Фільтри-глечики для очищення води в побутових умовах

Для очищення води в побутових умовах найбільш ефективний та економічновигідний спосіб – використання так званих фільтрів-глечиків. На ринку України представлено широкий асортимент таких фільтрів (Бар’єр, Brita, Наша вода та ін.). Фільтр складається з глечика і змінного картриджу та призначений для доочищення водопровідної води. 

До складу картриджу, як правило, входять:

• Активоване вугілля (іноді з додаванням срібла), що видаляє хлор і хлорорганічні сполуки, захищає фільтр і очищену воду від мікроорганізмів.

• Йонообмінна смола, що забезпечує зниження мінералізації, затримує важкі метали та з’єднання заліза.

• Пористе поліпропіленове волокно, яке затримує механічні домішки та частинки фільтруючих завантажень. 

Ефективність роботи побутових фільтрів можна визначити вимірюванням мінералізації води

Головне призначення фільтрів-глечиків – видалення з водопровідної води хлору та хлорорганічних сполук і зниження мінералізації води. Визначити ефективність роботи побутових фільтрів можна шляхом визначення мінералізації води. 

Мінералізація водопровідної води, як правило, не перевищує 1000–1500 мг/л (встановлено ДСанПіН 2.2.4-171-10). Проте за фізіологічною повноцінністю мінерального складу питної води норматив по загальній мінералізації (сухому залишку) встановлено в межах 200–500 мг/л. Ось для чого потрібне доочищення водопровідної води фільтрами-глечиками. Отже, мінералізація доочищеної води не повинна перевищувати 200–500 мг/л. 

Вченими Національного університету «Львівська політехніка» (к.т.н. Мацієвська О.О., к.т.н. Ільницький Б.М., Долінська Н.В. та Шевчук І.З.) було досліджено роботу фільтрів картриджного типу для пом’якшення води (рис. 1). Результати досліджень засвідчили, що ефективність очищення води знижується в залежності від об’єму пропущеної води. Аналогічна крива спостерігається і для залежності мінералізації води від об’єму очищеної води. Таким чином, кожний картридж має свій ресурс (об’єм очищеної води) – близько 170–300 л, при перевищенні якого ефективність роботи фільтра значно знижується. Виробники рекомендують змінювати картридж фільтра не рідше, ніж 1 раз на 3 місяці. 

 

Рис. 1. Залежність твердості води, профільтрованої крізь фільтр-глечик, від об’єму фільтрату  

Використання фільтра-глечика для очищення води зі свердловини не припустиме, оскільки фільтр розрахований на воду з певними фізико-хімічними показниками, що притаманні саме водопровідній воді. У випадку їх перевищення ефективність очищення води значно понизиться, а на очищення води по деяких показниках, притаманних воді зі свердловини, фільтр взагалі не розрахований. 

TDS-метри вимірюють мінералізацію води

Вимірюють мінералізацію води за допомогою TDS-метрів (табл. 1). TDS-метр визначає кількість розчинених у воді сполук (частин на мільйон 1 ppm = 1 мг/л). 

Таблиця 1

Портативні TDS-метри (солеміри) 

Показник

Портативні TDS-метри

Ezodo 5031

Ezodo 5032

Ezodo 6031

Ezodo 6032

Діапазон вимірювання мінералізації

0–9990 мг/л (ppm)

0–999 мг/л (ppm)

0–19990 мг/л (ppm)

0–1999 мг/л (ppm)

Точність

±1 %

±1 %

±1 %

±1 %

Роздільна здатність

10

1

10

1

Автокомпенсація температури

+

+

+

+

Інше

Електрод може бути збільшено до 80 мм

Електрод може бути збільшено до 80 мм

Водонепроникний

Водонепроникний

Перевагами наведених TDS-метрів є простота використання, висока точність вимірювань, автоматична компенсація температури тощо.  

Олена Можаровська,
кандидат технічних наук