Потрібно звертати увагу на зміну рівня рН внутрішнього середовища організму

Головними регуляторами кислотно-лужного балансу в організмі людини є вуглекислий газ і іони водню H+. Водень відіграє основну роль в утворенні кислот і лугів, його концентрація повинна знаходитися в строгих межах, контрольованих організмом. При відхиленні кількості іонів водню від нормального виникають збої в роботі ферментних систем і функціональних білків, що призводить до розвитку різних захворювань. Дуже важливо вчасно звернути увагу на зміну рівня рН внутрішнього середовища організму і при необхідності вжити невідкладних заходів.

Контролюємо рН організму, вимірюючи рН сечі і слини

Простіше контролювати рівень рН організму можна, вимірюючи рН сечі і слини. Реакція сечі дорослої людини при вживанні змішаної їжі слабокислая або нейтральна (pH в межах 5,0–7,0, в середньому – 6,0). Залежно від характеру їжі реакція сечі може коливатися від 4,5 до 8,0. Кисла реакція сечі спостерігається при перевантаженні м'ясною їжею, лужна – при овочевій дієті. Крім того, кислотність сечі змінюється при багатьох захворюваннях організму.

Лужність сечі збільшується при вживанні мінеральних вод при блювоті і проносі, хронічної інфекції сечовивідних шляхів, при циститах і запальних захворюваннях сечового міхура (крім циститів, викликаних кишковою паличкою або мікобактерією туберкульозу). Кислотність збільшується при цукровому діабеті, туберкульозі нирок і сечового міхура, ниркової недостатності, при лихоманці, голодуванні, сечокам'яної хвороби, гіпокаліємії і гипохлоремии, вливання великої кількості ізотонічного розчину натрію хлориду, у дітей при ексудативному діатезі.

Крім рН сечі, при діагностиці стану здоров'я вимірюють рН слини, який залежить від швидкості слиновиділення. Зазвичай кислотність змішаної слини людини дорівнює 6,8–7,4 pH, але при великій швидкості слиновиділення досягає 7,8 pH. У дітей в середньому кислотність змішаної слини становить 7,32 pH, у дорослих – 6,40 pH. Низьке значення кислотності (6,2–6,0) слини не тільки свідчить про порушення функціонування організму, але і призводить до демінералізації зубної емалі з появою ерозії твердих тканин і утворенням в них порожнин – карієсу.

рН біологічних рідин зручно вимірювати електронним рН-метром

Досить часто вимірювати рН слини і сечі радять за допомогою індикаторного папірця, але індикатори такого типу є неточними, а в разі, коли сеча має інтенсивне забарвлення, взагалі можуть давати неправильні результати. Для організму же відхилення рН на десяту одиниці є досить істотними. Крім того, одноразове вимірювання рН сечі і слини мало інформативно – в діагностичних цілях потрібно проводити кілька вимірів в день, а значить, витрати на одноразові індикаторні смужки не дозволяють сильно заощадити.

Найбільш оптимальним варіантом для вимірювання рН біологічних рідин є електронні рН-метри. Компанія SIMVOLT пропонує для таких цілей використовувати зручні портативні рН-метри серій EZODO 5000, EZODO 6000, EZODO 7000. Досить занурити прилад в стакан з біологічною рідиною і на дисплеї з'явиться значення рН. У разі слини, в невелику ємність необхідно зібрати зразок рідини такого обсягу, щоб скляний електрод приладу був повністю занурений. Після використання потрібно лише промити електрод дистильованою водою і покласти прилад в чохол для зберігання.

З профілактичною метою вимірювати рН сечі рекомендують 3 рази на добу протягом 3 днів, рН слини – двічі в тиждень 2-3 рази на день. Кращий час для визначення рівня рН – за 1 годину до їди або через 2 години після їжі.

Використовуючи портативні електронні рН-метри, Ви можете самостійно контролювати кислотність свого організму, що дозволить своєчасно попередити можливість розвитку різних захворювань. Також електронні рН-метри можна використовувати в клінічних дослідженнях і при проведенні медичних аналізів - це дозволить отримати точні результати за максимально короткий час.