Люксметр є складовою частиною інтегральної системи контролю освітленості приміщень або теплиць. Датчик люксметра закріплено на окремій телескопічній штанзі, що робить вимірювання зручними для кожного користувача. Він є чутливим елементом люксметра та найголовнішою частиною вимірювального приладу. Точність вимірювання рівня освітленості закладена саме в датчику, адже він є «серцем» люксметра. Тому при виборі датчика освітлення необхідно зробити правильні акценти між співвідношенням ціна-якість.

Датчик для люксметра LP 471 PARПринцип роботи датчика для люксметра заснований на явищі фотоелектричного ефекту. Випромінювання від джерела освітлення (природного сонячного освітлення та додаткового – галогенних, люмінесцентних, світлодіодних ламп) надходить до об’єктива датчика люксметра. Одночасно з цим здійснюється формування функції розподілу освітленості матриці чутливого елемента, яка перетворюється у масив зарядів пікселів, формує масив струму в кожному пікселі, після чого утворює матрицю струмів.

Зазначені перетворення у фотоелементі датчика люксметра формують вимірювальний сигнал сили струму, що пропорційні освітленості фотоелемента, а значить освітленості. Одиницею вимірювання освітленості є люкс (1 люкс дорівнює відношенню 1 люмену на квадратний метр). Зазначимо, що датчик LP 471 PAR підходить до двох типів люксметрів – HD-2302.0 та HD-2102.2 (Delta Ohm, Італія).

Технічні характеристики датчика люксметра LP 471 PAR

Діапазон вимірювання, мкмоль/м2с

0,10–199,99

200,0–1999,9

2000–10000

Роздільна здатність, мкмоль/м2с

0,01

0,1

1

Спектральний діапазон

4000–700 нм

Невизначеність калібрування

<5 %

f2 (відгук відповідно до закону косинусів)

<6 %

f3 (лінійність)

<1 %

f4 (інструментальна похибка)

±1 символ

f5 (втома)

<0,5

Відхилення після року роботи

<1 %

Робоча температура

0-50 °С

Зазвичай,  вимірювати рівень освітленості в побуті, офісних приміщеннях, дитячих садках і школах повсякчас не є необхідним. Ця функція закладається під час виготовлення проекту ремонтних робіт архітектурним бюро. Існують галузі, наприклад, тепличне господарство, в яких просто необхідне застосування люксметра.

Як встановлення люксметра для теплиць впливає на врожайність?

Наукові дослідження при вирощуванні рослинних культур та розвиток тепличного господарства є невід’ємними компонентами Вашого щедрого врожаю. Така наукова течія отримала свою назву гідропоніка.Теплицы с установленным датчиком определения освещенности

Фермери, що розвивають своє господарство одночасно з розвитком наукових здобутків у вирощуванні рослин, застосовують сучасні професійні вимірювальні прилади, такі як люксметри, та отримують підвищення врожайності в рази. Сучасне тепличне господарство набуло такого розвитку, що рослини, для яких природне середовище вирощування знаходиться навіть на інших континентах, можуть рости в умовах помірного клімату України, і це потребує наближення тепличних умов освітлення до природних.

Більшість рослин, що вирощують у вітчизняних тепличних господарствах, мають потребу в додатковому освітленні в нічний та осінньо-зимовий періоди.

Між кількістю освітлення рослин та їх зростанням існує прямий зв’язок врожайності. При нестачі світла знижується врожайність, а саме зростання рослини, та погіршується її зовнішній вигляд (рослина стає блідою і з ламкими стеблами й гілками).

Оптимальні умови для освітлення тепличних господарств може забезпечити люксметр, а відповідно, і найкращі умови для майбутнього врожаю. Вам не потрібно самостійно контролювати рівень освітленості тепличного господарства та кількість ламп, що включено в мережу для її освітлення, це зробить Ваш люксметр.

Рекомендації щодо вибору джерел освітлення для тепличного господарства

Різні джерела освітлення дають різний спектр випромінювання. Нашою метою є забезпечення рослин саме такими джерелами, у яких спектр випромінювання збігається з їх спектром максимального зростання та поглинання хлорофілу. Розглянемо три основні лампи, що мають найширше використання для освітлення тепличних господарств.

Застосування галогенних ламп у тепличному господарстві є недешевим за рахунок їх частого перегорання та того, що вони не стійкі до вологи, а їх монтаж – складний. Однак, найбільшим їх недоліком є випромінювання на ультрафіолетових довжинах хвиль, що для більшості рослин є нищівним. Галогенні лампи мають нерівномірний розподіл сили світла, що також може негативно вплинути на врожайність.

Люмінесцентні лампи для застосування в тепличному господарстві мають ряд переваг у порівнянні з галогенними. Їх низька вартість є привабливою для придбання, а спектр випромінювання підходить до більшості рослин 400-700 нм. Однак, низька сила світла не дозволить Вам отримати гарний врожай. Її застосування можливе за умови, що культурна рослина, яку Ви вирощуєте, потребує саме такого рівня сили світла.

Світлодіодні лампи на сьогодні мають ряд переваг, на відміну від галогенних та люмінесцентних: широкий спектр випромінювання, енергозаощадливість (у порівнянні з галогенною лампою у 9 разів), простота монтажу, стійкість до вологи.

Чому люксметр з датчиком LP471 PAR створений саме для тепличних господарств?

Спектральная характеристика поглощения излучения при фотосинтезе

Датчик люксметра контролює щільність випромінювання джерела освітлення у видимому діапазоні довжин хвиль 400–700 нм, що має другу назву фотосинтетична активна радіація (PAR – Photosynthetically active radiation).

Джерелом енергії для фотосинтезу слугують переважно червоні промені спектра випромінювання, адже саме при цих довжинах хвиль відбувається інтенсивне його поглинання. Синьо-зелені промені спектра випромінювання в процесі формування урожайності рослин участі не беруть.

Діапазон вимірювання датчика 400–700 нм закладено конструкторами не випадково, він збігається з максимальним поглинанням хлорофілу і максимумом фотосинтетичної активності рослин, що припадає на діапазон випромінювання від 315 до 700 нм. Це доводить, що датчик люксметра LP 471 PAR спроектовано спеціально для контролю мікроклімату в тепличних господарствах.

Рекомендації, які необхідно врахувати при виборі датчика люксметра:

  • визначити діапазон вимірювання датчика люксметра за технічним паспортом датчика;
  • визначити діапазон випромінювання джерел освітлення, що використовуються в тепличному господарстві за технічними паспортами або за їх спектральними характеристиками;
  • перевірити, чи збігаються вони повністю (діапазони вимірювання датчика люксметра та випромінювання джерел освітлення) або хоча б частково перетинаються (у першому випадку – датчик ідеально підходить, у другому випадку – датчик частково підходить). Якщо Вас не задовольняє діапазон вимірювання, пропонуємо розглянути інші варіанти датчиків люксметрів;
  • перевірити точність вимірювання датчика за технічним паспортом та дізнатись, чи задовольняє вона умови вимірювання освітленості у Вашому тепличному господарстві.

SIMVOLT бажає Вам щедрого врожаю, а в цьому завжди готові допомогти наші вимірювальні прилади! Сподіваємось, що цей матеріал став Вам у нагоді при виборі професійної вимірювальної техніки для розвитку Вашого тепличного господарства.

Якщо Вам складно зробити кінцевий вибір, зверніться за більш детальною інформацією до професійних консультантів компанії SIMVOLT, вони обов’язково допоможуть підібрати оптимальний датчик люксметра, який задовольнить всі Ваші побажання.

 Маркін Максим,
науковий консультант SIMVOLT,
канд. техн. наук, доцент