(044) 221-93-73 (068) 867-43-47 (099) 423-46-53 (073) 041-80-26

Все про роботу з рН-метрами

Вимірювання рівня рН грунту, води і поживного розчину для гідропоніки є одним з важливих аспектів успішного садівництва і рослинництва. Здоровий ріст рослин залежить від правильного синтезу ідеального середовища. Коригування рівня рН грунту або води сприяє гармонійному розвитку рослин, незадовільні значення рівня рН призводять до їх хвороби або навіть загибелі.

Що таке рН?

рН - потенціал водню (англ. potential of hydrogen), який визначається кількісним співвідношенням у воді іонів Н+ і ОН- і відображає ступінь кислотності або лужності середовища. Стандартна шкала рівня рН знаходиться в межах від 0 до 14. Чим вище рН, тим більша лужність речовини, а чим нижче рН, тим більша кислотність. Нейтральним вважається середовище з рН 7,0.

Як можна виміряти рН?

рН грунту можна визначити за його кольором: грунт зеленого відтінку, як правило, більш лужний, а грунт, що має жовтий або помаранчевий відтінок, більш кислий. Проте колір дає нам тільки наближені значення рН. Більш точне значення рН грунту може бути виміряне за допомогою рН-метра - приладу, який спеціально призначений для дослідження грунтів, або за допомогою pH-метра для рідин (але за спеціальною методикою). Для аналізу грунту можна використовувати рН-метр Ezodo MP-103S. Цей прилад допоможе швидко і без попередньої пробопідготовки визначити рН проби грунту.

рН рідини візуально визначити неможливо, його вимірюють за допомогою тест-смужок, які просочені спеціальними хімічними реактивами, додаванням індикаторних рідин або за допомогою цифрового вимірювача рН (рН-метра).

Визначення рН за допомогою тест-смужок або індикаторних рідин передбачає використання методу відповідності кольорів. Смужки і індикаторні рідини мають невеликий термін зберігання, не забезпечують високої точності і відповідності кольорів, а значить, дають неточні і суперечливі результати. Наприклад, більшість смужок показує збільшення рН з кроком 0,5. Тому при використанні рН-смужки різниця між рН 7,0 і 8,0 буде спостерігатися тільки в двох різних відтінках рожевого кольору.

На відміну від тест-смужок і індикаторних рідин, цифровий вимірювач забезпечує відображення рівня рН на дисплеї приладу так, що немає необхідності його інтерпретації: користувач просто занурює pH-метр в розчин і бачить результат.

Компанія SIMVOLT пропонує широкий асортимент рН-контролерів і портативних рН-метрів. Так, для роботи з рідинами широко застосовуються зручні портативні рН-метри серій EZODO 5000, EZODO 6000, EZODO 7000. Важливо відзначити, що у pH-метрів для грунту і рідини різні датчики, тому слід уважно ознайомитися з рекомендаціями щодо їх використання.

Як працює рН-метр?

Незважаючи на різні типи електродів в pH-метрах, починаючи від недорогих кишенькових моделей до лабораторних, які коштують десятки тисяч доларів, найбільш поширеною є скляна колба з вбудованим сенсором. Електрод рН-метра вимірює активність іонів водню шляхом створення невеликого рівня напруги сенсора в колбі. pH-метр потім перетворить напругу в значення рН і відобразить його на дисплеї приладу.

Крім того, всі вищевказані цифрові вимірювачі рН мають вбудований термометр, який автоматично підлаштовується під будь неспівпадіння з базовою 77 ºF (25 °С). Ця функція називається автоматичною компенсацією температури (ATC). А портативні рН-метри серії EZODO-7000 можуть служити ще і як термометри.

Що таке калібрування і навіщо воно потрібна?

рН-метр, як і музичний інструмент, необхідно час від часу налаштовувати. Прилад для наукових досліджень повинен калібрувати для досягнення точних результатів тестування. Деякі люди мають абсолютний слух і можуть налаштовувати музичний інструмент без використання камертона, а то рН-метр повинен бути відкалібрований буферним калібрувальним розчином згідно сертифікованої стандартної точки відліку. Буферний розчин є рідиною, але він може бути придбаний у вигляді порошку для змішування з дистильованою водою. Це дозволить приготувати свіжий буферний розчин в потрібний час.

рН-метри, призначені для наукових досліджень, потрібно калібрувати якомога ближче до значень, які будуть перевірятися (вимірюватися). Якщо передбачається тестування діапазону pH, то прилад повинен бути відкалібрований в середині цього діапазону. Наприклад, якщо тестування проводитиметься в кислих розчинах, то для досягнення більш точних результатів, рН-метр повинен бути відкалібрований до рН 4,0. Більшість вод потрапляють в діапазон рН від 6,0 до 8,0. Тому для перевірки рівня рН води калібрування приладу по рН 7,0 буде достатньо. Три найбільш поширених значення рН для калібрування - 4,0, 7,0 і 10,0. Ці точки покривають діапазон рН від 0 до 14, хоча існують і інші значення точок калібрування рівня pH.

Для отримання точних результатів рН-метри випускаються з одно-, дво- або триточковим калібруванням. Так, наприклад, одноточковим рН-метром є Ezodo 5011/5011А, двоточковими - Ezodo-6011 і Ezodo PP-201, триточковим - Ezodo MP-103.

Деякі з pH-метрів можуть бути відкалібровані по одній точці, але для отримання коректних значень виробники найчастіше рекомендують робити це по двох точках.

Компанія SIMVOLT надає буферний розчин в комплекті з рН-метром. І якщо у Вас є буферний розчин (розчини) для калібрування рН-метра, то сам процес, як правило, є простим. Калібрування рН-метра може відбуватися механічно або автоматично. Механічна калібрування проводиться за допомогою невеликої викрутки для регулювання значення на дисплеї, поки воно не буде збігатися зі значенням буферного розчину.

pH-метр Ezodo 7200 оснащений автоматичною системою калібрування - він автоматично розпізнає значення буферного розчину і калібрує себе відносно цієї величини. На сьогодні це найпростіший спосіб настройки, але важливо, щоб pH-метри також мали можливість ручного калібрування для тонкої настройки та / або усунення несправностей.

Багато рН-метри відкалібровані на заводі, ними можна користуватися відразу з упаковки. Тим не менш, заводське калібрування слід розглядати тільки для початкового використання, воно не завжди може відповідати потребам користувача і може змінитися під час транспортування. Отже, всі рН-метри повинні бути відкалібровані користувачем.

Незалежно від того, який метод калібрування застосовується у Вашому pH-метрі, завжди уважно читайте інструкцію з використання приладу і виконуйте процедуру відповідно до рекомендацій виробника.

Для досягнення найкращих результатів вимірювання рН-метр повинен бути відкалібрований:

 • при регулярному використанні - принаймні, раз на тиждень
 • якщо не використовується - раз на місяць
 • якщо ви припускаєте, що виміряні значення некоректні
 • якщо тестуються агресивні рідини (дуже кислі або дуже лужні)
 • якщо тестуються рідини в широкому діапазоні вимірювань
 • після заміни електрода

Як необхідно доглядати за pH-метром?

Хоча існують загальні правила по догляду за рН-метрами, для кожної марки і моделі передбачені свої власні вимоги. Дотримуйтесь інструкції з експлуатації pH-метра і тоді Ви будете користуватися ним протягом більш тривалого часу.

Періодичне калібрування і правильний догляд за рН-електродом забезпечать його довгий термін служби і більш точні результати вимірювань. Багато електродів рН-метрів складаються зі скляної колби з внутрішнім сенсором. Їх необхідно зберігати в спеціальному розчині. При використанні портативного pH-метра розчин для зберігання повинен знаходитися в захисному ковпачку. Не можна допускати виливання цього розчину з ковпачка! Для більшості електродів в рН-метрах дуже важливо, щоб вони зберігалися в середовищі відповідного розчину.

Для того щоб очистити електрод, в більшості випадків його досить промити дистильованою (деионизированной) водою. Після цього необхідно струсити зайву воду і повернути його в середу розчину для зберігання. У разі вимірювання рН в розчинах, які можуть забруднити поверхню електрода, після використання його занурюють у спеціальний миючий розчин і залишають на деякий час. Після цього електрод промивають дистильованою водою.

Більшість електродів для рН-метрів мають термін служби близько 1-2 років. Якщо Ви зіткнулися з нестабільністю і некоректністю вимірювань, а відкалібрувати електрод не вдається, то це може свідчити про необхідність заміни електрода (або pH-метра, якщо електрод не підлягає заміні).

Поради та рекомендації по роботі з рН-метром

 • Завжди уважно читайте інструкцію перед використанням. Звичайно, інструкції можуть бути нудними, але вони можуть відповісти на Ваші запитання, а відповіді на ці питання захистять Ваші гроші, витрачені на покупку.
 • Завжди перевіряйте, відкалібрований Чи Ваш рН-метр.
 • Якщо в захисному ковпачку Вашого портативного рН-метра міститься розчин для зберігання, бажано зберігати його вертикально для більш ефективного насичення.
 • Ніколи не торкайтеся до електрода, шкірний жир впливає на свідчення і може навіть зашкодити йому.
 • При проведенні вимірювань і калібрування завжди злегка помішуйте електрод в рідині для позбавлення системи від можливих повітряних бульбашок.
 • Не зберігайте рН-метр в умовах високої температури і вологості.
 • Не зберігайте електрод рН-метра в дистильованої воді.
 • рН-метр є чутливим приладом для наукових досліджень і завжди повинен розглядатися як такий.

Як виміряти ступінь кислотності (рівень pH) грунту за допомогою pH-метра для рідини?

Якщо Вам необхідно встановити рН грунту, а під рукою тільки рН-метр для вимірювання в рідинах, не засмучуйтеся. Варто тільки пам'ятати, що електрод pH-метра виготовлено зі скла, тож потрібно бути обережним і акуратним, щоб не пошкодити його. Процедура в цьому випадку така: необхідно змішати зразок тестованої грунту з дистильованою водою.

Для цього приготуйте чисту суху пластикову ємність з кришкою. Уникайте контакту грунту з руками або іншими поверхнями, щоб не забруднити зразок. Видаліть з грунту камінчики та інші предмети, які можуть пошкодити скляний електрод pH-метра.

Наповніть пластикову ємність грунтом на 3/4 і додайте дистильовану воду. Кришкою щільно закрийте ємність і енергійно струсіть кілька разів. Для розчинення солей грунту у воді залиште ємність постояти 7-10 хвилин. Відкрийте кришку і розмістіть pH-електрод в рідину над поверхнею грунту. Злегка помішуючи, дочекайтеся стабілізації значень на дисплеї pH-метра.