(044) 221-93-73 (068) 867-43-47 (099) 423-46-53 (073) 041-80-26

Контроль концентрації кисню у водоймі – ознака професійного вирощування риби і молюсків

Контроль концентрації кисню у водоймі для вирощування риби

На сторінці розглянуто моделі оксиметрів для аналізу характеристик води для розведення риби та молюсків. Наведено необхідні властивості приладів, та припустимі значення води для розведення риби

Оксиметр – оптико-електричний прилад для вимірювання рівня концентрації розчиненого кисню у водоймі. Відомий той факт, що шляхами виникнення розчиненого кисню в водоймах є процес фотосинтезу водоростей та абсорбції в поверхневому шарі води, що притаманне прісним водоймам. Для морських і океанічних водойм додається ще й процес нагнітання та Результат пошуку зображень за запитом "фото риб"перемішування води з киснем під час штормового коливання хвиль. Таке невелике пояснення утворення розчиненого кисню необхідне для розгорнутого опису доцільності використання тих або інших оксиметрів при вирощуванні риби і молюсків у природних та штучних водоймах.

Які відомі різновиди оксиметрів?

Оксиметри можуть бути як портативними вимірювальними системами, так і залежними від мережевого живлення. З плином часу останні мають менше застосування, хоча мають право на застосування для вимірювання. Їх переваги під час вимірювання кисню водойм: менша вартість у порівнянні з портативними, можливість безперервного вимірювання (постійне живлення від мережі 220 вольт), точність вимірювання не менша від портативних засобів вимірювання, а часом і вища.

Оскільки водойма – це узагальнене поняття, а склад її води є індивідуальним, тому і засоби вимірювання характеристик води мають бути різними.

Для широкого аналізу та контролю складу воду водойми можна застосовувати інтегровану вимірювальну систему Water Quality Meter AZ-8603 або EZODO PL-700AL, що проектувалася як оксиметр із розширеними вимірювальними можливостями. До таких відносимо класичне вимірювання концентрації розчиненого кисню і вимірювання температури, лужності, солоності та електропровідності водойми. Її застосування можливе для прісних та морських водойм, що економить фінанси та час від необхідності придбати два окремих прилади.http://telegraf.com.ua/files/2015/09/fish.jpg

Коли існує необхідність вимірювання концентрації розчиненого кисню в прісній водоймі, достатньо придбати оксиметр EZODO 7031. Водна маса будь-якої водойми має нерівномірний розподіл розчиненого кисню, із заглибленням вона зменшується, тому важливо, щоб оксиметр мав телескопічну штангу із закріпленим на ній датчиком для зручного й об’єктивного вимірювання показників кисню.

Проводити вимірювання слід щодня та заносити результати до спеціального архіву збереження вимірювальних показників, де необхідно зазначати всі виміряні та відомі показники (температура повітря і води, тиск повітря та води, лужність і солоність води та ін.). Це дасть змогу кваліфікованому колективу не тільки по факту змиритися з хворобами або в гіршому випадку загибеллю рибної маси, а й провести професійний аналіз даних і з’ясувати ймовірні причини, що призвели до негативних наслідків.

Які існують різновиди вимірювальних електродів для оксиметрів?

Найширшого застосування для дослідження хімічних реакцій за участі кисню набув електрод Кларка. Його спроектовано на основі полярографічного методу. Конструкція електроду не складна, він складається з катоду та аноду, що занурені в електроліт, що зазвичай виготовляють з дорогоцінних металів, таких як срібло, золото або платина. При проектуванні сучасних оксиметрів з електродом Кларка, застосовано новий прийом захисту електродів – мембрана вступає в хімічну реакцію з досліджуваним середовищем водойми, і це подовжує термін експлуатації цієї категорії вимірювальних приладів та знижує вплив на сторонні елементи. Електрод Кларка має різновид, а саме електрод Ренка, який також застосовують в оксиметрах як чутливий елемент. Матеріали для виготовлення мембран повинні бути стійкими до механічних, хімічних і термічних агресивних середовищ водойми, тому вибір розробників пав на полімерні та фторопластові плівки, що здатні забезпечити такий захист. Інженери проектують оксиметри і з іншими чутливими елементами: амперометричні, кулонометричні, оптичні.

Оксиметри з оптичною технологією вимірювання знайшли вузькопрофільне застосування в сфері медичного аналізу та лабораторних досліджень. Принцип їх роботи побудовано на можливості перетворення світлової енергії в електричну. Це відбувається в такий спосіб: поглинання світла чутливим фотоелементом призводить до виділення електронів з катоду та перенесення їх на анод, після чого отримуємо пропорційний еквівалент електричного струму, зареєстрованого гальванометром. Конструкції оксиметрів можуть відрізнятися за кількістю фотоелектричних чутливих елементів (один або два), а точність вимірювання має пряму залежність від їх чисельності.

Яка точність вимірювання сучасних оксиметрів?

Щодо точності вимірювання, то слід сказати, що дійсно існують фактори, які впливають на точність вимірювання. Але сучасні оксиметри – це багатофункціональні системи, розроблені за сучасними технологіями калібрування за вмістом солей, за барометричним тиском та температурою і усуненням всіх можливих факторів, що можуть внести похибку вимірювання. Тому оксиметри, які мають високі показники точності вимірювання розчиненого кисню (0…2000) ±0,2 мг/м3 , (0…200) ±2 мг/м3 (EZODO 7031) або (0…90) ±0,03 мг/л (Delta OHM HD2109.1), виправдано мають високу вартість.

Покупець сплачує за точність вимірювання і свою впевненість у результатах кисневого контролю водойми. Також існує паралельне поняття концентрації розчиненого кисню, а саме насиченість, що вимірюється у відсотках та має різні діапазони вимірювання для різних оксиметрів, наприклад, для оксиметра Delta OHM HD2109.1 вона дорівнює 0…600 %, для оксиметра AZ-8402 – 0…200 %, для оксиметра EZODO PL-700AL – 0…200 %.

Чому застосування оксиметра при вирощуванні риби та молюсків є важливим?

Справа в тому, що риби та молюски при недостатньому забезпеченні їх рідким киснем у водоймах почувають себе кволо. До чого це може призвести? А до того, що у них буде знижений імунітет, вони не будуть стійкими до інфекцій та хвороб, унаслідок чого не будуть розмножуватися і рости. Усі перераховані негативні наслідки недостачі рідкого кисню поглиблюються з підвищенням температури повітря та відповідно водойми. Так, експериментальні дослідження науковців підтвердили залежність концентрації рідкого кисню від температури водойми.

Як працює оксиметр?

В основу принципу роботи оксиметра покладено хімічний процес окису тіла датчика з електродами, що виробляють електричний струм, пропорційний концентрації рідкого кисню. Такий принцип роботи не є складним, однак слід зауважити, що все не так просто. Адже кожна водойма має свої показники, а саме: насиченість рідким киснем, кислотність, лужність, мутність, барометричний тиск, динамічний стан (сильна течія у річок або слабка, ледь помітна течія в озер), хімічний склад мінеральних речовин і сірководню та ін. Тому постає питання: які технічні характеристики повинен мати оксиметр для застосування його у різних водоймах?

На які основні характеристики оксиметра необхідно звернути увагу?

 • Діапазон вимірювання концентрації розчиненого кисню у водоймі.
 • Точність вимірювання концентрації розчиненого кисню у водоймі.
 • Роздільна здатність вимірювання концентрації розчиненого кисню у водоймі.
 • Діапазон температур, при якому можливо визначати концентрації розчиненого кисню у водоймі.
 • Калібрування оксиметра за температурою.
 • Калібрування за барометричним тиском водойми.
 • Калібрування за вмістом солей у водоймі.
 • Ступінь захисту оксиметра від можливого потрапляння всередину корпусу вологи та здатність безпомилково проводити вимірювання під тиском, що створюється під водою.
 • Можливість автоматичного визначення середньоарифметичного показника концентрації розчиненого кисню за декількома виміряними значеннями.

На які додаткові характеристики оксиметра потрібно звернути увагу?

 • Можливість вимірювання вмісту солей, точність і діапазон.
 • Можливість вимірювання вмісту лугу, точність та діапазон.
 • Можливість вимірювання температури, точність і діапазон.
 • Можливість заміни зонду оксиметра.
 • Інтегроване калібрування за декількома точками середовища водойми (для моделі Water Quality Meter AZ-8603: 3 точки при вимірюванні лужності водойми, 1 точка при вимірюванні концентрації розчиненого кисню у водоймі, 4 точки при вимірюванні провідності водойми), що аналізується.
 • Можливість визначення максимального і мінімального значень.

Які оптимальні показники концентрації розчиненого кисню водойм при вирощуванні риби?

Для таких «елітних» видів риб, як лососеві та осетрові відносний показник концентрації розчиненого кисню знаходиться в діапазоні 90…100 %, для судака, окуня – 85…100 %, для карася, коропа – 70…100 %. При вирощуванні молюсків зниження рівня розчиненого кисню водойм впливає на смакові властивості (зменшується вміст білку) та зростання мідій, устриць, крабів, раків, тому пропонуємо в цих галузях також використовувати оксиметр.

Для підвищення ефективності вирощування риби та здійснення контролю концентрації розчиненого кисню водойм слід застосовувати професійні оксиметри.Якщо Вам складно зробити кінцевий вибір, зверніться за більш детальною інформацією до професійних консультантів маркету вимірювальних приладів SIMVOLT, що обов’язково допоможуть дібрати оптимальний оксиметр, який задовольнить усі Ваші побажання.

Науковий консультант SIMVOLT,
канд. техн. наук, доцент
Маркін Максим

 

 

 1. http://ibmh-ebt-fish.umi.ru/market/zhivaya_ryba/
 2. http://texty.org.ua/pg/blog/nartext/read/67855/Chy_zalyshylasa_shhe_ryba_v_Azovskomu_mori
 3. http://telegraf.com.ua/ukraina/mestnyiy/2143371-gosagenstvo-sostavilo-spisok-mest-zapreshhennyih-dlya-zimney-ryibalki.html
 4. https://rybolov.in.ua/library?article=65
 5. http://booksshare.net/index.php?id1=4&category=biol&author=uilyams-b&book=1978&page=100
 
Знижка
EZODO 6031

Солемір водозахищений EZODO 6031

1,240.00 грн
980.00 грн
   
Знижка

Тепловізійна інфрачервона камера FLIR Е6 (160x120)

74,200.00 грн
71,120.00 грн
   
Знижка
TM-195

Тестер інтенсивності електромагнітного випромінювання тривісний (50 МГц...3,5 ГГц) TM-195

3,710.00 грн
3,670.00 грн