Для забезпечення комфорту відвідувачів власники басейнів повинні постійно слідкувати за станом води і контролювати відповідність її хімічних та біологічних показників санітарно-епідеміологічним вимогам, що затверджені в нормативних документах. Для цього, крім попереднього очищення води, необхідно періодично проводити її дезінфекцію. Остання здійснюється або просто хлоруванням води або хлоруванням в поєднанні з озонуванням чи знезараженням ультрафіолетовим (УФ) випромінюванням. 

Вимірювання ОВП води басейнів як метод контролю якості її дезінфекції

Дослідження, проведені в Гарвардському університеті ще 1936 р., показали кореляцію між ОВП води і ступенем інактивації бактерій у процесах хлорування. Пізніше зазначені тести були підтверджені в інших дослідницьких лабораторіях світу, завдяки чому контроль ОВП став одним з основних підходів для стандартизації параметрів дезінфекції води. Головною перевагою визначення ОВП як методу контролю якості дезінфекції, у порівнянні з традиційним методом, що базується на вимірюванні концентрації залишкового хлору, є можливість здійснення контролю в режимі реального часу (real-time). 

Який рівень ОВП потрібно підтримувати у воді басейну?

У 1982 р. Німецьке агентство стандартів (German Standards Agency) прийняло значення ОВП, що дорівнює 750 мВ, як стандартне значення для води громадських плавальних басейнів, а в 1988 р. Національний інститут плавальних басейнів ФРН затвердив ОВП у 650 мВ для громадських курортів з мінеральними водами. Проведені на сьогоднішній день дослідження підтвердили необхідність підтримання ОВП води на рівні не менше 650 мВ для забезпечення типової антибактеріальної активності у відношенні до патогенних бактерій E.Colli, Salmonella, Erwinia і Pseudomonas та інших неспорових мікроорганізмів. 

Електронні ОВП-метри для швидкого вимірювання

Контролювати рівень ОВП у басейнах можна за допомогою електронних ОВП-метрів, які дозволяють швидко проводити вимірювання – достатньо лише занурити електрод приладу у воду і на дисплеї висвітиться значення ОВП. 

Компанія SIMVOLT для вимірювання ОВП води басейнів радить використовувати портативні ОВП-метри, характеристики деяких із них наведено в таблиці.  

 

 

Таблиця

Характеристики ОВП-метрів 

Прилад

Діапазон вимірювання ОВП, мВ

Точність

Роздільна здатність, мВ

Переваги

Ezodo 5041
(ОВП-метр)

±1999

±2 %

1

Електрод може бути подовжено  до 80 мм

Ezodo ORP 6041
(ОВП-метр)

±1999

±2 %

1

1. Великий РК-дисплей
2. Водонепроникний
3. Автоматична температурна  компенсація
4. Змінні електроди

Ezodo 7011
(рН-/ОВП-метр/Термометр)

±1000

±2 % + 1

1

1. Аналогічні попередньому
2. Вимірювання рН і температури

Ezodo 7200
(рН-/ОВП-метр/Кондуктометр/
Солемір/Термометр)

±1000

±2 % + 1

1

1. Аналогічні попередньому
2. Вимірювання      електропровідності та  солевмісту