Електромагнітне випромінювання, що пронизує нас

За неповних 150 років з часу геніального винаходу Ніколою Тесла змінного струму та способу передачі електроенергії на відстані людство зробило неймовірний цивілізаційний стрибок. Електроприлади стали невід'ємною частиною не тільки промислового виробництва, а й побуту кожної людини. Ми вже не уявляємо свого життя без електричного освітлення, мобільного зв'язку, електротранспорту, а також мікрохвильових печей, холодильників, телевізорів і т. ін., кількість яких за останні десятиріччя зросла на порядки. Але чи тільки користь приносить таке близьке сусідство людини з електронікою? Чи замислювались Ви над тим, що кожен прилад, створений людиною, є джерелом електромагнітного випромінювання, що перевищує рівень природного геомагнітного поля землі в мільйони разів?

Купуючи собі чи дитині чергову електронну новинку, проводячи весь робочий час за монітором, чи розуміємо ми, як це впливає на здоров'я, самопочуття, психічний стан, працездатність? Відповіді на ці запитання дали кропіткі наукові дослідження, і вони невтішні. За висновками експертів Всесвітньої організації охорони здоров'я, наслідком тривалого впливу високочастотних та низькочастотних електромагнітних полів навіть відносно невисокої інтенсивності може бути ряд захворювань, у тому числі й онкологічних. Визнано, що проблема електромагнітного забруднення навколишнього середовища (або так званий електромагнітний смог) входить до числа найбільш актуальних проблем людства.

Поінформований – значить захищений. Нормування та контроль інтенсивності ЕМП

Звичайно, відмовитись від всіх благ цивілізації неможливо, та і не потрібно, проте необхідно максимально убезпечити себе від згубного впливу електромагнітного забруднення. А для цього необхідно строго контролювати інтенсивність ЕМП в даному місці, порівнювати з допустимими значеннями та, відповідно до отриманих результатів, вживати ефективних заходів із захисту від електромагнітного випромінювання.

Існують розроблені на основі медико-біологічних досліджень санітарні норми та правила щодо використання радіотехнічних і електротехнічних об'єктів. Вони регламентують умови їх експлуатації з метою охорони населення від шкідливого впливу електромагнітних випромінювань. Допустимі рівні напруженості ЕМП радіочастотного діапазону на робочих місцях та в місцях знаходження персоналу, в яких є джерело ЕМП, регламентуються за ГОСТ 12.1.006. Напруженість ЕМП у діапазоні частот 60 кГц – 300 мГц на робочих місцях персоналу протягом однієї доби не повинна перевищувати встановлених гранично допустимих рівнів [1, 3].

Прилади для вимірювання рівня електромагнітного випромінювання від Gigahertz Solutions

Незамінними помічниками в питанні контролю інтенсивності ЕМП стануть для нас інноваційні прилади німецької компанії Gigahertz Solutions. З 1997 року провідні фахівці компанії займаються розробкою та виробництвом вимірювальної техніки, високочастотних та низькочастотних аналізаторів електромагнітного випромінювання, комплектів для аналізу електромагнітного забруднення, екрануючих пристроїв, перемикачів, та ін.
В арсеналі компанії 18 зареєстрованих патентів та 5 заявок на патенти. Висока кваліфікація працівників, сучасні методи виробництва забезпечують незмінно високу якість та конкурентоспроможну ціну всіх пристроїв компанії Gigahertz Solutions, потенціал яких значно перевищує останні технологічні досягнення. Який би з приладів Ви не обрали, однаково отримаєте справжню німецьку якість та всі переваги вимірювальної техніки, а саме:

1. Дійсно європейська якість;
2. Наявність звукової сигналізації про джерела випромінювання підвищеної небезпеки, що дозволяє використовувати прилади навіть людям з вадами зору;
3. Лінійка низькочастотних аналізаторів розроблена під широку аудиторію користувачів (наявна спеціалізована професійна лінія);
4. Дизайн максимально адаптовано для роботи з приладом навіть користувачам без спеціальних навичок (на передній панелі всіх приладів підписані органи управління для уникнення помилок експлуатації);
5. Всі функціональні органи управління низькочастотних аналізаторів є відокремленими і немає кнопок та тумблерів зі спареними функціями, що мінімізує помилки при експлуатації.

Який низькочастотний аналізатор обрати – МЕ чи NFA серії?

Gigahertz Solutions цінує кожного споживача і задоволення всіх потреб клієнтів є першочерговою задачею в політиці компанії. Тому серед різноманітного асортименту пристроїв Ви безумовно знайдете той, що необхідний саме для Ваших задач.

Якщо Ви вважаєте, що такі прилади як низькочастотні аналізатори електромагнітного випромінювання є занадто складними в користуванні і потребують спеціальної підготовки, то Ви помиляєтесь. Максимально зрозумілі покрокові інструкції, адаптований дизайн роблять їх доступними для широкого кола користувачів. Виміряти рівень електромагнітного випромінювання в домашніх умовах, або на роботі, для приватних потреб, чи задач виробництва – все це можливо з пристроями серії МЕ. Навіть два недорогих низькочастотних аналізатори серії ME (МЕ 3030ВМЕ 3830В) мають всі загальні переваги вимірювальної техніки компанії Gigahertz Solutions, а отже і оптимальне співвідношення ціна – якість. Частотні характеристики і точність цих пристроїв дозволяють отримати достовірні значення вимірюваних параметрів та ефективно контролювати інтенсивність ЕМП.

Придбавши високочастотні чи низькочастотні аналізатори Gigahertz Solutions, ви зможете прийняти правильне рішення щодо покупки чи будівництва житла, організації свого життєвого простору вдома чи на робочому місці, обрати правильне місце для відпочину – а отже вчасно вжити оптимальних заходів для захисту від електромагнітного випромінювання і зберегти своє здоров’я та здоров’я своїх дітей.

Для більш вимогливих і підготовлених споживачів, що хотіли б отримати прецизійні результати вимірювань рівня електромагнітного випромінювання, або започаткувати свій бізнес з використанням приладів Gigahertz Solutions, компанія пропонує два пристрої ME3851A та ME3951A із серії ME, придатні також і для професійних вимірювань. Вони перевершують сучасний рівень технології в своєму ціновому діапазоні. Прості у використанні і відносно недорогі, але, порівняно з NFA – серією, потребують більше часу для проведення вимірювань (одномірність запису інформації) та не мають всієї множини функцій і можливостей, як прилади серії NFA.

За допомогою цих низькочастотних аналізаторів ви зможете забезпечити своїх клієнтів вичерпною інформацією про надзвичайно важливий показник в комплексній оцінці екологічного стану місцевості – рівень електромагнітного забруднення. Ця ніша в Україні заповнена дуже мало, а отже Ви зможете бути в піонерах! Українська Науково-сервісна компанія ОТАВА вже успішно використовує прилади Gigahertz Solutions для контролю інтенсивності ЕМП та аналізу фізичних параметрів електромагнітного випромінювання.

Якщо ж Вам необхідне професійне обладнання для оптимального та всебічного аналізу середовища на предмет електромагнітного забруднення для потреб геології, будівництва, наукових цілей та ін. сфер діяльності, то в пригоді стануть низькочастотні аналізатори професійної серії NFA. Новаторська концепція цих приладів ефективно поєднує можливості тримірного запису вимірюваних величин разом з довготривалими вимірюваннями. Плюс – вичерпна документація з доступними поясненнями різноманітних експериментальних ситуацій, а також можливість комп’ютерного аналізу отриманих результатів.

Провести ґрунтовне дослідження, виміряти рівень електромагнітного випромінювання на великій території, зробити висновки про придатність чи непридатність її для проживання, будівництва, сільськогосподарської діяльності та ін. видів діяльності – все це можливо з професійною серією приладів NFA. Переваги, що їх надає професійна лінія, можна означити наступним чином:

1. Можливість підключення до ЕОМ;
2. Можливість підключення GPS модуля для прив’язки до місцевості;
3. Спеціалізоване програмне забезпечення;
4. Можливість створення програмно-апаратного комплексу на основі модульного підключення кількох аналізаторів (одночасне вимірювання та реєстрація НЧ та ВЧ випромінювань, подіапазонна вибірка тощо)

Безумовно, всі пристрої забезпечуються повною гарантією та технічною підтримкою. У разі виявлення дефекту, ви можете повернути прилад, описавши суть проблеми. Крім того, компанія пропонує обміняти Ваш пристрій на більш дорогий з тієї ж категорії, доплативши лише різницю в ціні. Пропозиція поширюється на всі високочастотні та низькочастотні аналізатори, що були в користуванні не більше двох років. В Україні техніку Gigahertz Solutions можна придбати у маркеті вимірювальних приладів SIMVOLT. Крім того, тут Ви також зможете придбати засоби захисту від електромагнітного випромінювання.

Низькочастотні аналізатори серії ME

Серед пристроїв цієї серії можна виділити дві лінії В (МЕ 3030ВМЕ 3830ВМЕ 3840В) та А (МЕ 3851АМЕ 3951А).
Низькочастотні аналізатори першої групи призначені для користування в домашніх умовах, вони є більш дешевими, простими у використанні та відрізняються фактично тільки частотним діапазоном вимірювань. Проте ці прилади мають всі вищезазначені переваги та є достатньо прецизійними для отримання вичерпної інформації про рівень електромагнітного забруднення та контроль інтенсивності ЕМП. Останній прилад з цієї лінійки МЕ 3840В додатково оснащений змінним внутрішнім фільтром як у професійних пристроях, що дозволяє диференціювати випромінювання від різних джерел (блоки живлення, електромережа) та працює у найбільш широкому частотному діапазоні – від 5 Гц до 100 кГц.

Низькочастотний аналізатор МЕ 3030В
Цей пристрій для аматорів – особливо простий у використанні. Він дозволяє виміряти рівень електромагнітного випромінювання для оптимального вибору заходів захисту від електромагнітного випромінювання та контролю їх ефективності. На дисплей виводиться загальний рівень забруднення без жодної математичної обробки. Наявність акустичного сигналу, аналогічного як в лічильнику Гейгера, допомагає виявити області з підвищеною експозицією.

Низькочастотний аналізатор МЕ 3830В
Цей пристрій для аматорів, дозволяє зробити базову оцінку рівня електромагнітного забруднення для визначення типу заходів захисту від електромагнітного випромінювання та контролю їх ефективності. Пристрій включає в себе весь функціонал попередньої моделі, та має розширений частотний діапазон від 16 Гц до 100 кГц. Він охоплює випромінювання від енергозберігаючих ламп, імпульсних блоків живлення, електронних димерів, а також моніторів, що вважається особливо небезпечним. 

Низькочастотний аналізатор МЕ 3840В
Займає середню позицію між аматорськими та професійними пристроями. Має всі вищезгадані переваги та пропонує ідеальне поєднання можливостей керування і різноманітність функцій для професійних вимірювань. Дозволяє розділити електромагнітне забруднення від різних джерел, що особливо важливо для правильного вибору засобів захисту від електромагнітного випромінювання та контролю їх ефективності. Аналізатор МЕ 3840В додатково має змінний внутрішній фільтр як у професійних пристроях, що дозволяє розпізнати випромінювання від різних джерел (блоки живлення, електромережа) та працює у ще ширшому частотному діапазоні.

Зведена таблиця технічних характеристик

 

МЕ 3030В

МЕ 3830В

МЕ 3840В

 

 

Частотний діапазон

16 Гц – 2 KГц

16 Гц – 100 KГц

5 Гц – 100 KГц, змінний частотний фільтр

Діапазон вимірювання

Густина магнітного потоку: 1–1999 нT,
напруженість електричного поля: 1–1999 В/м

Точність

±2 %,  ±14 одиниць @ 50/60 Гц

Датчик

датчик для низькочастотного електричного та магнітного поля (одновимірний)

Аудіо аналіз

Рівень акустичного сигналу пропорційний напруженості поля

Оцінка сигналу

RMS (діюче значення змінного струму)

Блок живлення

9 В батарея (у комплекті), тривалість роботи 24–36 годин, індикатор низького заряду, автоматичне виключення

Прилади МЕ 3851А та МЕ 3951А є професійними, пристосованими до промислових потреб, для вимірювання рівня електромагнітного випромінювання у великих житлових та нежитлових комплексах та будівлях, на великих площах. Характеризуються на порядок вищою чутливістю (до 0,1 В/м та 0,1 нТ), оснащені вбудованим частотним фільтром (на 16.6 Гц, 50 Гц , 2 кГц) для ідентифікації джерела електромагнітного випромінювання. Комплектуються нікель-метал-гідридним акумулятором з зарядним пристроєм та блоком живлення для тривалих вимірювань. У МЕ 3951А найбільш широкий частотний діапазон вимірювань – від 5 Гц до 400 кГц.

Низькочастотний аналізатор МЕ 3851А
Компактний і професійний. Це варіант для професійних вимірювань рівня електромагнітного забруднення. Його особливості та функціональні можливості пристосовані до потреб промисловості. Дозволяє ефективно контролювати інтенсивність ЕМП на великих територіях. Поєднує в собі всі можливості аналізатора МЕ 3840В та має наступні покращені характеристики:

  • На порядок підвищена чутливість – до 0,1 В/м та 0,1 нТ
  • Нікель-метал-гідридний акумулятор разом із зарядним пристроєм та блоком живлення
  • AC-DC вихід

Низькочастотний аналізатор МЕ 3951А
Прецизійний високоточний прилад для професійних вимірювань рівня електромагнітного випромінювання. Дозволяє зробити максимально точну і ефективну оцінку рівня електромагнітного забруднення та забезпечити вживання оптимальних засобів захисту від електромагнітного випромінювання. Зважаючи на відносно невисоку ціну, часто його використовують для наукових та промислових потреб. Поєднує в собі всі можливості аналізатора МЕ 3851А та має розширений частотний діапазон від 5 герц до 400 кілогерц.

Зведена таблиця технічних характеристик

 

МЕ 3851А

МЕ 3951А

 

Частотний діапазон

5 Гц – 100 KГц
Змінний внутрішній частотний фільтр 16,6 Гц , 50 Гц , 2 кГц

5 Гц – 400 KГц
Змінний внутрішній частотний фільтр 16,6 Гц , 50 Гц , 2 кГц

Діапазон вимірювання

Густина магнітного потоку: 0,1–1999 нT,
напруженість електричного поля: 0,1–1999 В/м

Точність

±2 %, ±7 одиниць @ 50/60 Гц

Датчик

датчик для низькочастотного електричного поля
датчик для низькочастотного магнітного поля (одновимірний))

Аудіо аналіз

Рівень акустичного сигналу пропорційний напруженості поля

Оцінка сигналу

RMS (діюче значення змінного струму)

Вихідний сигнал

AC-DC вихід

Блок живлення

Нікель-метал-гідридний акумулятор, середня тривалість роботи 8 годин, індикатор низького заряду, автоматичне виключення, АС адаптер

Розуміння необхідності і життєвої важливості інформації про рівень електромагнітного забруднення, строгий контроль інтенсивності ЕМП відповідно до санітарних норм в усіх сферах діяльності та життя людини вже давно постулюється в усьому світі, та поступово приходить і до українців теж. Адекватно реагувати на виклики сучасності, не піддавати невиправданому ризику себе та своїх близьких можливо. За допомогою високочастотних та низькочастотних аналізаторів електромагнітного випромінювання від компанії Gigahertz Solutions забезпечимо собі високу якість життя.

Використані джерела:
1. Джигирей В.С. Екологія та охорона навколишнього природного середовища. Навчальний посібник / К.: Знання, 2006. - 319 c.
2. Оганнес Гаспарян. Выжить в большом городе - 2. Электромагнитная грязь. - http://www.chaskor.ru/p.php?id=2224
3. Тарасова В.В., Малиновський А.С., Рибак М.Ф. Екологічна стандартизація і нормування антропогенного навантаження на природне середовище / заг. ред. професора В.В. Тарасової Навч. посібник. - К.: Центр учбової літератури, 2007. - 276 с.
4. Gigahertz Solutions. Main catalogue 2010-2011.

Гнатюк Олена,
к.ф.-м. наук,
науковий консультант SIMVOLT