Солевміст води необхідно постійно контролювати

Вода, якою ми користуємося, є водним розчином різних хімічних речовин. Серед основних домішок у воді можна виділити неорганічні солі (в основному бікарбонати, хлориди і сульфати кальцію, магнію, калію і натрію). 

Кількість солей у джерельній воді зумовлена ​​природними умовами та істотно варіюється в різних геологічних регіонах. У міських же умовах, окрім природних факторів, на хімічний склад води впливають промислові стічні води, міські дощові стоки, хлорування води тощо. І на сьогоднішній день через значне забруднення навколишнього середовища вміст деяких солей у воді перевищує рекомендовані санітарно-гігієнічні норми. Постійне використання такої води може негативно вплинути на здоров’я людини, тварин, ріст рослин, на роботу побутової техніки та, навіть, промислового обладнання, що контактує з нею. 

Для запобігання вищевказаних ситуацій необхідно постійно контролювати солевміст води. З цією метою використовують TDS-метри (TDS (total dissolved solids) – загальний вміст розчинених твердих речовин) або, просто кажучи, солеміри. Принцип дії солеміра достатньо простий і заснований на прямій залежності електропровідності розчину від кількості розчинених у воді сполук. 

Як визначити концентрацію солей у воді?

Для того щоб визначити концентрацію солей у воді, достатньо налити її в невелику ємність і занурити електрод приладу у воду. Після цього на рідкокристалічному екрані солеміра висвітиться вміст солей у воді в міліграмах на літр (ppm). 

Солеміри знаходять широке застосування як у побуті, так і на виробництві. Вони незамінні при контролі якості питної або дистильованої води, догляді за акваріумними рибами та при вирощуванні квітів. 

Компанія SIMVOLT пропонує використовувати для визначення вмісту солей у воді портативні прилади, характеристики деяких з них наведено в таблиці 1. 

Таблиця 1

Характеристика деяких TDS-метрів (солемірів) 

Показник

Портативні TDS-метри

Ezodo 5031

Ezodo 5032

Ezodo 6031

Ezodo 6032

Діапазон вимірювання мінералізації

0–9990 мг/л (ppm)

0–999 мг/л (ppm)

0–19990 мг/л (ppm)

0–1999 мг/л (ppm)

Точність

±1 %

±1 %

±1 %

±1 %

Роздільна здатність

10

1

10

1

Автокомпенсація температури

+

+

+

+

Інше

Електрод може бути подовжено до 80 мм

Електрод може бути подовжено до 80 мм

Водонепроникний

Водонепроникний

TDS-метр контролює якість питної або дистильованої води

Портативні TDS-метри використовуються для визначення солей у питній воді, оскільки саме вони безпосередньо впливають на стан нашого організму та на наше самопочуття. 

Так, висока жорсткість, зумовлена високим вмістом солей кальцію і магнію, погіршує органолептичні властивості води, надаючи їй гіркуватого смаку. Жорстка вода негативно впливає на органи травлення, сприяє утворенню сечових каменів. Якщо таку воду використовувати для побутових цілей, то відбуватиметься утворення накипу на нагрівних елементах побутової техніки, що через деякий час призведе до її зламу.  

За ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», вміст розчинених солей у воді не повинен перевищувати 1,0-1,5 г/л (або 1000-1500 мг/л). 

Солеміри незамінні для акваріумістів

Незамінним солемір є і для акваріумістів. Цей прилад допоможе дібрати рівень жорсткості води, який найбільш сприятливий для життя акваріумних рибок, і організувати відповідні умови для їх розмноження. Так, одним видам риб необхідна м’яка вода, іншим – середньої жорсткості або навіть жорстка. Зміна солоності води дозволяє стимулювати нерестову активність деяких видів риб (наприклад, цихлід). 

Солеміри виміряють жорсткість води для поливу рослин і квітів

Також за допомогою солеміра можна виміряти жорсткість води, яка використовується для поливу рослин і квітів. Постійний полив жорсткою водою несприятливий для рослин, оскільки внаслідок цього в ґрунті підвищується вміст вапна, і він стає більш лужним. У результаті найважливіші поживні речовини, які містяться в ґрунті, виявляються заблокованими і недоступними для рослин, що призводить до пожовтіння листя та його загибелі. Особливо чутливі до лужного середовища азалія антуріум, гортензія, а також всі види бромелієвих, орхідей і папоротей. 

Якщо жорсткість води для поливу не перевищує 4,5 мг-екв/л (міліграм-еквівалент на літр), то турбуватися не варто, оскільки більшості рослин така вода підходить. При жорсткості води в діапазоні 4,5–6,5 мг-екв/л потрібно прослідкувати за реакцією рослин. Якщо ж жорсткість води більше 6,5 мг-екв/л, то перед використанням її необхідно попередньо очищати. 

Контроль солевмісту води важливий не тільки в побуті, а й на виробництві. У харчовій промисловості жорсткість води призводить до зміни її смакових якостей, а це, у свою чергу, може істотно вплинути на смак кінцевого харчового продукту. 

Жорстка вода – причина корозії труб у басейнах і водопровідних системах та утворення накипу в системах опалення

Також жорстка вода є причиною корозії труб у басейнах і водопровідних системах та утворення накипу в системах опалення, що призводить до руйнування труб та погіршення теплопровідності систем обігріву. Так, жорсткість котлової води водогрійних котлів повинна становити не більше 0,3–1,5 ммоль/л.

Отже, використання солеміра дає можливість контролювати вміст солей у воді та своєчасно усувати відхилення від існуючих норм.