Твердість – властивість матеріалу чинити опір проникненню в нього іншого, більш твердого тіла.

Існує низка методів вимірювання твердості матеріалів серед яких найбільшого поширення набули методи вимірювання за шкалами Роквела, Вікерса, Брінеля і Шора.

Застосування різних методів вимірювань твердості матеріалів обумовлено механічними властивостями матеріалів і конструктивно-технологічними особливостями виробів.

Вимірювання твердості методом Шора

Детальніше зупинимося на вимірюванні твердості методом Шора. Шкала і метод визначення твердості низькомодульних матеріалів були запропоновані Альбертом Ф. Шором – звідси і назва. Нині метод широко застосовується під час оцінки твердості гумових і полімерних виробів. До низькомодульних матеріалів належать полімери: пластмаса, еластомер, каучук і продукти їх вулканізації.

Принцип визначення твердості по Шору досить простий – у зразок матеріалу вдавлюється спеціальний індентор із загартованої сталі під дією сили тиску пружини. Глибина вдавлення і визначає твердість матеріалу (у зворотній пропорції – чим глибше, тим м’якше).

Визначення показника твердості, залежно від властивостей різних матеріалів, здійснюється за шкалами Шор А, Шор С  і Шор D відповідно до стандарту DIN 53505. Дві найбільш поширені шкали – тип A і тип D. Шкала типу A призначена для більш м’яких матеріалів (м’яка гума, еластомери, силікон, неопрін, вініл, бутил, нітрил, м’який пластик, шкіра, віск тощо), у той час як D – для більш твердих. Шкала С, як і шкала A, використовується для м’яких матеріалів.

За цими шкалами вимірюється твердість полімерних матеріалів, зокрема поліуретанів. Твердість поліуретанів вказується цілими числами від 0 до 100 з літерами А, С або D. Чим більше число, тим вище твердість.

Твердість матеріалів вимірюють твердоміри (дюрометри)

Прилади, за допомогою яких вимірюється твердість матеріалів, називають твердомірами або дюрометрами.

Визначати твердість матеріалів твердомірами – зручний, простий та оперативний спосіб. Твердоміри можна застосовувати на готових виробах, великогабаритних деталях і криволінійних поверхнях досить великих радіусів.

В асортименті Маркету вимірювальних приладів «SIMVOLT» високоякісні твердоміри серії HT-6510 із вбудованим зондом для контролю твердості матеріалів: HT-6510AHT-6510C та HT-6510D.

Відрізняються моделі серії HT-6510 шкалою твердості – відповідно дюрометр HT-6510A має шкалу Shore A; дюрометр HT-6510C: Shore С; дюрометр HT-6510D: Shore D.

Твердоміри HT-6510AHT-6510C та HT-6510D мають такі технічні характеристики. Усі прилади відповідають вимогам DIN53505, ASTMD2240, ISO7619, JISK7215; діапазони вимірювання: HT-6510A – 0–100 HA, HT-6510C – 0–100 HC, HT-6510D – 0–100 HD; похибка: <1 % HA; <1 % HC; <1 % HD; роздільна здатність – 0.1; робоча температура – 0–40 °C. При простої прилад вимикаються автоматично.

Твердомір визначить твердість автомобільних шин

Твердоміри стають доречними для визначення твердості автомобільних шин. Відомо, що твердість гумової суміші, з якої зроблений протектор покришки, визначає якість зчеплення з дорожнім покриттям: вважається, чим гума м’якше (твердість нижча) – тим зчеплення з дорогою краще. Але є низка факторів, які змушують виробників робити автомобільні шини занадто м’якими – орієнтовані на ті чи інші умови експлуатації.

Серед недоліків м’якої гуми можна виокремити наступні: вона швидше зношується, гірше тримає форму, що знижує курсову стійкість у поворотах і на віражах, м’яка гума є більш гучною, а також вона сильніше нагрівається, а тому має знижені швидкісні режими.

Та має м’яка гума також й переваги: менший гальмівний шлях і кращу динаміка розгону, краще зчеплення з мокрим дорожнім покриттям та дещо кращу керованість за рахунок хорошого зчеплення з дорогою. М’яка гума більш комфортна на поганому дорожньому покритті.

Слід зауважити, що твердість гуми далеко не завжди декларується виробником і визначити цей параметр для конкретної моделі шини можна лише за результатами тестів (якщо модель взагалі брала участь у тесті). А отже, виникає необхідність власноруч швидко та зручно визначати твердість шин, які Ви, можливо, збираєтесь ставити на власний автомобіль. Для цього Вам знадобляться твердоміри – портативні прилади, які використовується для вимірювання твердості різних матеріалів. Зокрема, пластмаси, гуми, еластомеру, дерева, каучуку, силікону, вінілу, шкіри, плексигласу тощо.