Контроль температури, вологості та швидкості руху повітря в цеху хлібозаводу вбереже виготовлену продукцію від псування

Одним з ефективних способів підвищення якості продуктів харчування, алкогольних і безалкогольних напоїв є контроль кліматичних умов у приміщеннях, в яких вони виробляються та зберігаються. Наприклад, при випіканні хліба і хлібобулочних виробів необхідно постійно контролювати температуру, вологість та швидкість руху повітря в заводських цехах і сховищах, оскільки невелике відхилення від норми вищезазначених показників може зіпсувати виготовлену продукцію.

Борошно на хлібозаводах повинно зберігатися в приміщеннях при температурі повітря 24 °С і відносній вологості повітря 70 %. Якщо ж вологість буде нижчою, то в борошні знизиться відсоток гігроскопічної води, що призведе до погіршення якості випеченого хліба. З іншого боку, якщо борошно буде зберігатися в сирому приміщенні, воно зіпсується через розвиток плісняви. Уповільнити цей процес здатна постійна циркуляція повітря на складі, але варто враховувати, що при її занадто високих швидкостях можливе пересушування борошна.

До кліматичних умов виробничих цехів хлібозаводу висунуті інші вимоги. У приміщенні, де борошно і вода змішуються з іншими інгредієнтами, потрібно підтримувати температуру повітря 21 °С і відносну вологість 70 %. Після ферментаційного цеху тісто піддається зважуванню й поділу на шматки. Оптимальна температура для цих процесів – 18 °С, відносна вологість – 60–65 %. Потім тісто відправляється для кінцевого вистоювання у відділення, де необхідно підтримувати температуру 35–40 °С і відносну вологість 80–85 %. При виході з останнього цеху хліб негайно надходить у піч. Найкращі умови для зберігання вже випеченого хліба – температура 24 °С, відносна вологість – 60 %.

У приміщеннях для виготовлення тіста також необхідно контролювати швидкість повітря, оскільки його занадто швидкий рух навіть при нормальній температурі і відносній вологості сприяє утворенню плівок на поверхні виробів.

При виробництві та зберіганні алкогольних і безалкогольних напоїв контроль мікроклімату теж важливий

Не менш важливим є контроль мікроклімату і при виробництві й зберіганні алкогольних та безалкогольних напоїв. Так, наприклад, при зберіганні столових вин, вермутів та шампанського температура повітря на складі повинна становити 12–15 °С, а відносна вологість повітря – 75–80 %. Кріплені та десертні вина варто зберігати за аналогічної вологості і температури 16–18 °С. При зберіганні вказаних напоїв за вищих температур пришвидшуються процеси їх старіння, а смакові властивості погіршуються. Якщо ж температура буде занизькою, то значно уповільняться процеси дозрівання та не відбудеться розкриття повного букета смаку напою. Зміни вологості теж не будуть непомітними – при її підвищенні можливе утворення плісняви на пробці чи, якщо напій зберігається у дерев’яних діжках, по всій поверхні тари. При зниженні вологості відбудеться зсихання пробки або діжки та проникнення кисню до напою, що призведе до перебігу небажаних хімічних процесів. 

Трансмітери температури, вологості та швидкості повітря Delta Ohm

Щоб запобігти вищеописаних небажаних процесів при виробництві напоїв і хлібобулочних виробів, необхідно проводити контроль вказаних параметрів за допомогою спеціалізованого обладнання. Компанія SIMVOLT пропонує прилади для контролю параметрів мікроклімату від провідного європейського виробника вимірювальної техніки – італійської компанії «Delta Ohm».

Так, температуру, вологість і швидкість повітря можна визначати за допомогою трансмітерів серії HD29.... Поєднання сучасних сенсорів та точної електроніки дозволяє отримувати якісні результати вимірювання. Версії трансмітера відрізняються довжиною й розташуванням зонда.

Короткі технічні характеристики HD29...:

  • діапазон вимірювання відносної вологості:  5...98 %;
  • діапазон вимірювання температури: -10...+60 °С;
  • діапазон вимірювання швидкості повітря: 0...1, 0...2, 0...10, 0...20 м/с;
  • клас захисту: IP67.

Контролювати температуру та вологість також можливо за допомогою трансмітерів серій HD48... і HD49.... Вони призначені для вимірювання відносної вологості в діапазоні 0...100 %, температури в діапазоні -20...+80 °С та передачі інформації про вимірювані величини у вигляді уніфікованих аналогових сигналів 4–20 мА, 0–10 В або в цифровому вигляді по інтерфейсу стандарту RS485. Трансмітери цієї серії спеціально розроблені для використання в системах вентиляції та кондиціювання повітря.

Отже, трансмітери вищевказаних серій можуть бути використані для побудови нових чи інтеграції у вже існуючі системи контролю мікроклімату на заводах із виробництва харчової продукції, алкогольних і безалкогольних напоїв. Крім того, використовувати це обладнання можна на фармацевтичних підприємствах, у музеях, «чистих кімнатах», вентиляційних каналах, промислових, сільськогосподарських та публічних приміщеннях.