоміром) або дозиметром шуму.
Це пристрій зі здатністю вимірювання аудіочастоти, яким керує мікроконтролер. Мікроконтролер вимірює, порівнює та вживає відповідних дій (видає звуковий сигнал), щоб мінімізувати рівень шуму при досягненні критичного рівня звуку. Шумомір дає змогу визначити, чи відповідає звук допустимим нормам.
Шумомір має можливість вимірювати параметр звуку в децибелах (дБ), що є стандартизованим методом вимірювання гучності. Шкала децибел — це логарифмічна шкала, яка ближче до того, як людське вухо реагує на гучність, тому вона підходить для виконання цієї роботи.
Це робить шкалу гучності більш актуальною для охорони здоров’я та безпеки. SLM, як правило, виробляється як кишеньковий портативний пристрій. Багато виробників пропонують для продажу широкий асортимент простих у використанні та сумісних вимірювачів рівня шуму відповідно до ваших вимог.
Чому моніторинг шуму на робочому місці важливий?
Шум вважається однією з найпоширеніших професійних небезпек для здоров'я, про яку часто не задумуються. Це ризик у будь-якому промисловому середовищі від виробництва та видобутку до ресторанів і ферм. Серйозне пошкодження або постійна втрата слуху є головною проблемою для здоров’я.
Необхідно контролювати рівень шуму на робочих місцях, щоб уникнути пошкодження слуху. Найкращим рішенням є зменшення шуму за допомогою інженерного контролю. Якщо ви не можете контролювати небезпеку, вам знадобляться засоби індивідуального захисту (ЗІЗ), такі як навушники або беруші. Крім того, використання пристроїв для моніторингу та звітування про рівень звуку на робочому місці є правильним вибором.
Як працюють шумоміри?
Типовий вимірювач, як правило, складається з високоякісного мікрофона, попереднього підсилювача, процесора сигналу та екрана дисплея, який відображає результати шуму. У верхній частині пристрою є загострена ручка, яка є мікрофоном. Його функція — вибірка та вимірювання звуку. Він вловлює звук і перетворює його на електричний сигнал.
Електронні схеми працюють на основі цього сигналу, вимірюють звук, виявлений мікрофоном, підсилюють і фільтрують його різними способами. Потім показання відображаються на цифровому РК-дисплеї. Електронну схему можна налаштувати на зчитування рівня більшості частот у виміряному звуці або інтенсивності вибраних діапазонів частот.
Звичайний шумомір може перемикатися між незваженою шкалою, яка рівномірно зчитує інтенсивність звуку для більшості частот, і шкалою, яка представляє частотно-залежний ваговий коефіцієнт, таким чином створюючи відгук, близький до людського вуха.
Які є різні типи шумомірів?
Шумоміри поділяються на чотири типи класів, які значно відрізняються за якістю. Найкращі з них, які варто використовувати, розроблені відповідно до міжнародних стандартів, таких як IEC 60651, IEC 60804 і ANSI S1.4. Вони класифікуються за типом або класом:
- Тип 0/Клас 0. Пристрої, які мають найвищі стандарти, називаються типом 0. Ці типи добре підходять для проведення високоточних вимірювань. Наприклад, їх можна використовувати в науковій лабораторії.
- Тип 1/Клас 1. Шумоміри типу 1/класу 1 є дещо менш точними, але використовуються для високоточних оцінок. Вони найбільш доречні для використання в лабораторних дослідженнях.
- Тип 2/Клас 2. Шумоміри типу 2/класу 2 відповідають меншим стандартам і менш складні. Зазвичай вони підходять для більш загального використання, для оцінки рівня шуму в промислових, освітніх, комерційних або житлових приміщеннях. Ці типи не підходять для лабораторних вимірювань.
- Тип 3/Клас 3. Вимірювачі типу 3 також є менш точними і дійсно придатні лише для приблизних робіт з обстеження або для проведення попередніх вимірювань, щоб дізнатися, чи потрібні точніші дослідження з вимірювачем типу 0–2. Такі пристрої коштують значно дешевше.
Яка різниця між шумомірами класу 1 і класу 2?
Часто виникає питання, яка різниця між шумомірами класу 1 і класу 2 і який з них краще відповідає вашим потребам? Система класів шумоміра вказує на точність результатів, які дає вимірювач під час вимірювання рівня звуку.
Клас 1 має можливість вимірювати ширший діапазон звукових частот і відповідати вужчим допускам для всіх критеріїв ефективності. Результатом цієї функції є більш точна відповідь для класу 1. Отже, вимірювач класу 2 забезпечує ширші допуски, а отже, менш точний.
Іншими словами, шумомір класу 1 називається «прецизійним» вимірювачем і підходить для лабораторного використання, застосування в навколишньому середовищі, визначення граничного шуму, будівельної акустики та оцінки руху.
У той час як шумомір класу 2 називається вимірювачем «загального класу», він добре підходить для використання в оцінках шуму на роботі, базових вимірюваннях навколишнього середовища, шуму розважальних заходів, промислової гігієни, будівельного шуму та шуму транспортних засобів. Крім того, шумоміри класу 2 мають нижчу вартість порівняно з класом 1.
В маркеті вимірювальних приладів SIMVOLT представлені шумоміри від відомих компаній виробників різних класів точності. У нас ви обов’язково знайдете модель шумоміра, яка відповідатиме вашим застосуванням. Якщо у вас виникнуть складнощі при виборі необхідного пристрою, кваліфікована команда менеджерів нашої компанії вам допоможе. Купувати в https://simvolt.ua/ завжди зручно та просто!