Огляд тепловізорів. Типи та класифікація

Тепловізор-вологомір – це прилад для візуального контролю вологості об’єктів різної природи (в прямому доступі до витоку та непрямому, що обмежено певною відстанню). Також існують інші назви тепловізора-вологоміра:

  • тепловізійний вологомір;
  • інфрачервона камера термічного бачення;
  • термічний гігрометр.

Визначення вологості об’єкту контролю, за допомогою тепловізора-вологоміра FLIR MR160Спектральний діапазон такого приладу, припадає на інфрачервоні довжини електромагнітного випромінювання. Тепловізор фіксує інфрачервоне проміння об’єктів вимірювання, що має температуру (вологість) вищу значення абсолютного нуля. Зазначимо, що максимум інтенсивності випромінювання з підвищенням температури (вологості) зміщується до коротких хвиль видимого діапазону. Між спектром випромінювання та інтенсивністю (щільністю потоку випромінювання, що проходить за одну секунду часу один квадратний сантиметр площини, яка перпендикулярна до потоку випромінювання) інфрачервоного випромінювання існує прямий зв’язок, що отримав назву теплове випромінювання.

Одним з лідерів у виробництві тепловізорів з різноманітними додатковими функціями є компанія FLIRназва якої співпадає із скороченим варіантом початкової назви таких систем (ForwardLookinInfraRed).

Тепловізори за принципом роботи поділяються на контактні та безконтактні.Теплове зображення, отримане за допомогою тепловізора-вологоміра FLIR MR160 Безконтактні тепловізори спроектовано на основах, що базуються на застосуванні інфрачервоного випромінювання в діапазоні довжин хвиль від 0,76 до 1000 мкм. Спектр, потужність і просторові характеристики випромінювання залежать від температури об’єкту або речовини теплового контролю та їх випромінювальної здатності, що обумовлено матеріалом і характеристиками випромінюючою поверхні.

Принцип роботи тепловізора вологоміра базується на перетворенні випромінювання інфрачервоних довжин хвиль спектру в видимий діапазон світлового випромінювання. Конструкція інфрачервоної камери термічного бачення (тепловізора) умовно можливо поділити на два основні вузли: тіло камери та об’єктив. Об’єктив камери має складну технологічну конструкцію з лінз різного типу (двоопукла, збиральний меніск, розсіюваний меніск) виготовлених з германію. Цей матеріал має властивості прозорого матеріалу, проте чутливий до інфрачервоних хвиль. Випромінювання з об’єктиву інфрачервоної камери проектується на матрицю датчиків, чутливих до даного типу випромінювання, які формують струм та генерують теплове зображення з відеосигналів, де різній температурі об’єкту контролю відповідає різний колір зображення.

Яку інформацію можна отримати з допомогою тепловізора-вологоміра?

З вибору гамми кольорів для теплового зображення науковцями проведено експериментальні дослідження, з яких зроблено висновки, що людське око без роздратування та навантаження на зоровий канал сприймає кольори зелено-синьої та жовто-червоної гамм. В конструкцію тепловізора-вологоміра інженери проектувальники заклали синьо-сіру гаму кольорів, що відображає природнє забарвлення води. При стовідсотковій вологості колір – яскраво синій. При мінімальній вологості колір – світло сірий.

Цифрове відображення визначеної вологості поверхні об’єкту контролюНа тепловому зображенні (рис. 2) вологості об’єкту користувач отримує наступну інформацію про об’єкт контролю: термічне зображення, маркер активного встановлення лазеру, вихідне значення вологості, сигналізація високого значення вологості, числове значення вологості у цифровомуформаті та у вигляді гістограми (стрічки) (рис. 3).

Використання сучасних тепловізорів-вологомірів фірми FLIR є зручним для кожного користувача. Проектувальники подбали про Вас і надали змогу самостійного вибору мови для роботи з вимірювальним приладом.

Для зниження шумів і, отже, підвищення порогової чутливості та точності вимірювання, сконструювали тепловізор-вологомір на основі матриці фоточутливих елементів, які під час роботи нагріваються. Їх охолоджують мікро-компресорною системою або термостабілізацією за допомогою термоелектричної системи.

Для роботи в якій галузі потрібно купити тепловізор-вологомір FLIR?

Звісно, найширшого застосування тепловізор-вологомір виробництва Flir здобув в галузі будівництва, житлово-комунальному господарстві та для контролю мікроклімату приміщень з високим рівнем вологості. Використання такого вологоміру можливе як для початкових стадій будівництва так і для вже побудованих об’єктів.

Ваше підприємство займається утепленням фасадів будинків? Такий вимірювальний прилад допоможе виявити всі недоліки стиків плит, тріщини між віконними рамами, між яким найчастіше потрапляє волога у природній спосіб. Невчасне виявлення прихованих осередків вологості призведе до утворення плісняви, цвілі та грибку, що стає причиною серйозних захворювань дихальної та імунної системи людини. До другорядних причин утворення грибка віднесемо: застій повітря в приміщенні, погане опалення та вентиляція, неякісно встановлені пластикові вікна і інші недоліки конструкції будівлі. Тепловізор-вологомір дозволить провести контроль прихованих місць з осередками вологості.Утворення плісняви в прихованих осередках вологості

Тепловізор-вологомір знаходить своє застосування при попередньому виявленні витоків з трубопроводів каналізаційних, теплових і водопровідних мереж. Вчасне виявлення осередків прориву зменшить витрати на усунення наслідків аварій трубопроводів. Вода, коли просочується, підвищує рівень ґрунтових вод, виникають провали й осідання ґрунту, що надалі підтоплює фундаменти та загрожує обваленням будинків. Ця проблема є прихованою від людського ока, щодня населення проходить повз такі аварійні трубопроводи і не здогадується про можливі наслідки для їх здоров’я, а можливо і життя. Таке дослідження стану трубопроводу є попереднім, але воно має свою перевагу в фінансовій складовій ремонтних робіт, Вам не потрібно розкопувати поверхню ґрунту і залучати велику кількість людей та важкої будівельної техніки.

Існують галузі, де вологість не є негативним чинником, її просто необхідно контролювати. В тепличному господарстві застосовують вологомір при створенні мікроклімату для вирощування грибів (шампіньйони, глива) необхідно враховувати, що сприятливим вважається мікроклімат з рівнем вологості 80–90 %. Безпосереднім об’єктом контролю вологості є ґрунт, в якому висаджені грибниці. Наша компанія Simvolt бажає Вам щедрого врожаю грибів, а для цьому завжди готові допомогти вибрати та замовити тепловізори-вологоміри.Визначення вологості при сироварінні

При сироварінні застосовують технологічний процес дозрівання сиру, коли в спеціалізованих приміщеннях, підтримують умови щодо вологості приміщення для накопичення в сирних головках смакових та ароматичних речовин. Відносна вологість повітря в цей час знаходиться в межах 80–85 %. Зниження вологості повітря зменшує вологовміст сиру, загальмовує ферментативну активність і збільшує тривалість дозрівання. А от підвищена вологість повітря сприяє зопріванню кірочки, її зараженню гнильними і слизовими бактеріями, розвитку цвілі на поверхні сирної головки. Забезпечення мікрокліматичної підтримки приміщень в сироварінні є вкрай важливим. Безпосереднім об’єктом контролю вологості в цьому технологічному процесі є дерев’яні полички, в яких визріває сир. Тому застосування тепловізора-вологоміра допоможе Вам створити необхідні показники вологості в приміщеннях (безпосередньо на полицях), де відбувається процес сироваріння, за рахунок чого Ваше підприємство досягне кращих показників рентабельності.

Порівняння характеристик тепловізорів-вологомірів

Основними технічними характеристиками тепловізора-вологоміра, на які звертають увагу фахівці, є такі параметри, як тип матриці, фокусна відстань, чутливість матриці, кути огляду і температурний діапазон роботи. Звичайно, це тільки основні параметри, існують і інші, але саме за ними ми виконаємо порівняльний аналіз тепловізорів-вологомірів FLIR MR160 та FLIR MR176.

FLIR MR-160 FLIR MR-176
FLIR MR-160 FLIR MR-176

                                                                                        Технічні характеристики тепловізорів FLIR

Проаналізовані вологоміри мають багато спільного (роздільну здатність теплового зображення, спектральний діапазон вимірювання, поле зору, тип дисплею), однак модель FLIR MR 176 додатково оснащена термогігрометром з можливістю заміни датчику вологості/температури повітря, а така додаткова функція перетворює процес вимірювання в комфортну роботу з приладом для Вас. Хочемо зазначити, що вологомір професійний FLIR MR 176 також в своїй конструкції має сучасний індикатор стабільності параметрів зовнішнього середовища, який усуває можливі помилки та похибки вимірювання, які спричинені затримкою відгуку при зміні місця вимірювання. На відміну від попередньої моделі тепловізор-вологомір FLIR MR 176 має змогу за одноразове вимірювання провести контроль вологості на ділянці площиною 49 см2.

Рекомендуємо для контролю вологи при зовнішніх будівельних роботах купити тепловізійний вологомір FLIR MR 160, а для контролю більш складних, закритих ущільнень в будівництві обирати FLIR MR 176Ціна вологомірів тепловізійних FLIR в маркеті вимірювальних приладів SIMVOLT економічно обґрунтована, тому ви ніде не знайдете більш низької ціни.

На будівництві, для контролю або технічного забезпечення житлово-комунального господарства будинків, для задач контролю вологості в приміщені – застосовуйте професійні тепловізори-вологоміри FLIR.Якщо Ви ще не зробили кінцевий вибір, зверніться за більш детальною інформацією до професійних консультантів фірми SIMVOLT, вони обов’язково допоможуть підібрати тепловізор-вологомір, який задовольнить всі Ваші побажання.

Науковий консультант SIMVOLT, канд.техн.наук, доцент Маркін Максим