Якість повітря у виробничих, офісних, житлових приміщеннях, у громадських місцях та місцях великого скупчення людей повинна відповідати законодавчо встановленим санітарно-гігієнічним нормам. Контроль рівня вуглекислого газу, наявності в повітрі токсичних чи вибухонебезпечних речовин є не просто необхідністю, а запорукою збереження здоров’я та навіть і життя людей. Особливо це стосується таких високотоксичних речовин як формальдегід.

Сьогодні проконтролювати якість найнеобхіднішої життєво важливої для людини речовини – повітря – не складно. Якщо раніше для цього потрібно було користуватись послугами спеціальних служб, що мають відповідне устаткування та кваліфікований персонал, то сьогодні на ринку представлені портативні моделі високоточних простих в користуванні та обслуговуванні газоаналізаторів.
Зверніть увагу на газоаналізатори відомого виробника контрольно-вимірювального обладнання МІС. Широкий асортимент, зокрема детектори летючих органічних сполук, газоаналізатори на формальдегід, на етанол, газоаналізатори вуглекислого газу, кисню дозволить підібрати прилад для Ваших потреб. Вимірювання проводиться одним дотиком і результат видається на екран в чіткій і зрозумілій формі. Вдома, на робочому місці, в школі, лікарні, в інших місцях, Ви завжди зможете перевірити, чи відповідає концентрація небезпечних компонент в повітрі діючим вимогам. Ви зможете вчасно зреагувати, вжити необхідних заходів, а також обґрунтовано викласти свої вимоги до керівництва чи відповідальних осіб. Зупинимося більш детально на детекторах формальдегіду (датчиках формальдегіду). Чи справді ця хімічна сполука є такою небезпечною, і як часто ми з нею стикаємось у повсякденному житті?

Обережно – формальдегід!

Формальдегід СН2=О (міжнародна назва метаналь) – альдегід мурашиної кислоти, безбарвний газ з різким неприємним запахом, добре розчинний у воді, спиртах та інших полярних розчинниках, полімеризується, утворюючи тверді форми формальдегіду. Має ряд як корисних, так і небезпечних для людини властивостей.
Формальдегід утворюється в організмі людини в природніх процесах метаболізму, концентрація його в крові може сягати 2 мкг/мл, в сечі – 12 мкг/мл, він міститься в деяких овочах та фруктах, наприклад яблуках, цибулі.
Він є універсальним антисептиком, чинить бактерицидну дію, вбиває віруси, грибки, спори. Саме тому формальдегід широко використовують як дезінфікуючий засіб, а також як консервант в харчовій, хімічній, фармацевтичній промисловості, в косметичних засобах.
Формальдегід використовують у виробництві смол, клеїв, композиційних матеріалів, лако-фарбових покриттів, його водний розчин формалін широко застосовують у медицині, біології, сільському господарстві.

Проте формальдегід дуже токсичний, він відноситься до другого класу небезпеки (високотоксичний, як хлор, дихлоретан, сірководень). При концентрації формальдегіду у повітрі на рівні 0,5–0,8 ppm людина відчуває його запах. Небезпека пов’язана перш за все зі сльозогінною дією цієї речовини, впливом на верхні дихальні шляхи, очі та шкіру. При отруєнні внаслідок вдихання формальдегіду можуть виникати головний біль, запаморочення, загострення астматичних станів, алергічні реакції, доведено його вплив на центральну нервову систему та канцерогенні властивості. Небезпечним є як гостре одноразове отруєння, так і хронічний вплив формальдегіду. Вся продукція, що містить формальдегід концентрацією вище вказаного рівня повинна мати відповідне маркування. 

Джерела формальдегіду

Основними джерелами надходження формальдегіду в повітря є: 

  •  відкритий вогонь, дим від спалювання сміття, теплоелектростанції,
  • вихлопні гази автомобілів, особливо старого зразка, без каталітичних нейтралізаторів,
  • викиди промислових підприємств з виробництва пластмас, текстилю, паперу, тощо,
  • цигарковий дим,
  •  в приміщеннях це меблі, виготовлені з ДСП, ДВП, МДФ, з масиву дерева, фанери, 
  • оздоблювальні матеріали, що виготовляються з використанням формальдегідних смол і клеїв,
  • засоби гігієни та косметичні засоби,
  • газові плити

Формальдегідні смоли вивільняють формальдегід, який не прореагував в процесі їх виготовлення. Саме цей вільний формальдегід і відповідає за високе початкове забруднення повітря після ремонту, придбання нових меблів, утеплення за допомогою карбамідно-формальдегідного пінопласту, використання інших матеріалів з вмістом формальдегіду. Небезпечно високий рівень знижується приблизно через півроку на 50 і більше відсотків. Однак після цього проблема не зникає, оскільки формальдегідні смоли нестійкі, вони піддаються гідролітичному розпаду і виділення вільного формальдегіду буде продовжуватись протягом усього періоду експлуатації виробу чи матеріалу.
Думаєте, що це все Вас не стосується, адже Ви не економили на своєму здоров’ї і придбали дорогі якісні меблі з масиву дерева. Мушу Вас розчарувати. У цьому випадку джерелом вивільнення формальдегіду будуть покриття, ґрунтовки і лаки, якими обробляють дерево.
На рівень формальдегіду впливають також зовнішні екологічні фактори, це перш за все вологість та температура повітря. Найбільш сприятливими факторами є тепле вологе приміщення з поганою вентиляцією. В діапазоні температур від 18 до 30 °С зростання температури повітря на кожні 5 °С призводить до збільшення рівня вільного формальдегіду в повітрі на 50 %, також зі збільшення вологості в межах від 30 до 70 % відбудеться зростання рівня формальдегіду приблизно на 40 %.
Для того, щоб бути впевненим у чистоті і безпечності повітря у своєму помешканні чи на робочому місці, проведіть вимірювання за допомогою портативних газоаналізаторів на формальдегід (детекторів формальдегіду)

Газоаналізатори на формальдегід МІС

Маркет вимірювальних приладів SIMVOLT пропонує дві моделі якісних газоаналізаторів на формальдегід МІС-98170 та МІС -98170R.
Проконтролювати якість повітря на виробництві, у побуті, в приміщеннях різного призначення допоможе портативний газоаналізатор на формальдегід (датчик формальдегіду) МІС-98170. Широкий діапазон вимірювання, практично від нуля аж до 5 ppm, дозволить проводити вимірювання концентрацій формальдегіду в межах допустимих норм, а також і ті значення, що суттєво перевищують норми. Високоякісний електрохімічний датчик з тривалим строком експлуатації забезпечує хорошу роздільну здатність (0,01 ppm) та точність (±5 %) вимірювань. Встановлено гранично допустимий рівень концентрації формальдегіду, при досягненні якого вмикається звукова сигналізація.
Додатково є можливість розрахунку значень таких параметрів як TWA – середньозважений в часі (за 8 годин) рівень концентрації (time-weighted average), та STEL – середнє значення концентрації за короткий проміжок часу (short-term exposure limit 15 min). Функція автоматичного вимкнення збереже заряд акумулятора. Крім концентрації формальдегіду, цей газоаналізатор (датчик формальдегіду) вимірює також температуру і вологість повітря, значення яких теж виводяться на екран.

Якщо попередня модель мала стаціонарно встановлений датчик формальдегіду, то наступна модель МІС-98170R обладнана датчиком формальдегіду на гнучкому шлангу для вимірювань у важкодоступних місцях. Метрологічні характеристики у цього газоаналізатора на формальдегід аналогічні, як у МІС-98170, однак вбудований вентилятор дає можливість проводити вимірювання і на відкритому просторі, і в приміщеннях і у важкодоступних місцях. При необхідності є можливість стаціонарного встановлення приладу для постійного контролю концентрації формальдегіду. Прилад також вимірює температуру повітря в діапазоні від 0 до 50 °С та відносну вологість 10–90 %.

Коли необхідно контролювати рівень формальдегіду в повітрі?

Концентрація формальдегіду в повітрі у виробничих, побутових та інших приміщеннях, входить у перелік контрольованих санітарно-гігієнічних параметрів для визначення якості повітря та загального мікроклімату приміщення.

Безумовно необхідно строго контролювати концентрацію формальдегіду якщо:

  •  формальдегід є складовим елементом чи побічним продуктом у технологічних процесах промислового виробництва (хімічна, харчова, фармацевтична, легка та ін. промисловість)
  • в медицині, в лабораторній практиці, якщо необхідно мати справу з формальдегідом, його розчинами (наприклад, формаліном), похідними чи релізерами, що в процесі свого розпаду вивільняють формальдегід
  • якщо використовуються матеріали, з яких може вивільнятись формальдегід внаслідок процесів розпаду (наприклад, виготовлення меблів, робота з лако-фарбовими покриттями, використання різних дезінфікуючих та миючих засобів з формальдегідом, тощо)
  • в офісах, торгових центрах, лікарнях, школах, бібліотеках, та інших громадських місцях та місцях великого скупчення людей, де завжди є імовірність поганої вентиляції та кондиціонування
  • в нових житлових та нежитлових приміщеннях, після ремонту, придбання нових меблів
  • за умови поганої екологічної ситуації, підвищеного рівня вихлопних газів, викидів від великих підприємств
  • просто за умови якщо Вам не байдуже здоров’я власне та Ваших близьких.

Заходи безпеки та нормативні рівні

Немає такого значення концентрації формальдегіду, який можна вважати абсолютно безпечним, в ідеальному варіанті його взагалі не повинно бути в повітрі, яким ми дихаємо. Однак, міжнародні організації з охорони праці, безпеки та гігієни праці, екологічні організації, прийняли чіткі норми концентрації формальдегіду, що відповідають безпечним умовам життєдіяльності і праці людини. На ці норми варто орієнтуватись.  

    0,03 ppm– усереднене значення для відкритого простору (вулиці)
    0,10 ppm– рекомендоване граничне значення для закритих житлових приміщень,
    0,40 ppm– рекомендоване граничне значення для виробничих приміщень
    0,50 ppm– рекомендоване граничне значення для робочих місць
   0,75 ppm– рекомендований середньозважений в часі (за 8 годин) рівень концентрації (time-weightedaverage)
    0,80 ppm– рівень, при якому людина може відчути неприємний запах
   2,0 ppm– рекомендоване середнє значення концентрації за короткий проміжок часу (short-termexposurelimit 15 min)

Як бачимо, допустимі значення для виробничих і житлових приміщень різняться. Пов’язано це з тривалістю перебування. Якщо на робочому місці людина перебуває протягом 8 годинного робочого дня, то в квартирі може знаходитись від 16 до 24 годин на добу і 7 днів на тиждень.
Всі роботи з формальдегідом, як із іншими речовинам другого класу токсичності, необхідно проводити в спеціальних приміщеннях, обладнаних проточно-витяжною вентиляційною системою, зберігати в герметично закритих посудинах, не вживати їжу під час роботи з формальдегідом.
Є ще один спосіб захистити себе від шкідливого впливу формальдегіду і не тільки, і для цього візьмемо на допомогу рослини! За висновками вчених ряд кімнатних рослин, крім того що в процесі фотосинтезу вони збагачують наш дім киснем, ще й здатні поглинати до 70 % отруйних речовин з повітря. Щодо формальдегіду, найкраще справляються бамбукова пальма, драцена, сансивієрія (тещин язик), спатифілум, та ін.

Контролюйте середовище Вашого існування, прослідкуйте, щоб новий вишуканий інтер’єр не став причиною тяжких захворювань. Зверніться за консультацією до наших менеджерів, і вони допоможуть Вам підібрати необхідний прилад.

Використана література:

http://www.ecolabel.org.ua/slovnuk/276-s.html

http://libb.ru/19/

http://veterinarua.ru/1epizootologiya/2219-formaldegid.html

http://www.ekonow.ru/articles/52-2011-06-18-20-47-43/91-2011-07-09-10-14-47.html

http://c-a-m.narod.ru/material/formaldegid_metanal.html

http://greendom.net/articles/161-top.html

Гнатюк Олена,
к.ф.-м. наук,
науковий консультант SIMVOLT