Шум є постійним супутником людини, який супроводжує її вдома, у транспорті, на роботі і має неабиякий вплив на її стан. Для оцінки стану шумового клімату використовуються шумоміри.

Одним із виробників високоякісних шумомірів першого та другого класів є італійська компанія «DELTA OHM». Так, прилади серій HD2010 і HD2110 є мобільними інтегруючими шумомірами з функцією статистичного аналізу (HD2110 також із функцією спектрального аналізу). Особливу увагу при розробці моделей серії HD2010, HD2110 виробники приділили можливості налаштування приладу і додавання опцій у будь-який час для розширення сфери його застосування. Користувач може оновити прошивку приладу з допомогою програми «NoiseStudio», яка поставляється разом із приладом. 

Сфера застосування шумомірів серій НD2010 та HD2110:

  • оцінка рівня шуму
  • функція запису даних
  • збір і аналіз звукових подій
  • статистичний аналіз з обчисленням 3 рівня процентиля та (опційно повний статистичний аналіз)
  • ідентифікація імпульсних шумів
  • вимірювання на робочих місцях
  • вибір персональних шумозахисних засобів (SNR і HML методи)
  • контроль якості продукції
  • вимірювання рівня шуму машин та обладнання.

Крім цього в моделях:

HD2010UC/A

  • спектральний аналіз октави (третьої опційно) від 25 Hz до 12.5 kHz
  • архітектурна акустика та будівельні вимірювання (опційно)
  • створення акустичних мап

HD2010

  • спектральний аналіз октави (третьої опційно) від 16 Hz до 20 kHz

HD2110

  • спектральний аналіз у реальному часі смуг октав від 16 Hz до 20 kHz
  • статистичний аналіз з обчисленням усіх рівнів процентиля від L1 до L99
  • ідентифікація тональних компонент події в точках перетину смуги стандартної третьої октави
  • оцінка гучності спектральних компонент у порівнянні з еквівалентними кривими гучності в режимі реального часу.

Технічні характеристики шумомірів фірми DELTA OHM

Модель
характеристика

HD2010

HD2010UC

HD2010UC/A

HD2110

Тип мікрофону

MK221
конденсаторний, преполяризований,
з високою стабільністю, для польових умов

MK223
конденсаторний, поляризований з високою стабільністю та спеціальним покриттям мембрани для польових умов

MK231
конденсаторний, поляризований з високою стабільністю для дифузного поля

UC52
конденсаторний, преполяризований, для польових умов

 

UC52
конденсаторний, преполяризований, для польових умов

 

MK221
конденсаторний, поляризований з високою стабільністю для польових умов

MK223
конденсаторний, поляризований з високою стабільністю та спеціальним покриттям мембрани для польових умов

Динамічний діапазон

21÷143 dB

30÷143 dB

30÷143 dB

21÷143 dB

Лінійна область

80 dB

80 dB

80 dB

110 dB

Акустичні параметри

Spl, Leq, SEL, LEPd, Lmax, Lmin, Lpk, Dose, Ln

Частотні зважування

одночасно A, C, Z (для Lpk тільки C і Z)

Часові зважування

одночасно FAST, SLOW, IMPULSE

Інтегрування

від 1 с до 99 год

Входи/виходи

Серійні інтерфейси RS232 і USB

Вихід сигналу (LINE) 
Вихід напруги DC

Внутрішня пам’ять

4 Mб

2Mб

4 Mб

8Mб

З допомогою шумомірів серій HD2010, HD2110 можливе вимірювання рівня звуку за 3 вибраними параметрами з вільним вибором частотних і часових констант. Він може вимірювати такі параметри, як Leq (неперервний звуковий рівень), SEL (рівень впливу шуму) та максимум і мінімум звукового рівня з часом інтегрування від 1 до 99 годин. Якщо небажана звукова подія викликає перевантаження приладу чи змінює його результат вимірювання, то її можна виключити за допомогою функції Back-Erase.

Виміряні значення рівня звуку можуть бути записані в енергонезалежну пам’ять для передачі й подальшої обробки на ПК у програмі «NoiseStudio».

Як статистичний аналізатор, шумомір робить вибірку звуку 8 разів на секунду з А-зважуванням і малою постійною часу та статистично аналізує їх в класі 0,5 дб. Прилад може відображати до 3 рівня процентиля між L1 та L99. Використовуючи опцію «AdvancedAnalyser», можна вибрати тип вибірки LFp, Leq або Lpk із частотним зважуванням по A, C або Z (для Lpk тільки C і Z).

Вихід LINE дає змогу записувати звукові вибірки на плівку або передавати їх безпосередньо до ПК для подальшого аналізу.

Висока швидкість інтерфейсу USВ у поєднанні з гнучкістю інтерфейсу RS232 дозволяє швидко передавати дані з шумоміра на запам’ятовуючий пристрій ПК, а також дає змогу контролювати модем або принтер. Наприклад, у разі тривалого запису можна активувати функцію «Monitor», яка дозволяє передавати результати вимірювань до запам’ятовуючого пристрою ПК через інтерфейс RS232.

З ПК можна повністю керувати шумоміром через мультистандартний інтерфейс (RS232 і USB) за допомогою спеціального протоколу зв’язку. Шумомір може бути з’єднаним з ПК через модем, підключений до приладу по інтерфейсу RS232. 

Калібрування приладу може проводитись за допомогою акустичного калібратора (тип 1 відповідає IEC60942) або за допомогою вбудованого зразкового генератора. Для електричного калібрування використовується спеціальний передпідсилювач і перевіряється чутливість вимірювального каналу включно з мікрофоном. У захищеному секторі енергонезалежної пам’яті зберігаються параметри заводського калібрування, які використовуються як еталонні для калібрування користувачем, а також для запобігання дрейфу приладу і попередження втрати параметрів калібрування.

Повний контроль функцій шумоміра може здійснюватися користувачем на місці за допомогою діагностичної програми.

Опції шумомірів DELTA OHM, які можуть інсталюватися додатково

Опція «ThirdOctave» – аналізатор спектра октави і третьої октави 1 класу відповідає IEC 61260. За допомогою опції «ThirdOctave» можна здійснювати аналіз спектра звукового джерела від 25 Гц до 12,5 кГц у реальному часі. Чутливість різних компонентів спектра можна оцінити завдяки порівнянню з кривою гучності в програмі «NoiseStudio», яка постачається разом з приладом.

Опція «DataLogger» використовує внутрішню пам’ять об’ємом від 2 до 4 МБ, відображає і записує А-зважений рівень звукового профілю з малою постійною часу вибраний 8 разів на секунду. Зберігає профіль із 3-х вибраних параметрів двічі за секунду. Має можливість зберігати 3 програмованих параметри в інтервалі від 1 с до 1 год для моніторингу рівня звуку. Цей режим дає змогу зберігати 3 параметри з інтервалом в 1 хв упродовж 80 днів з допомогою пам’яті приладу (4 Мб з можливістю розширення до 8Мб). Опція «DataLogger» перетворює шумомір на пристрій запису рівня звуку з 4-ма параметрами упродовж 23 годин. Імпульсні звукові події можуть бути легко ідентифіковані завдяки одночасному аналізу рівня звукового профілю з константами повільної, швидкої та імпульсної події.

Опція «ReverberationTime» – вимірювання часу реверберації за допомогою перервних звукових джерел методом імпульсного джерела. Вимірювання часу реверберації проводиться одночасно по всій смузі октави від 125 Гц до 8 кГц та опційно в смузі третьої октави від 100 Гц до 10 кГц. Інтервал між вибірками становить 1/32 с. Здійснюється автоматичний розрахунок часу реверберації EDT, T10, T20 і T30 для всіх смуг.

Опція «AdvancedAnalyser» містить повний набір функцій аналізатора звукового рівня, а саме:

  • статистичний аналіз, доступний у графічній формі як імовірнісний або кумулятивний розподіл
  • тригер для фіксування звукових подій з порогом рівня і фільтром довжини
  • запис звітів про вимірювання, які містять повний статистичний аналіз з інтервалом від 1 с до 1 год, відповідно до установок
  • запис параметрів події з можливістю установки максимуму часової роздільної здатності для запису подій і меншої роздільної здатності для запису фону
  • можливість зберігання маркерів
  • таймер для програмування затримки початку вибірки.

Опція «FFT» (тільки для шумоміра HD2110 з опцією «AdvancedAnalyzer») додає:

  • Leq-профіль з інтервалом 1/32с
  • спектральний аналіз вузької смуги (FFT) у всьому звуковому діапазоні зі змінною роздільною здатністю з частотою від 1,5 до 100 Hz.

Програмне забезпечення для шумомірів фірми DELTA OHM

Програма «NoiseStudio», що постачається разом з приладом, забезпечує взаємодію ПК з шумоміром у простий інтуїтивно зрозумілий спосіб. Програма працює в операційних системах Windows® 98/XP/Vista.

Основні функції програми «NoiseStudio»:

  • передача збережених даних з шумоміра до пам’яті ПК
  • візуалізація зібраних даних у графічній і табличній формах, експорт в Excel та PDF форматі
  • друк графіків і таблиць даних
  • контроль збору даних із ПК
  • управління настройками шумоміра
  • оновлення прошивки шумоміра.

Програма спрощує розробку документації з результатами вимірювання шумоміру завдяки зручній функції, яка дозволяє копіювати графіки та таблиці і використовувати їх в інших додатках та створювати PDF файли.

Крім того, в «NoiseStudio» є програма подальшої обробки, яка може виконувати різні види аналізу за допомогою специфічних додатків, які включені в програмні модулі використання котрих дозволяється ліцензією.

Модуль «Workerprotection» аналізує шум на робочих місцях відповідно до «DL 81/2008, European directive 2003/10/EC» і «UNI 9432:2008». Дані вимірювань рівня шуму в робочому середовищі організовано в рамках проекту, де вони можуть бути оброблені відповідно до нормативних вимог. Крім розрахунку впливу робочого шуму, програма дає змогу оцінювати ефективність засобів захисту SNR- та OBM-методами. Відповідно до UNI 9432 від 2008 р. програма розраховує індекс імпульсивності механізму.

Модуль «AcousticPollution» аналізує профілі рівня звуку, що виміряні як в приміщенні, так і поза ним, для оцінки звукового клімату в аеропортах і транспортній інфраструктурі. Аналіз звукового клімату може здійснюватись щоденно, щотижнево і щорічно з роздільною здатністю від 1 хв. Профілі шумів навколишнього середовища аналізуються з метою пошуку та систематизації джерел шуму, таких як залізниці та аеропорти. Аналіз відбувається поденно з роздільною здатністю 1/8 с, з автоматичним пошуком та аналізом звукових подій.

Модуль «Monitor» дає змогу контролювати шумомір із ПК на відстані. Його основні функції:

  • відображення отриманих даних у графічній і табличній формі в реальному часі
  • підключення шумоміра через модем
  • збір даних рівня шуму безпосередньо в пам’ять ПК (функція монітору)
  • управління функціями діагностики та калібрування
  • програма автоматичного моніторингу та збору даних
  • можливість синхронізованої реєстрації звуку паралельно з вимірюваннями за допомогою функції тригера.

Для вимірювань поза приміщеннями компанія «DELTA OHM» пропонує атмосферний захист мікрофону HD WME, який включає в себе:

  • кожух з нержавіючої сталі для передпідсилювача HD WME3 з кріпленням для дощового екрану HD WME2
  • антипташиний шип HD WME1
  • вітровий екран HD SAV3
  • дощовий екран HD WME2.


З приладом також можна замовити мікрофони, калібратори, додаткові кабелі, передпідсилювачі та кріплення.  

Володимир Войтюк,
кандидат технічних наук